1. Jakie ziemniaki wybrać

Najlepsze ziemniaki na frytki to odmiany Denar, Asterix i Innvator. Należy wybierać ziemniaki o dużej zawartości skrobii…Pamiętajcie o tym, że powinny być duże, tak aby udało się wykroić z nich frytki o grubości 1 cm.

2. Jak pokroić ziemniaki?

Ziemniaki należy kroić w słupki na grubość ok. 1 cm. Na rynku dostępne są specjalne maszynki, które ułatwiają i przyspieszają krojenie frytek. Możesz też pokroić ziemniaki w ósemki lub ćwiartki- w zależności od wielkości ziemniaka.

3. Przed smażeniem

Pokrojone ziemniaki należy „wykąpać” przed smażeniem aby wypłukać nadmiar skrobii. W tym celu należy surowe frytki namoczyć w zimnej wodzie przez ok. 10 minut lub we wrzątku przez około 1-2 minuty. Następnie wysuszyć ściereczką lub ręcznikiem papierowym- w przeciwnym razie narażamy się na pryskanie tłuszczu w trakcie smażenia. Ten etap ułatwia smażenie, gdyż skrobia działa jak bariera dla oliwy.

4. Frytki w wersji light

Aby zrobić mniej kaloryczne frytki należy przed smażeniem namoczyć je w mleku przez ok 10 minut (a potem koniecznie dobrze osuszyć). Dzięki temu frytki nie chłoną dużej ilości tłuszczu, gdyż mleko wypłukuje mniej skrobii niż woda. Duża ilość skrobi ogranicza absorbowanie oleju do ziemniaka dzięki czemu frytki są smaczne no i zdrowsze.

5. Jaką ilość frytek smażyć ?

Nie należy smażyć zbyt dużej ilości frytek w jednym garnku (lub frytkownicy), należy zostawić trochę miejsca aby mogły wypływać na powierzchnię  kiedy się usmażą.

6. Jaki tłuszcz do smażenia ?

Dawniej frytki smażyło się na smalcu- jednak ze względu na fakt, że tłuszcze zwierzęce nie są wskazane dla naszego zdrowia, radzimy użyć oleju arachidowego. Jego skład bardzo dobrze znosi wysokie temperatury.

7. W czym smażyć

Najlepszy sposób na chrupiące i pyszne frytki to frytkownica. W tym urządzeniu frytki smażymy najpierw w temperaturze 150°C przez około 10 minut. Następnie odsączamy z nadmiaru tłuszczu i pozostawiamy do wystygnięcia. Frytki są miękkie i raczej blade ale wewnątrz usmażone. Następnie, tuż przed podaniem, zanurzamy frytki ponownie w tłuszczu rozgrzanego do 180 °C, smażymy 5 minut i w ten sposób otrzymujemy pięknie zrumienione frytki. Dzięki smażeniu w 2 etapach frytki są bardziej chrupiące.

8. Frytki z piekarnika

Jeżeli wolimy frytki mniej kaloryczne możemy je upiec w piekarniku. W tym celu frytki skropione oliwą układamy na blasze, wkładamy do pieca i pieczemy przez pół godziny w temperaturze 220 stopni. Można je posypać ziołami, papryką czy przyprawą.