Jakie są przyczyny trądziku na plecach? Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej. Z chorobą często muszą się też zmagać kobiety w ciąży, przed miesiączką lub w okresie menopauzy. Trądzik hormonalny pojawia się również u osób z chorobami tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Trądzik na plecach: przyczyny

Objawy kliniczne trądziku mogą się zaostrzyć pod wpływem stresu psychicznego, narażenia na szkodliwe czynniki zawarte w dymie papierosowym, a u niewielkiego procentu chorych nasilenie zmian trądzikowych może być powiązane z dietą - nieprawidłowa może nasilać produkcję łoju i powodować zaburzenie keratynizacji naskórka, blokując ujścia mieszków włosowych.

Przyczyną powstania trądziku na placach mogą być także źle dobrane kosmetyki - zatykające ujście gruczołów i zbytnio wysuszające skórę, a finalnie przyczyniające się do nadmiernego wydzielania sebum. Dlatego bardzo dużą rolę w walce z trądzikiem odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry. Właściwie dobrana może przeciwdziałać powstawaniu zmian, lub zminimalizować ich nasilenie i pomóc w walce z negatywnymi skutkami wyprysków, między innymi z przebarwieniami pozapalnymi.

Trądzik na plecach: leczenie, domowe sposoby

Jak leczyć trądzik na plecach? Dokładne oczyszczanie i systematyczne złuszczanie to podstawa. Pamiętajmy, że skóra poci się i wydziela sebum również w nocy, dlatego oczyszczajmy ją zarówno rano, jak i wieczorem, używając kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej. Unikajmy jednak preparatów o działaniu silnie wysuszającym. Nadmierne wysuszenie skóry sprawia, że zwężone zostają ujścia kanalików gruczołów łojowych, a powstający w nich łój nie może się wydostać na powierzchnię - zamiast pomóc, zaszkodzimy! Jeśli lubimy kąpiele dodajmy do wody napar z rumianku lub szałwii. Zioła te, poza działaniem antyseptycznym, łagodzą stany zapalne skóry i podrażnienia.

Pielęgnacja skóry pleców jest znacznie utrudniona ze względu na lokalizację, ważne jednak aby nie zapominać również o złuszczaniu. Najlepszym rozwiązaniem są peelingi oparte na działaniu enzymów. Nie wymagają tarcia, a mimo to skutecznie usuwają martwy naskórek i odblokowują pory, a dodatkowo działają przeciwbakteryjnie.

Trądzik na plecach: kremy, maści, kosmetyki

W pielęgnacji skóry pleców objętej zmianami trądzikowymi nie możemy również pominąć nawilżania. Wybierając odpowiedni kosmetyk unikajmy produktów zawierających składniki o działaniu aknegennym, takich jak silikony, lanolina, parafina i jej pochodne, zrezygnujmy również z kremów czy balsamów zawierających w składzie olej kokosowy, olej z awokado czy masło kakaowe. 

Dobrze sprawdzą się również produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry trądzikowej właśnie na plecach, np. preparat w sprayu Aknicare Spray od Synchroline do stosowania na skórę klatki piersiowej i pleców. Dzięki formie sprayu umożliwia łatwą i samodzielną aplikację na obszar trudno dostępny, typu plecy. Szybko się wchłania, nie tłuści i nie brudzi ubrań. W trakcie jego stosowaniu nie ma przeciwwskazań do ekspozycji miejsc objętych terapią na słońce. Zapobiega nadprodukcji sebum, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz łagodząco.

Ekspert Gala.pl:

dr Marcin Nowak - lekarz medycyny estetycznej, przedsiębiorca, twórca centrów medycznych, w których, w myśl holistycznej koncepcji opieki, to Pacjent jest na pierwszym miejscu. W swojej pracy zawodowej wyznaje zasadę, iż kompleksowe podejście do Pacjenta to nie tylko poprawa wyglądu z wykorzystaniem możliwości medycyny estetycznej, ale również zadbanie o jego sferę wewnętrzną, tj. o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne.