Nadmierne pocenie się pod pachami – przyczyny

Pot pod pachami nie jest niczym dziwnym i zazwyczaj pojawia się w sytuacjach, gdy jesteśmy aktywni fizycznie albo zestresowani, ale też, gdy jesteśmy narażeni na działanie wysokich temperatur. Jeśli jednak nasze gruczoły produkują go w nadmiernej ilości niezależnie od takich czynników dobrze jest zastanowić się i sprawdzić, dlaczego dotyka nas ten problem. A przyczyn może być co najmniej kilka.

U wielu osób nadmierna potliwość pod pachami, ale też pocenie się twarzy, pocenie rąk i innych części ciała ma podłoże genetyczne. Nadpotliwość jest wówczas naszą cechą indywidualną, którą zazwyczaj dzielimy z innymi członkami rodziny. Taki problem możemy zatem odziedziczyć po rodzicach albo po dziadkach.

Jeżeli w jakimś momencie stwierdzimy: "zbyt intensywnie pocę się pod pachami", warto jest też przyjrzeć się nieco bliżej naszej codziennej rutynie. Chodzi tu zarówno o pielęgnację ciała, jak i sposób ubierania się, czy naszą dietę. Zbyt rzadkie kąpiele, korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków, noszenie zbyt ciepłych ubrań albo ciuchów wykonanych z nieprzewiewnych materiałów (czego efektem może być też podrażniona skóra pod pachami), a także spożywanie dużej ilości ostrych potraw i kofeiny, czy nawet palenie papierosów - wszystko to może wpływać na wzmożoną produkcję potu przez nasz organizm. Dobrze jest zatem zweryfikować nasze nawyki również pod tym kątem.

Należy także podkreślić, że nadmierne pocenie się pod pachami może być objawem różnych chorób. Wśród nich warto wspomnieć o takich schorzeniach jak:

Nie powinniśmy w związku z tym bagatelizować problemu z nadpotliwością występującą nie tylko w obrębie samych pach, ale także innych części ciała. Warto jest się skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie wszelkich niezbędnych badań.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Domowe sposoby na pocenie się pod pachami

Pocenie się pod pachami jest przyczyną pojawiania się na naszych ubraniach nieestetycznych plam, ale także często bardzo nieprzyjemnego zapachu, który jest efektem namnażania się bakterii egzystujących w pocie. Takie czynniki sprawiają, że osoby zmagające się z nadpotliwością odczuwają duży stres i dyskomfort, a do tego tracą też pewność siebie. Warto więc zastanowić się, jakie domowe sposoby na pocenie się pod pachami możemy zastosować, aby zniwelować ten problem.

Zobacz także:

Higiena

W pierwszej kolejności musimy zadbać o prawidłową higienę osobistą. Częste mycie się, zwłaszcza pod pachami może być w tym przypadku kluczowe. Dobrze jest stosować również odpowiednie mydła przeciwbakteryjne, które pomogą nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, jeśli jesteśmy miłośnikami kąpieli w wannie, świetnym pomysłem jest dodanie do wody ziół, które ograniczają pocenie. Do lekko ciepłej wody możemy więc dosypać na przykład szałwię albo rumianek. Pamiętajmy też, że pot, a tym samym znajdujące się w nim bakterie zatrzymują się na włosach. Warto jest więc zadbać o regularną depilację włosów pod pachami.

Ubrania

Kolejna bardzo istotna rzecz w walce z nadmiernym poceniem się to noszenie odpowiednich ubrań. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby dobierać nasz ubiór do temperatury otoczenia. Jeśli na zewnątrz lub w biurze jest ciepło, a my zakładamy grube ciuchy, naturalną reakcją organizmu będzie pocenie się, aby wyregulować temperaturę ciała. Upewnijmy się również, że wybierane przez nas ubrania są wykonane z naturalnych i przewiewnych tkanin, dzięki którym możemy uniknąć przegrzania organizmu.

Odżywianie

Koniecznie musimy też zweryfikować nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Nadmierne pocenie się może być efektem spożywania dużej ilości ostrych i rozgrzewających organizm przypraw, dlatego warto jest je ograniczyć. Wytwarzanie potu mogą stymulować napoje zawierające kofeinę oraz alkohol, dlatego takie produkty również powinny zostać wyeliminowane z naszej diety.

Nadmierne pocenie pod pachami – preparaty

Pocenie się pod pachami to problem, który może wywoływać ogromny dyskomfort, podobnie jak chociażby widoczne, ciemne plamy pod pachami. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pocenie się w postaci takich produktów jak antyperspiranty, dezodoranty, czy nawet tabletki na nadpotliwość.

  • Dezodorant to jeden z popularniejszych produktów, z których korzystamy na co dzień i który możemy bez żadnego problemu kupić w każdej drogerii. Tego typu preparaty na pocenie są w stanie skutecznie zamaskować brzydki zapach potu, a także zahamować rozwój znajdujących się w nim bakterii. To również ogranicza pojawianie się nieprzyjemnej woni wydzielającego się potu. Dezodoranty świetnie odświeżają skórę, więc sprawdzają się jako kosmetyk stosowany nawet kilka razy w ciągu dnia.
  • Antyperspirant to mocniejszy preparat na pocenie pod pachami, który blokuje uwalnianie się potu poprzez zatkanie gruczołów potowych. Jego działanie może utrzymywać się nawet kilka dni zapewniając nam odpowiednią ochronę przed poceniem, dlatego nie trzeba stosować go codziennie. Podobne działanie wykazują również specjalne chusteczki antyperspiracyjne, które są szczególnie wygodne w podróży.
  • Coraz większą popularnością cieszą się też tabletki na nadmierne pocenie, których zadaniem jest zahamowanie procesu wydzielania potu. Są to suplementy diety, których stosowanie jest w pełni bezpieczne. Takie tabletki przeciw poceniu zawierają ziołowe składniki wykazujące właściwości przeciwdziałające nadmiernej potliwości. W ich składzie mogą znaleźć się takie zioła, jak na przykład skrzyp polny, melisa i pokrzywa.

PRZECZYTAJ: