Wesele 2019: ile dać do koperty na wesele?

Ile dać do koperty na wesele? Najpopularniejszym prezentem na wesele jest koperta z pieniędzmi. Koperta na wesele to prezent, z którego zawsze ucieszą się państwo młodzi, a zaproszeni goście nie mają dylematów, jaki prezent dać na wesele. Jednak pojawia się inne pytanie: Ile dać do koperty na wesele? Jakie są aktualne stawki na prezent do koperty w 2019 roku?

To, ile dać do koperty na wesele zależy od tego, czy jesteśmy najbliższą rodziną, czy tylko znajomymi. Oczywiście rodzice chrzestni dadzą więcej w kopercie na wesele niż pozostali członkowie rodziny, czy znajomi. Również kwota pieniędzy w kopercie na wesele będzie zależała od tego, jak jesteśmy zamożni. Oczywiście młode małżeństwa na dorobku nie stać, żeby dać w kopercie tyle samo, co zamożna ciocia, czy wujek z Ameryki. 

Dając pieniądze jako prezent dla młodych do koperty na wesele, powinniśmy starać się, żeby młodym zwróciło się pokrycie kosztów weselnego przyjęcia, czyli na parę jest to około 500 złotych. 

Ile dać do koperty na wesele: stawki dla rodziców chrzestnych

Dla rodziców chrzestnych, wesele to spory wydatek. Rodzice chrzestni powinni dać do koperty od tysiąca złotych wzwyż. Często stawki weselne dla rodziców to 2000 złotych. Ta stawka obowiązuje również dla dziadków, czy rodziców, jeśli nie opłacają kosztów przyjęcia weselnego. 

Ile dać do koperty na wesele: stawki dla rodziny i znajomych

To, ile damy do koperty powinno zależeć od naszej sytuacji materialnej. Nikt nie powinien zaciągać pożyczek, żeby dać do koperty na wesele kwotę, na którą normalnie nas nie stać. Dając pieniądze jako prezent dla młodych do koperty na wesele, powinniśmy starać się, żeby młodym zwróciło się pokrycie kosztów weselnego przyjęcia, czyli na parę jest to około 500 złotych. 

Obecnie obowiązują mniej więcej takie stawki weselne:

  • bliska rodzina (rodzeństwo i dziadkowie) - od 500 zł i wyżej, 
  • rodzice chrzestni – od 1000 zł i więcej,
  • rodzice - jeśli nie byli organizatorami wesela powinni włożyć do koperty przynajmniej 1000 zł,
  • dalsza rodzina – od 200 do nawet 1000 zł;
  • przyjaciele i znajomi – od 200 do 500 zł.

Wesele 2019: problem pustych kopert

Chociaż wydaje nam się to absurdalne, to pary młode często otwierają po przyjęciu puste koperty. To najgorsze, co możemy zrobić jako goście weselni. 

Zobacz także:

Zdarza się, że młodzi zapraszają na przyjęcie weselne dalekich krewnych, bo tak pasuje lub rodzice wymusili na nich taką decyzję. Goście nie potrafiąc odmówić, idą na wesele i dają... puste koperty. To nie powinno mieć miejsca. Lepiej odmówić wzięcia udziału w przyjęciu weselnym, niż dać pusta kopertę i udawać, że ofiarowało się prezent. Chociaż pary młode nie zaglądają od razu do koperty, to jest duża szansa, że akurat po nas nikt nie podchodzi z prezentem i za chwilę młodzi otworzą, a wtedy niesmak pozostanie na zawsze.

Wesele 2019: pieniądze do koperty czy prezent?

Jeśli wolimy dać prezent zamiast pieniądze do koperty, to warto wcześniej zrobić rozeznanie czego tak naprawdę potrzebują młodzi. Warto w tym celu skonsultować się ze świadkami, którzy często mają przygotowaną listę prezentów. Taka lista powstaje najczęściej w konsultacji z państwem młodym, którzy urządzając mieszkanie mają duże zapotrzebowanie najczęściej na drobne AGD, takiej jak robot kuchenny, ekspres do kawy, czy zastawa stołowa. Świetnym pomysłem jest również umówienie się na wspólny prezent z innymi gośćmi.

A Wy co wolicie dać na prezent dla pary młodej: pieniądze do koperty, czy prezent?