Jak dbać o włosy, by się nie elektryzowały?

Zimą, zaraz po zdjęciu czapki, moje włosy puszą się i rozwiewają na wszystkie strony. Jak temu zapobiec?
Karolina R. z Pucka

Włosy najczęściej się elektryzują pod wpływem tarcia o sztuczne tworzywa (mogą z nich być zrobione twoje czapki i sweterki, ale także szczotki) i suchego powietrza. Żeby temu zapobiec, po każdym myciu nakładaj na pasma odżywkę, a raz w tygodniu odżywczą maskę. Dzięki temu zniwelujesz szkodliwe działanie kaloryferów i mrozu. Potem starannie wysusz włosy, najlepiej suszarką z funkcją jonizacji. Takie urządzenie wytwarza ujemne ładunki elektryczne, które neutralizują jony dodatnie na włosach, a kosmyki zostają wygładzone i się nie elektryzują. Na koniec możesz spryskać fryzurę antystatycznym płynem (np. Hair X Winter Care, Oriflame 17 zł/150 ml, lub Winter Restore, Avon 17 zł/150 ml).

W jaki sposób i jak często powinno się myć pędzle do makijażu?

Nie wiem, czy mogę uprać pędzle w szamponie, czy lepiej użyć mydła. Obawiam się, że uszkodzi się włosie.
Ida N. z Konina

To zależy, z czego są zrobione. Jeśli włosie jest sztuczne, możesz umyć pędzle w szamponie, np. dla dzieci. Naturalne włosie (z kozy czy sobola) jest jednak delikatne i – by nie stało się szorstkie – powinno być czyszczone w szarym mydle lub specjalnych płynach (np. Sephora 39 zł/60 ml czy IsaDora 25 zł/150 ml). W obu wypadkach po myciu nie wyciskaj pędzli i nie kładź ich na kaloryferze. Najlepiej powiesić je włosiem do dołu, wtedy nie zmieni ono kształtu.

Na czym polega japoński manikiur?

Widziałam jego reklamę w gazecie, ale nie było opisu zabiegu. Jak wygląda taki manikiur?
Bożena I. z Chełma

Jego celem jest wzmocnienie i maksymalne nabłyszczenie paznokci. Najpierw manikiurzystka opiłowuje je i wycina lub odsuwa skórki, potem za pomocą irchowych polerek wmasowuje w płytkę specjalną pastę i puder. Zawierają one m.in. krzemionkę i keratynę, dzięki czemu paznokcie stają się mocniejsze i bardziej elastyczne. Ponadto po wypolerowaniu paznokcie są gładkie i przybierają różowy, intensywnie błyszczący kolor. Zabieg kosztuje (w zależności od salonu) 50–100 zł. Manikiurzystki zalecają jego powtarzanie co 2, 3 tygodnie.