Nadmierne pocenie się twarzy i głowy – przyczyny

Nadmierne pocenie się twarzy czy głowy w upał czy w czasie aktywności fizycznej jest naturalne – pot zapewnia organizmowi termoregulację, zapobiegającą przegrzaniu. Jeśli jednak wydziela się nadmiernie w każdej temperaturze i także wtedy, gdy nie podejmujemy żadnego wysiłku, mamy do czynienia z nadpotliwością.

Nadpotliwość głowy i twarzy powodować mogą:

 • Dojrzewanie – nadmierne pocenie się twarzy, pach i głowy występuje często razem ze zmianami trądzikowymi, a sam pot ma nieprzyjemny, ostry zapach. Problemu nie powinno się jednak ignorować – w innym wypadku może nie ustąpić nawet w dorosłym życiu. Najlepiej więc skontrolować dolegliwość z lekarzem i upewnić się, że buzujące hormony pracują w granicach normy.
 • Zaburzenia endokrynologiczne – szczególnie nadczynność tarczycy (pot wydziela się nadmiernie przy nadprodukcji hormonów) i cukrzyca (pot jest wynikiem niedocukrzenia).
 • Stosowanie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwbólowych – zalecamy wyczytać w recepcie, czy nadpotliwość może być ich efektem ubocznym.
 • Odwodnienie – odpowiednia podaż płynów pomaga kontrolować gruczoły potowe.
 • Zaburzenia psychiczne lub wzmożony stres – potliwość twarzy jest często objawem psychosymatycznym, czyli widocznym na ciele, lecz wynikającym z psychiki.
 • Zbyt ciepły lub mało przewiewny ubiór – kiedy ciało jest przegrzane, pot pojawia się nie tylko pod ubraniami, ale także w obrębie twarzy lub głowy.
 • Otyłość – u osób z nadwagą każdy większy wysiłek może powodować nadmierne pocenie się twarzy i reszty ciała.
 • Menopauza – najczęściej spowodowane nią pocenie na twarzy wiąże się z nagłymi uderzeniami gorąca.

Co zbadać, aby wykryć, z czego wynika nadpotliwość? Warto ocenić na początek funkcję tarczycy, glukozę na czczo, katecholaminy w moczu i poziom kwasu moczowego. Aby z kolei przekonać się, czy pot rzeczywiście wydziela się w nadmiarze, warto wykonać test Minora. Skóra posmarowana specjalnym preparatem przybierze niemalże czarny odcień, jeżeli dany obszar poci się ponadprzeciętnie. Ciemne plamy pod pachami występujące na co dzień nie są powiązane z testem: mogą za to wskazywać na np. cukrzycę.

Pocenie się a nadmierna produkcja łoju – różnice

Nadpotliwość twarzy jest często mylona z przetłuszczaniem się skóry, a mokre od potu włosy przypominają na pierwszy rzut oka te pokryte sebum. Jak odróżnić te dwa problemy?

Przede wszystkim, nadprodukcji łoju towarzyszą często bolesne wypryski (także na skórze głowy), mocne wyświecanie się skóry w ciągu dnia, nietrwałość makijażu czy występujące później uczucie suchości. Włosy pokryte warstwą łoju są dość śliskie w dotyku i tłuste szczególnie u nasady. Skóra i głowa pokrywają się łojem stopniowo ciągu dnia.

Skóra pokryta potem jest z kolei widocznie bardziej mokra, a włosy – tępe w dotyku i sklejone w strąki nie tylko u nasady, ale także na długości (pot po prostu po nich spływa). Głowa może wyczuwalnie swędzieć przez rozwój bakterii beztlenowych. Pocenie twarzy ma też dość nagły charakter, twarz nie staje się tłustsza coraz bardziej z godziny na godzinę.

Nadpotliwość głowy leczona jest w inny sposób, niż przetłuszczanie. Przyczyną pierwszego problemu jest bowiem nadprodukcja potu, a drugiego – nadprodukcja łoju, spowodowana często, paradoksalnie: nadmiernym wysuszaniem skóry głowy, np. mocnymi szamponami przeciwłupieżowymi.

