500 plus na pierwsze dziecko: nowa minister zdradza szczegóły

500 plus na pierwsze dziecko to najważniejsza w ostatnim czasie zmiana w programie "Rodzina 500 plus".

Bożena Borys-Szopa, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która została powołana za Elżbietę Rafalską poinformowała, że część rodzin może już w lipcu otrzymać pierwsze wypłaty z programu 500 plus na pierwsze dziecko. Warunkiem jest sprawna realizacja wniosków przez samorządy.

Już od 1 lipca 2019 r. program 500 plus obejmie wszystkie dzieci, również pierwsze, do 18. roku życia. Aby otrzymać świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko należy złożyć wniosek.

500 plus na pierwsze dziecko: od kiedy można składać wniosek o 500 plus?

Osoby, które chcą jak najszybciej otrzymać pieniądze z 500 plus na pierwsze dziecko powinny jak najszybciej złożyć wniosek. Wnioski będą przyjmowane od 1 lipca 2019 r. w formie elektronicznej (kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS), natomiast w formie tradycyjnej od 1 sierpnia.

Złożenie wniosku w okresie lipiec - sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu – powiedziała Borys-Szopa. 

Doświadczenie lat ubiegłych pokazuje, że rodzice mogą otrzymać pieniądze dokładnie w tym samym miesiącu, co złożyli wniosek. 

500 plus na pierwsze dziecko: do kiedy trzeba składać wnioski?

Minister Bożena Borys-Szopa podkreśla, że warto pilnować terminów składania wniosków, ponieważ, jeśli je przegapimy, to nie otrzymamy wyrównania za poprzednie miesiące.

"Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października – dodaje minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Analogicznie złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku zostanie wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku.

W przypadku rodziców, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 r. świadczenie na drugie i kolejne dzieci, muszą złożyć od 1 lipca 201 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Dzięki temu od 1 lipca zostanie im przyznane świadczenie na pierwsze dziecko, natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września).

"Nowelizacja ustawy wydłuża do 31 maja 2021 roku pierwszy okres, na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku – dodała szefowa MRPiPS.

Czekacie na 500 plus na pierwsze dziecko?

 

Źródło: Radio ZET