Golenie a depilacja 

Wokół usuwania owłosienia narosło wiele mitów. Niektóre z nich kojarzymy jeszcze z czasów nastoletnich! Zacznijmy jednak od podstaw. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się niechcianych włosków, a najpopularniejsze i najłatwiejsze z nich to golenie za pomocą maszynki oraz depilacja. Czym się różnią? Golenie to usuwanie włosków, które wystają ponad naskórek. Depilacja, którą możemy wykonać na kilka różnych sposobów, to metoda, która polega na usunięciu włosa wraz z cebulką, lub przy częściowym jej naruszeniu. Depilować możemy się za pomocą depilatora elektrycznego, wosków, pasty cukrowej czy światła IPL. Depilacja jest zdecydowanie skuteczniejsza niż działania za pomocą maszynki - dzięki usuwaniu, lub osłabianiu cebulki, włoski odrastają o wiele dłużej, a my możemy cieszyć się gładką skórą nawet przez kilka tygodni. 

Po depilacji włoski odrastają ciemniejsze i grubsze

Właśnie ten kojarzymy jeszcze z czasów szkolnych. To, że włoski po depilacji odrastają grubsze i ciemniejsze jest nieprawdą - prawdopodobnie przekonanie to wynika z efektów golenia za pomocą maszynki. Odrastające po goleniu włoski są skrócone o wierzchołek, który jest najwęższy. Włoski wyrastają więc od grubej, środkowej części, będą bardziej widoczne! Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku depilacji, czy to woskiem, pastą czy depilatorem - wręcz przeciwnie, każdorazowe osłabienie cebulek włosa może poskutkować przerzedzeniem się owłosienia. 

Depilacja woskiem boli

Ból jest pojęciem względnym - każdy z nas odczuwa go w innym stopniu. Jest to największa obawa osób, które chciałyby stosować ten rodzaj depilacji, dlatego warto wybierać produkty, które odpowiadają na potrzeby klientek i zmniejszają dyskomfort depilacji do minimum. Marka Veet proponuje na przykład plastry z woskiem dla nowicjuszy, ba - ich produktów mogą śmiało używać nawet osoby ze skórą wrażliwą. Sam wosk jest bardzo wygodny w użyciu, nie przykleja się do skóry, a dokładnie oblepia włosków - bo to właśnie zrywanie naskórka powoduje nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu. Plastry i woski Veet zawierają też substancje łagodzące, nawilżające i pielęgnujące skórę podczas depilacji, jak pantenol, aloes, czy masło shea. Aby zmniejszyć ewentualny dyskomfort podczas zabiegu, warto również pilnować długości włosków i dzień przed planowanym usuwaniem owłosienia wykonać delikatny peeling.

Brak depilacji jest niehigieniczny

To bardzo okrutny mit, który od lat wpędza w kompleksy wiele kobiet i młodych dziewcząt, zwłaszcza tych, które natura obdarzyła bujnym i ciemnym owłosieniem. Włoski usuwamy w celach estetycznych, ich obecność jest zupełnie naturalna! O prawidłową higienę możemy dbać nawet z pełnym owłosieniem - wystarczy mydło i ciepła woda z kranu, a także noszenie świeżych ubrań. Faktem jest, że szczególnie w miesiącach letnich, długie włoski pod pachami mogą utrudniać utrzymanie higieny - gromadzi się na nich pot, na którym znów bytują bakterie, odpowiedzialne za przykry zapach. W takiej sytuacji możesz zwiększyć częstotliwość kąpieli, przyciąć lub depilować włoski. 

Depilacja podczas miesiączki nie jest wskazana

Mit, który na pierwszy rzut oka może wydawać się tym z rodzaju „zabobonów”, ale skąd się wziął? Nie ma medycznych, bądź „technicznych” przeciwwskazań do usuwania owłosienia w tym czasie, ale podczas miesiączkowania skóra kobiety jest bardziej wrażliwa na ból. Z tego względu niektóre Panie obawiają się depilacji woskiem, lub depilatorem właśnie w „te dni”, ale tak jak wspomniałyśmy wcześniej - jest to kwestia bardzo indywidualna. Oczywiście, przed, podczas i po depilacji należy dodatkowo zadbać o higienę miejsc intymnych. 

Depilacja bikini jest niezdrowa

Na temat tego, czy całkowicie usuwać włoski z okolic intymnych toczą się debaty wśród specjalistów, wszak owłosienie w tych miejscach stanowi naturalną, ochronną barierę dla szczególnie wrażliwych miejsc. Włosy chronią nie tylko przed urazami mechanicznymi, ale bakteriami i innymi zanieczyszczeniami, które mogą powodować stany zapalne i inne nieprzyjemności. Zdania są podzielone - jeśli często dokuczają Ci infekcje intymne, skóra jest podatna na otarcia i odparzenia, skonsultuj pomysł bikini „brazylijskiego” ze swoim ginekologiem. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa, produkty, które stosujemy do depilacji powinny być czyste i zdezynfekowane, a dzień-dwa po zabiegu warto powstrzymać się od wizyty na basenie czy saunie. 

...

Materiał powstał we współpracy ze sklepem internetowym notino.pl