Co ważne: przyczyna pocenia się głowy może mieć swoje podłoże w... porze roku. Jeśli normalnie myjesz głowę co kilka dni, a w lecie tłuste włosy widoczne są już na drugi dzień, nie masz czym się przejmować. W gorące dni, pot oblewa bowiem nie tylko ciało, ale także włosy i twarz. Jeśli zatem w lato musisz myć włosy codziennie – po prostu to rób. Przetrzymywanie potu na skórze może doprowadzić do powstania łupieżu czy rozwoju bakterii.

Zobacz także:

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Nadmierne pocenie się twarzy i głowy – domowe sposoby na nadpotliwość

Chcesz w prosty sposób ograniczyć nadmierne pocenie? Domowe sposoby to dobry sposób na początek – istnieje szansa, że to właśnie one pomogą ci zwalczyć problem, przez co sięgnięcie po leki wcale nie będzie potrzebne. Poznaj nasze propozycje:

 1. Regularnie zmywaj pot – jeśli pominiesz ten krok, żadne inne nie zadziałają. Podrażniona skóra, grzybica, powstawanie zmian trądzikowych czy łupież to tylko niektóre z problemów, które może spowodować przetrzymywanie potu na skórze.
 2. Pij dużo płynów – nawadnianie się pomaga schłodzić organizm, a zatem ogranicza pocenie
 3. Ogranicz ostre jedzenie – nadmiar cebuli, chili, kminu, cynamonu czy czosnku może wpływać na nadprodukcję potu.
 4. Pij napary z pokrzywy i skrzypu – wykazują lekkie działanie ograniczające wydzielanie potu, jednocześnie dostarczając organizmowi witamin i minerałów.
 5. Pij melisę – jeśli pocenie się na twarzy wynika ze stresu, warto włączyć do diety naturalne napary uspakajające.
 6. Stosuj sauny ziołowe – zaparz w misce razem szałwię, rumianek i korę dębu, czyli zioła wykazujące zdolność ograniczania pracy gruczołów potowych. Następnie usiądź z twarzą bądź głową pochyloną w stronę miski i przykryj się ręcznikiem, pozwalając parze działać na skórę. Powtarzaj saunę co 3-4 dni.
 7. Rób płukanki ziołowe do włosów – po umyciu włosów, przelej je płukanką z mocno rozcieńczonego naparu zawierającego wybrane z ziół: skrzyp, pokrzywę, kora dębu, szałwię lub rumianek. Pamiętaj, aby dokładnie polać płynem skórę głowy – to ona jest najistotniejsza. Powtarzaj czynność kilka razy w tygodniu.
 8. Wykonuj peelingi skóry głowy – jeśli skóra głowy mocno się poci, istnieje duże prawdopodobieństwo zatkania mieszków włosowych. Domowe sposoby na pocenie się głowy wzbogacaj więc o peeling wykonywany raz na 2 tygodnie. Możesz użyć gotowego produktu, albo wykonać własnoręczny peeling z dowolnego oleju i fusów po kawie.

NIE PRZEGAP:

Nadmierne pocenie się twarzy i głowy – preparaty na nadpotliwość

Preparaty na pocenie to przede wszystkim leki antycholinergiczne, blokujące neuroprzekaźnik wydzielania potu. Do twarzy czy głowy stosuje się niższe stężenia w formie kremu, żelu bądź wcierki, z zawartością np. 0,5% glikopirolanu. Takie preparaty zaleca się jednak stosować wtedy, gdy to absolutnie konieczne – np. w dni ważnych spotkań biznesowych, na których ważne są nieskazitelna fryzura i makijaż.

U kobiet, nadmierna potliwość często związana jest z zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego przed dobraniem odpowiedniego preparatu na własną rękę, warto udać się do ginekologa, a następnie zbadać krew pod kątem wskazanych przez niego hormonów. Może się okazać, że problem rozwiążą wtedy tabletki antykoncepcyjne, które zahamują nie tylko nadmierne pocenie się głowy i twarzy, ale także: powstawanie zmian trądzikowych czy ból występujący podczas cyklu.

W leczeniu może być pomocny także botoks, ograniczający pracę gruczołów potowych. Jeśli więc chcesz ujędrnić skórę i przy okazji pozbyć się problemu, możesz rozważyć wizytę u lekarza medycyny estetycznej. Ten zabieg to nie wymysł estetów: botoks stosuje się od wielu lat na np. nadmierne pocenie się pod pachami.

NIE PRZEGAP: