Sposób na oduczenie mężczyzn rozkraczania

Niewiele rzeczy potrafi tak zepsuć podróż, krótką lub długą, jak współpodróżnik, który nie respektuje przestrzeni osobistej. Jak często zdarzało Ci się jechać koło rozkraczonego mężczyzny i próbować jakoś zmniejszyć swoją osobę, żeby nie musieć stykać się z nim udem, czy kolanem? Chyba każda z nas kiedyś tego doświadczyła. Problem nie dotyczy wyłącznie publicznego transportu. Z takim problemem można spotkać się w dowolnym miejscu, w którym musisz dzielić miejsce siedzące z osobnikiem płci przeciwnej. Pewna kobieta, znalazła sposób na mężczyzn, którzy się rozkraczają. Absolwentka Uniwersytety w Brighton, Laila Laurel, zaprojektowała krzesło, którego część siedząca ma kształt trapezu, zwężającego się w kierunku nóg, przez co zmusza mężczyzn do zaprzestania rozkraczania. Pomysł na to krzesło powstał w ramach projektu „Rozwiązanie dla rozkraczania”, który Laila Laurel realizowała na zakończenie studiów.

Co zainspirowało projekt krzesła przeciw rozkraczaniu?

Absolwentka mówi, że jej projektu nie należy brać zbyt na poważnie. Mimo to przyznaje, że stworzone przez nią krzesła rzucają światło na problem, z którym kobiety ciągle się mierzą, nawet jeśli robi to w zabawnym i bezpośrednim stylu. Wypowiedziała się:

- Mój projekt nawiązuje do kontekstu czwartej fali feminizmu i wielką inspiracją dla niego była witryna Laury Bates „Projekt seksizmu codziennego”, gdzie kobiety mogą dzielić się ze sobą swoimi przeżyciami. Zaprojektowałam i stworzyłam te krzesła, aby zwrócić uwagę i podjąć temat problemu dotyczącego siadania, którzy może mieć związek z płcią.

Krzesło przeciw rozkraczaniu dostało nagrodę Belmond

Praca Laili Laurel została odebrana z tak wielkim entuzjazmem, że została nagrodzona nagrodą Belmond, jako wschodzący talent. Komisja uznała jej projekt za odważny, inspirowany potrzebą i łączący rolę projektu ze sferą informacji, ludzkim zachowaniem i problemami, z którymi mierzy się społeczeństwo. W ramach nagrody Laili Laurel dostanie możliwość zaprojektowania produktu dla firmy Belmond. Ponadto otrzyma 1000 Funtów stypendium. Jej przypadek pokazuje, że nawet pozornie drobne problemy mogą zwrócić uwagę społeczeństwa, jeśli tylko przedstawimy je w odpowiedni sposób. Mimo swojej zabawnej formy, krzesła przeciw rozkraczaniu mogą skłonić mężczyzn do zastanowienia się nad sposobem, w jaki siedzą i zachęcić ich do odsunięcia swoich kolan chociaż kilkanaście centymetrów dalej. Na to przynajmniej liczymy.