Krewetki są zdrowe! Garść informacji

Krewetki tygrysie, białe i północne – wszystkie cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie i nie bez powodu. Są nie tylko pyszne oraz uniwersalne, ale także niesamowicie zdrowe.
Te skorupiaki są doskonałym źródłem chudego białka (około 18 g na 100 g) i zawierają bardzo mało tłuszczu (niecały 1 g na 100 g). Do tego znaleźć w nich można składniki mineralne (wapń, selen, żelazo, magnez, cynk) i witaminy, przede wszystkim:

  • B12 – niweluje poczucie zmęczenia, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie nerwów i pomaga w procesie przetwarzania pożywienia na energię;
  • B3 – obniża poziom cholesterolu, pobudza produkcję czerwonych krwinek, usprawnia krążenie krwi.

Warto wspomnieć o samym cynku. To właśnie przez obecność tego minerału w krewetkach mówi się o nich, że są afrodyzjakami. Jego niedobór w organizmie kobiecym wpływa na osłabienie popędu seksualnego. Ten można wyregulować, jedząc skorupiaki regularnie i zmieniając swoją dietę na bardziej zróżnicowaną.
Jedzenie krewetek może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru, dostarczając przy tym niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ogólny stan zdrowia. Uważać na nie muszą jedynie osoby cierpiące na alergię na skorupiaki – krewetki zawierają wiele alergenów.

Krewetki w diecie osób odchudzających się

Krewetki będą z powodzeniem składnikiem udanej diety na odchudzanie. Ze względu na ich niską kaloryczność i wysoką zawartość białka docenią je szczególnie osoby trenujące siłowo – spożywanie ich pozwoli pozbyć się tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu ciężko wypracowanych mięśni.

Odchudzający muszą pamiętać jednak o tym, że można przytyć także od krewetek jedzonych w nadmiarze. Osoby, które nie znają się na podstawach dietetyki, powinny zaczerpnąć opinii swojego zaufanego specjalisty przed włączeniem skorupiaków do jadłospisu (zwłaszcza tego, który ustalony został na konkretną ilość kcal dziennie).

Świeże krewetki – lepiej je ugotować, czy usmażyć?

Sposób przygotowania krewetek musi być uzależniony od tego, jaki cel chce się osiągnąć. Niewątpliwie smaczniejsze są smażone, ale zdrowsze będą gotowane. Dlatego, że druga metoda nie wymaga użycia dodatku kalorycznego oleju i pozwoli uniknąć zbytniego przypieczenia zewnętrznej warstwy mięsa.

Dobrym pomysłem zdaje się wykorzystanie podczas smażenia patelni nieprzywierających – pozwolą one ograniczyć ilość pustych, spalonych kalorii w przygotowywanym posiłku.

Przeciwwskazania dla jedzenia krewetek
Krewetek nie mogą jeść osoby cierpiące na:

  • alergię (siarczyny);
  • dnę moczanową.

Nie poleca się ich również kobietom w ciąży, ze względu na to, że znajdują się w nich śladowe ilości rtęci.

Krewetki to skorupiaki, które z pewnością nadają się jako posiłek dla osób odchudzających się – mają mało tłuszczu i dużo białka!