Tomasz Komenda oświadczył się na premierze filmu „25 lat niewinności”

Podczas uroczystej premiery filmu „25 lat niewinności”, o sprawie skazanego na 25 lat więzienia Tomka Komendy za zbrodnię, której nie popełnił, doszło do bardzo wzruszającej sceny.

Obecny na sali Tomasz Komenda uklęknął przed swoją ukochaną Anną Walter i oświadczył jej się. Okazało się, że partnerka Komendy jest w zaawansowanej ciąży i już niedługo powitają na świecie swoje pierwsze dziecko.

Wzruszona Anna Walter przyjęła oświadczyny i powiedziała „TAK”.

Zostałem tatusiem. Mam syna. Urodzi się za cztery miesiące. No i czego chcieć więcej- Tomasz Komenda wyznał w rozmowie z Wirtualną Polską.

ZOBACZCIE w naszej galerii zdjęcia z tej wzruszającej chwili.

Fot. Jarosław Antoniak, Kino Świat

Film o Tomaszu Komendzie: "25 lat niewinności"

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi. - mówił Tomasz Komenda.

W odtwórcę roli Tomasza Komendy wcielił się Piotr Trojan - aktor, scenarzysta i reżyser, znany głównie z serialowych ról oraz z filmu "Proceder" o życiu tragicznie zmarłego rapera Tomasza Chady (wystąpił jako Vienio).

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje. - mówił Piotr Trojan.

Zobaczcie zwiastun filmu o sprawie Tomasza Komendy:

 Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” można w kinach do zobaczenia od 18 września 2020 r.

Przeczytaj także: Agata Kulesza z planu filmu o niewinnie skazanym Tomaszu Komendzie: „Płakałam jak dziecko”

Sprawa Tomasza Komendy, którą żyła cała Polska

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka, autora książki "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy". Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę, sprawę Tomasza Komendy śledziło aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa.

Przypomnijmy szczegóły sprawy. Tomasz Komenda został skazany w 2004 roku prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej w Miłoszycach niedaleko Wrocławia. Miał wówczas 23 lata. Orzeczenie to zmienił wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który w I instancji orzekł dla Tomasza Komendy karę 15 lat pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy oddalił kasację wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jako bezzasadną. Tomasz Komenda karę odbywał w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca 2018 Komenda został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. 16 maja 2018 Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

W tym czasie Tomasz Komenda czterokrotnie prosił o warunkowe zwolnienie. Ale, żeby takie dostać, musiałby się przyznać do winy. Nigdy tego nie zrobił.

Nie będę się przyznawał do czegoś, czego nie zrobiłem. Brak mi słów na tych ludzi, którzy mnie osadzili. O niczym innym nie marzę jak o tym, żeby została mi przywrócona wolność, odebrana 18 lat temu – mówi Komenda w programie TVN "Uwaga!".

Na pytanie, co czuje niewinna osoba, która od 18 lat przebywa w zakładzie karnym, Tomasz Komenda wyznał: "Bezradność. Dopóki nie opuszczę zakładu karnego, cały czas będę pedofilem. Zostałem połamany przez złodziei, przekopany na spacerze, a „kłódkowy” odwrócił głowę. Ludzie z takim paragrafem jak ja, nie mają życia".

Tomasz Komenda: kim jest Anna Walter, której oświadczył się Komenda?

Tomasz Komenda w programie TVN "Uwaga!" w czerwcu 2020 roku wyznał, że poznał Annę w serwisie randkowym: "Wszystkie dziewczyny, z którymi nawiązałem kontakt, nie patrzyły na mnie jak na mężczyznę, tylko zastanawiały się: czy to na pewno on?"

Tak jak większość Polaków śledziłam jego historię. Współczułam mu tego, co go spotkało i tak zaczęliśmy ze sobą korespondować. Ten kontakt się kilkukrotnie nam urywał, ale naprawdę zaiskrzyło, dopiero gdy spotkaliśmy się przypadkiem na ulicy - mówiła Anna Walter w "Uwadze!".

"Uczucie, miłość przychodzi samo. Albo jest, albo go nie ma. Poczułem motylki w brzuchu, wiedziałem, że Ania jest tą jedyną" - tak o uczuciu do Anny mówił Tomasz Komenda.

Zawsze czekałam, aż on sam się przede mną otworzy i poczuje ten moment, że to jest ta osoba, której on może zaufać i wszystko powiedzieć. Były momenty, gdy się przede mną otwierał i płakaliśmy jak dzieci - wspominała Anna Walter.

Po tych wszystkich przeżyciach, wierzymy, że przed Tomaszem Komendą i Anną Walter same szczęśliwe chwile, a jedną z nich z pewnością będzie powitanie na świecie synka.

Fot. Jarosław Antoniak, Kino Świat