Ciemne plamy pod pachami – przyczyny

Przebarwienia pod pachami mogą mieć wiele różnych przyczyn. Zwykle są efektem podrażnienia skóry po goleniu maszynką czy zastosowaniu nieodpowiedniego antyperspirantu lub dezodorantu. Lepiej unikać produktów z alkoholem i drażniącymi substancjami w składzie. Ciemne plamy mogą być też rezultatem stosowania innych preparatów przeciwko poceniu.

Przyczyną ciemniejszych plam pod pachami może być nieodpowiedni sposób golenia pach. Maszynki mogą działać drażniąco - zwłaszcza na skórę wrażliwą. Trzeba używać zawsze tych z ostrym ostrzem, które dobrze usuwa włoski bez konieczności intensywnego pocierania. Maszynki powinny być często wymieniane. Czasami w ogóle nie należy ich używać. Warto obserwować reakcję swojej skóry - na przykład na pewien czas zrezygnować z golenia maszynką. Można też zmienić sposób depilacji - usuwać włoski woskiem lub zgłosić się na zabieg laserowy.

Przyczyną pojawienia się ciemnych plam pod pachami może być też rogowacenie ciemne. Jest to niestety choroba - dość rzadka, związana z pigmentacją skóry. W jej przebiegu ciemne plamy pojawiają się jednak nie tylko pod pachami, ale również w innych miejscach - na przykład na łokciach czy w pachwinach. Może to być związane z innymi chorobami - jak insulinooporność, cukrzyca czy nowotwór. Rogowacenie ciemne jest też rezultatem na przykład otyłości. Jeśli więc ciemne plamy pojawią się jeszcze gdzieś indziej na ciele, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Warto jednak wiedzieć, że jest to rzadka choroba - zwykle brązowe plamy pod pachami to tylko efekt niewłaściwej higieny czy podrażnionej skóry. 

SPRAWDŹ TAKŻE:

Ciemne plamy pod pachami – jak się ich pozbyć kosmetykami?

Plamki pod pachami same w sobie mogą być skutkiem używania niewłaściwych kosmetyków. Wykorzystanie tych odpowiednich może jednak przyczynić się do ich zlikwidowania. Przede wszystkim warto stosować naturalne, delikatne dezodoranty. Antyperspiranty zaś powinny zostać odstawione - zawierają w składzie szkodliwe sole aluminium, które mogą nawet doprowadzić do powstania nowotworu. Warto zadbać o stosowanie delikatnych kosmetyków na co dzień, ponieważ wszelkie drażniące mogą wywoływać podrażnienia, których skutkiem są ciemne plamy pod pachami. Nawet najlepsze kosmetyki rozjaśniające przebarwienia nie poprawią sytuacji, jeśli najpierw nie zlikwiduje się substancji drażniącej. 

Jeśli już się ją wyeliminuje, można zastosować następujące produkty:

  • krem rozjaśniający 
  • maść rozjaśniająca
  • drobnoziarnisty, przeznaczony do skóry delikatnej peeling
  • serum przeciw przebarwieniom.

Idealne będą kosmetyki z kwasami AHA (na przykład z kwasem migdałowym) czy z witaminą A. Mają one właściwości rozjaśniające. Należy je jednak stosować wieczorem, ponieważ skóra po ich zastosowaniu jest bardzo wrażliwa na słońce. Sprawdzą się też kremy rozjaśniające hamujące wydzielanie enzymu tyrozynazy. 

Zobacz także:

ZOBACZ TAKŻE:

Ciemne plamy pod pachami – domowe sposoby

Ciemne pachy można spróbować rozjaśnić domowymi metodami. W wielu przypadkach rzeczywiście to skutkuje, a jest to sposób tani i prosty w zastosowaniu. Trzeba się jednak przygotować na to, że u niektórych poprawa będzie nieznaczna lub nie będzie jej wcale - wszystko bowiem zależy od konkretnego przypadku i od konkretnej skóry. Ciemna czy żółta skóra pod pachami może zostać potraktowana na przykład takimi domowymi, naturalnymi specyfikami jak:

  • olej kokosowy - działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przy systematycznym stosowaniu reguluje pigmentację. Można z niego zrobić naturalny dezodorant, ale też używać jako naturalnej maści rozjaśniającej. Tym bardziej, że wspaniale zmiękcza skórę i cudownie pachnie!
  • olejek z drzewa herbacianego - działa antyseptycznie i przyjemnie pachnie, ale nie należy stosować go bez rozcieńczenia (trzeba zmieszać go z olejem bazowym) i nie na skórę po depilacji. 
  • cytryna - to uniwersalny środek rozjaśniający, który w naturalny sposób rozjaśni przebarwienia. Wystarczy natrzeć nią skórę czy przyłożyć do niej po przepołowieniu. Po chwili spłukujemy sok. Nie wolno jednak mieszać stosowania cytryny z witaminą A, bo może to wywołać podrażnienia.
  • ziemniak - wystarczy zetrzeć go na tarce i przyłożyć do skóry pod pachami, a po około 15 minutach zdjąć i opłukać skórę wodą. Ziemniak ma w sobie sporo witaminy C, dlatego (podobnie jak cytryny) nie wolno go mieszać z witaminą A.
  • mleko lub jogurt - na przebarwienia doskonale sprawdzi się maseczka z jogurtu, gdyż kwas mlekowy powinien świetnie sobie poradzić z plamami pod pachami. Wystarczy zamoczyć gazę w mleku lub jogurcie i przykładać na skórę pod pachami przez około 10 minut. 
  • domowy peeling na bazie soli - usunie zrogowaciały naskórek i jednocześnie rozjaśni skórę. Sól posiada właściwości przeciwzapalne i jest dobrze tolerowana przez skórę. Następnym razem robiąc więc domowy peeling do twarzy warto też przygotować rozjaśniający peeling pod pachy. 

Ciemne plamy pod pachami – profesjonalne zabiegi

Ciemne pachy można zlikwidować poddając się profesjonalnym zabiegom. Najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać zabiegi laserowe. Mogą one zarówno zlikwidować nadmierne pocenie się pod pachami (poprzez redukcję gruczołów potowych), jak i rozjaśnić skórę pod pachami. Do wyboru jest też trwała depilacja laserowa, pozwalająca uzyskać gładkie pachy. W związku z tym eliminacji ulegnie czynnik drażniący, jakim jest systematyczne golenie maszynką. Ciemna plama pod pachą może zostać zlikwidowana dzięki fachowym zabiegom. Jeśli jednak jest wynikiem nieodpowiedniej higieny czy złego doboru kosmetyków, zapewne powróci z czasem - konieczne jest więc przede wszystkim wyeliminowanie czynnika drażniącego. 

 NIE PRZEGAP: