Czy związek na odległość ma sens?

Związki na odległość są dziś zjawiskiem nader częstym. Statystyki pokazują, że ok. 11 mln. par na całym świecie deklaruje podtrzymywanie miłosnej więzi w taki sposób. Owe dane z jednej strony mogą przynosić nadzieję ("skoro tyłu ludziom się udaje, nam też powinno"), z drugiej zaś unaoczniają skalę pewnego społecznego fenomenu. Relacje na odległość stają się tak częste, że warto o nich dyskutować coraz więcej.

Co zatem skłania współczesnych ludzi do wchodzenia w ten typ związku? Wydaje się, że najczęściej decydują względy ekonomiczne: albo on, albo ona nie czuje się dobrze we własnym życiu zawodowym i podejmuje decyzję o przeprowadzce w celu znalezienia lepszej pracy. Jednocześnie jednak partnerzy utrzymują, że nadal się kochają i za nic w świecie nie chcieliby się rozchodzić na stałe. W tej sytuacji związek na odległość wydaje się przesądzony.

Inny możliwy scenariusz to intensywny rozwój znajomości wirtualnej. Kiedy niewinne pogaduszki na czacie stają się nam niezbędne do życia, a codzienne maile urastają do rangi rytuału, uświadamiamy sobie nagle, że zakochaliśmy się w kimś mieszkającym setki kilometrów od nas. Ale staramy się nie panikować. Ostatecznie, prawdziwa miłość nie boi się oddalenia.

Foto: Getty Images

Mimo wszystko rodzi się w naszych głowach wątpliwość, czy związek na odległość ma szanse na przetrwanie. Psychologia daje odpowiedź pozytywną, stawia jednak pewien warunek: rozłąka powinna mieć charakter wyłącznie tymczasowy.

Jeśli wyobrażamy sobie, że uda nam się zbudować wartościową relację z kimś, kogo widujemy raz na pół roku, możemy się niestety gorzko rozczarować. Jeżeli natomiast fizyczna separacja jest rozwiązaniem "na chwilę", podyktowanym przejściowymi okolicznościami, nie powinna przesądzić o losach związku. O ile oczywiście obie strony wykażą gotowość do współpracy i pewnych poświęceń. 

Zobacz także:

Bywają zresztą i takie pary, które postrzegają swój związek na odległość w kategoriach ekscytującej odmiany. Dotyczy to zwłaszcza osób o różnej narodowości, poznających za pośrednictwem partnera inną kulturę i język. Tutaj kwestia oddalenia nie wydaje się aż tak dotkliwa, bo walory poznawcze takiego związku przeważają nad niedogodnościami. 

ZOBACZ TEŻ: Separacja małżeńska: co to jest? Ile kosztuje? Co daje? Odpowiadamy na wszystkie Wasze pytania

Jak utrzymać związek na odległość?

Fizyczne oddalenie nie musi zatem oznaczać końca miłości. Wiele będzie tu zależało od codziennej postawy partnerów, a także od tego, jak często postanowią się odwiedzać.

Kluczowe zasady związku na odległość dobrze jest ustalić jeszcze przed rozstaniem, kiedy można usiąść obok siebie i spokojnie porozmawiać. Należałoby przede wszystkim określić preferowane przez nas formy kontaktu, ich częstotliwość, jak również pory dnia przeznaczone na rozmowy i wiadomości. Na pewno nie zaszkodzi się zainteresować rozkładem dnia ukochanej osoby - znając go, zawsze będziemy wiedzieli, kiedy możemy zadzwonić albo napisać, a kiedy lepiej się od tego powstrzymać. 

Powinniśmy sobie także uświadomić, że owe pierwotne ustalenia mają prawo ewoluować w czasie, w miarę oswajania się przez nas z nową codziennością. Dość szybko przekonamy się bowiem, które kanały komunikacji funkcjonują dla nas najlepiej, a z których należy całkiem zrezygnować. Rezultaty tego swoistego eksperymentu mogą nas zaskoczyć; pozwólmy sobie na testowanie nowoczesnych narzędzi, takich jak komunikatory internetowe czy rozmaite "przypominajki" w telefonie.

Postarajmy się również zadbać o gorącą atmosferę naszej relacji. Wbrew pozorom, jest to możliwe nawet pomimo dzielącej nas odległość. Pikantne esemesy, erotyczne maile, podniecające zdjęcia - sporo zależy od osobistej kreatywności oraz rzeczywistego zaangażowania w związek.

Zaangażowanie wydaje się tu zresztą słowem kluczowym. Setki kilometrów oddalenia pozwalają się przekonać, czy łącząca ludzi miłość na odległość to rzeczywiście miłość, czy może raczej tylko przejściowe zauroczenie. Po wyjściu z takiej próby zwycięsko mamy całkowitą pewność, że nasz partner to człowiek na resztę życia.

ZOBACZ TEŻ: Seks bez zobowiązań. Kiedy warto spróbować, a kiedy lepiej nie?

Ciche dni w związku na odległość - porady

Samotność w związku na odległość potrafi mocno boleć. Jeśli nie nauczymy się jej neutralizować (choćby poprzez spotkania z przyjaciółmi albo  oddawanie się jakiemuś ciekawemu hobby), niebawem urośnie do rangi największego zagrożenia dla relacji z partnerem.

Zmęczeni poczuciem osamotnienia ludzie zaczynają wszczynać między sobą kłótnie. Awantura twarzą w twarz co prawda im nie grozi, ale burzliwa wymiana zdań przez telefon też może skutecznie popsuć popołudnie. Co gorsza, nie ma szans na pojednawcze gesty przy wieczornej lampce wina. 

Jak zatem rozładowywać napięcia bez szkody dla którejkolwiek że stron? Przede wszystkim należałoby starannie dawkować partnerowi swoją obecność w ciągu dnia. Część kłótni wynika przecież z powodów błahych: ukochany nie oddzwonił, nie odpisał, nie wrócił do domu o wyznaczonej porze. Być może warto się zastanowić nad poluzowaniem mu kontroli. Nasza druga połówka powinna czuć, że darzymy ją zaufaniem.

Foto: Getty Images

Zaletą kłótni na odległość jest na pewno to, że mamy czas po nich ochłonąć. Należy ten czas dobrze wykorzystać, analizując racje własne i partnera. Przy kolejnej okazji warto oznajmić mu wprost, co nam leży na sercu. Związek na odległość nie toleruje bowiem niejasności. 

Trzeba sobie także jasno uświadomić, że w przypadku długiej rozłąki partnerzy z pewnością przynajmniej trochę się zmienią. Niewielka ilość wspólnych doświadczeń może skutkować ich stopniowym oddalaniem się od siebie na poziomie emocjonalnym. Warto oczywiście próbować ów proces odwrócić, czasami jednak okazuje się, że przy kolejnym spotkaniu nie ma już o czym rozmawiać. Definitywne rozstanie jest wówczas raczej przesądzone.

ZOBACZ TEŻ: Całowanie się ważniejsze niż seks? Niemiecki specjalista zauważył niepokojącą zależność. "To barometr związku"

Związek na odległość - historie z forum

Każdy związek na odległość jest inny, odmiennie układają się również losy tych relacji. Warto zajrzeć do internetu, aby móc sprawdzić, co o miłości na odległość sądzą polscy forumowicze. Nie od dziś wiadomo przecież, że najlepsze historie pisze samo życie. 

Ja jestem w związku na odległość już prawie trzy lata. Dzieli nas 500 km. Nie będę się rozpisywać, jak się poznaliśmy, ale było to dość nietypowe - wysyłałam specjalnie pomyłkowe smsy i trafiliśmy na siebie. Korespondowaliśmy ze sobą rok. Nie sądziłam, że to się tak rozkręci. Teraz planujemy ślub. 

Jaga Baba07, netkobiety.pl

 

Nie nawiązuje się znajomości (jeśli ta znajomość ma się przerodzić w coś więcej) z osobą, która mieszka tak daleko i nie zamierza w najbliższym czasie przeprowadzić się w Twoje okolice. Związek na odległość to nie związek. To jakaś zabawa, układ lub inne dziwadło... 

Gość, forum.interia.pl

 

To trwało pół roku. Niestety, ale faktycznie się zakochałam. Byłam szczęśliwa jak nigdy wcześniej. Ale związek się skończył, bo on stwierdził, że to nie ma sensu. Od rozstania minął prawie rok. Cierpiałam i to bardzo, jeszcze teraz o nim czasem myślę, mimo że nie mam z nim żadnego kontaktu.  

Majowa Dziewczyna, f.kafeteria.pl

ZOBACZ TEŻ: 6 cech, po których poznasz, że twój partner jest seksualnym narcyzem

 

Związek na odległość – cytaty

Świadomość, że istnieje ktoś, kto mimo dzielącej was odległości wyczuwa twą obecność, przemienia tę ziemię w raj.

Johann Wolfgang von Goethe

Ból rozłąki jest niczym w porównaniu z radością ponownego spotkania.

Charles Dickens 

Związki na odległość są trudne, lecz również niezwykłe. Skoro bowiem potraficie się kochać, szanować i wspierać, a także ufać sobie nawzajem, będąc daleko od siebie, bliskość fizyczna w przyszłości uczyni was niezwyciężonymi.

magnetic.tips

 

Prawdziwa miłość sprawia, że każda najmniejsza odległość to zbyt wiele, lecz każdą największą da się pokonać.

Hans Nouwens

 

Odległość nie jest dla słabych, ale dla odważnych. Dla tych, którzy zgadzają się spędzać setki godzin w samotności, w zamian za kilka minut w towarzystwie kochanej osoby. Dla potrafiących rozpoznać dobro, chociaż widzą je tylko z daleka. 

Meghan Daum

ZOBACZ TEŻ: "Pillow Talk" podgrzewa atmosferę w wielu związkach. O co chodzi?