Co mężczyźni myślą o związku z kobietą po przejściach i z dzieckiem?

Nie każdy człowiek chce mieć dzieci. To oznacza, że nie każdy mężczyzna chce mieć dzieci. Co jest tego przyczyną? Najczęściej rodzicielstwo widzą jako długoterminowe zobowiązanie. Zamiast za obowiązkami, wolą podążać za przyjemnościami. Do tego dochodzi aspekt finansowy. Może także po prostu bać się, że nie spełni się w roli ojca. A co mężczyźni myślą o byciu ojczymem? 

Na to pytanie nie ma jednej, idealnej odpowiedzi. Każdy mężczyzna jest inny i na różnych etapach życia jego oczekiwania i pragnienia się zmieniają. W pewnym wieku każdy z nas doświadczył pewnych rzeczy. Dla jednych może to być podróż dokoła świata, dla innych nagła zmiana profesji, a dla innych rozwód i rozpad rodziny. Zamiast kategoryzować nasze doświadczenia i je oceniać, lepiej jest je zrozumieć. Kobieta z dzieckiem też ma prawo do miłości. 

Związek z kobietą z dzieckiem - czy to ma sens ?

W dzisiejszych czasach samotne macierzyństwo nie jest już niczym nowym. W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Nadal istnieją jednak krzywdzące stereotypy, które przestrzegają przed relacją z kobietą z dziećmi. Znaczna część mężczyzn boi się wchodzić w trudne relacje. Należy jednak podkreślić, że kobieta z dzieckiem jest zazwyczaj bardzo zaradna. Nie szuka "drugiego ojca", ponieważ świetnie daje sobie radę sama. Szuka mężczyzny dla siebie, który jedynie da jej odrobinę wytchnienia w rodzicielstwie. Często to właśnie one zamykają się na nowe relacje romantyczne, ponieważ boją się kolejnego zranienia i tego, że znów zaryzykują, a partner okaże się nieodpowiedni. Związek z kobietą z dziećmi ma sens, jeśli jesteśmy na tyle odpowiedzialni, żeby stworzyć z kimś rodzinę. Zanim wejdziemy w taką relacją odpowiedzmy sami przed sobą - czy jestem gotowy na bycie ojczymem?

Związek z kobietą z dzieckiem - co musisz wiedzieć?

W związku z kobietą z dzieckiem ogromnie ważne jest.. jej dziecko! Nie chodzi o to, żebyś wchodził od razu w rolę ojca. Nikt tego w zdrowej relacji nie będzie od ciebie oczekiwać. Najważniejsze jest to, jak będziesz traktować jej dzieci i czy je zaakceptujesz. 

(Kobiety z dziećmi - przy. red.) Głównie szukają faceta dla siebie, ale marzy im się także, by dał im wytchnienie w rodzicielstwie, nie tyle był ojcem dla ich dzieci, co pomógł, wsparł. Większość kobiet mówi, że niezwykle istotne w wyborze faceta jest to, jaki on będzie dla dzieci. Niektóre twierdzą nawet, że jak nie dogada się z ich dziećmi, to mowy nie ma, żeby dały mu szansę" - powiedziała psychoterapeutka Katarzyna Miller dla "Zwierciadła". 

Edukuj się, sięgaj po książki o związkach, jeśli chcesz być przygotowany na wejście do takiej relacji. Terapeuta dr Barry G. Ginsberg w swoim poradniku ""Życie samotnego rodzica, 50 praktycznych rad“  podaje kilka wskazówek, które pomogą zachować dobre stosunki wśród domowników. 

  • W sercu dziecka jest miejsce na miłość do wielu osób - zarówno do ojca, jak i ojczyma. 
  • Jako ojczym będziesz w niektórych sytuacjach musiał pogodzić się z obecnością biologicznego ojca. 
  • Dziecko nie może stać się kartą przetargową konfliktów - dotyczy to relacji między biologicznymi rodzicami, jak i mamą i ojczymem.

Dziewczyna ma dziecko z poprzedniego związku. Jak to jest być ojczymem?

Nie jest łatwo być ojczymem. Tak samo jak proste nie jest bycie rodzicem. Rodziny patchworkowe rządzą się jednak innymi prawami. Patchwork to taka sytuacja, w której dorośli nie zawsze są biologicznymi rodzicami wychowywanych dzieci. Rodzinę tworzą rodzice, ich dzieci z poprzednich związków i często również wspólne dzieci z "nowego" domu. Wchodząc do rodziny, staraj się najpierw poznać relacje już w niej rządzące. Obserwuj jej układ i przyzwyczajenia. 

Zobacz także:

Kim powinien być ojczym? "Na pewno nie ojcem. Jest takie piękne określenie Berta Hellingera: „w imieniu rodzica”. Rodzic adopcyjny kocha dziecko właśnie w imieniu rodzica. Podobnie powinien się ustawić wobec niego nowy partner mamy. Kiedy wchodzi do nowej rodziny, niech najpierw rozejrzy się w tym, jakie normy panują w domu jego partnerki i jakie nastawienie ma dziecko, bo często ono ma żal do ojca o rozwód albo nadzieję, że rodzice się jeszcze zejdą – wtedy może być niemiłe. Trzeba więc powiedzieć: „Ja cię bardzo dobrze rozumiem, jestem dla ciebie intruzem. Nie chcę zajmować miejsca twojego taty. Poznajmy się i zobaczymy, co będzie dalej”. Dzieci często „sprawdzają” nowych parterów mamy, czy mają poczucie humoru, czy naprawdę im zależy, czy potrafią przełknąć czasem żabę…" - radzi psychoterapeutka Katarzyna Miller w rozmowie z Joanną Olekszyk dla "Zwierciadła". 

Przyszywany ojciec - czy warto wiązać się z kobietą z dzieckiem?

Czy warto wiązać się z kobietą z dzieckiem? Tak! Wszystko zależy oczywiście od jej aktualnego stanu i twojego podejścia do rodzicielstwa. Nawet jak ojciec biologiczny dziecka dalej jest obecny w jego życiu, ty możesz stać się kolejną ważną osobą dorosłą w życiu malucha. Jest to niezwykle odpowiedzialna pozycja. Nie masz być kolejnym tatą dla dziecka, tyko być jego przyjacielem. W takiej relacji równie istotne jest także to, żeby kobieta przepracowała rozstanie bądź stratę i nie szukała superbohatera, który ją ocali, tylko równoprawnego partnera. 

Często kobieta w takiej desperacji, zmęczona i bardzo sfrustrowana, z problemem finansowym i problemem z dziećmi, myśli sobie, że nie da rady sama. Wtedy szuka wybawcy i wychodzi z takim oczekiwaniem, że szuka ojca dla dzieci, wybawcy dla siebie i kogoś, kto będzie jej pomagał finansowo. Z automatu to nie są czyste intencje do budowania zdrowej relacji, tylko to jest poszukiwanie superbohatera - powiedział psycholog  Magdalena Chorzewska w programie "Dzień dobry TVN". 

 

Chociaż patchworkowa rodzina to nie najłatwiejsza sytuacja, warto dać jej szansę. Jest to bogata, pełna różnorodności rodzina, w której jest pełno miłości. Uwzględnia ona oczywiście interesy bardzo wielu ludzi. Udawanie, że nasz partner nie ma dzieci, lub ich ignorowanie, jest bardzo złą taktyką. Wchodząc w taki układ musimy być świadomi pełnych jego zalet, ale też komplikacji i trudności, jakie się z nią wiążą. Chociaż na początku może to być trudne dla wszystkich, również dla dziecka, z odpowiednim nastawieniem wszyscy otrzymacie kolejną osobę do kochania. 

Poza tym im więcej dzieci mają dorosłych ludzi do kochania, tym lepiej. Tak jak kochają dziadka, wujka czy przyjaciółkę mamy, tak też mogą pokochać nowego partnera. Choć nie muszą od razu wszyscy się kochać, ważne, by umieli się ze sobą dogadać - radzi psychoterapeutka Katarzyna Miller w rozmowie z Joanną Olekszyk dla "Zwierciadła".