Życiorys świętego Ignacego Antiocheńskiego

Ignacy Antiocheński urodził się w około 30 roku. Niewiele wiadomo o życiu świętego jako dziecka i młodzieńca. Tradycja Kościoła głosi, że prawdopodobnie Jezus, trzymając małego Ignacego, powiedział do apostołów: 

Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 18,1-4).

Wiadomo natomiast, że święty Ignacy był drugim lub trzecim biskupem Antiochii, najprawdopodobniej w latach 70-107. W tym czasie chrześcijaństwo rozwijało się w dynamiczny sposób, nieustannie pamiętając o apostołach. Mężczyzna mówił o sobie jako o narzędziu Boga do jednania („człowiek, któremu powierzone zostało zadanie jedności”).

Duchowny żył za panowania cesarza Trajana i jako jeden z przywódców chrześcijan, został skazany na śmierć. Namiestnik syryjski skazał biskupa Ignacego na pożarcie przez dzikie zwierzęta, podczas igrzysk w Rzymie.

W trakcie wyprawy do wyznaczonego miejsca śmierci, święty Ignacy Antiocheński zatrzymywał się dwukrotnie. W mieście Smyrna – czekając na okręt, a także w Troadzie. Biskup Antiochii maksymalnie wykorzystywał ostatnie dni swojego życia, tworząc listy podczas przerw. Skazany na śmierć napisał:

  • list do gmin chrześcijańskich w Efezie,
  • list do gmin chrześcijańskich w Magnezji,
  • list do gmin chrześcijańskich w Tralles,
  • list do gmin chrześcijańskich w Rzymie,
  • list do Filadelfii,
  • list do Smyrny,
  • list do św. Polikarpa.

Listy świętego Ignacego Antiocheńskiego

W przerwach do Rzymu, gdzie zaplanowano śmierć męczeńską Teoforma, biskup pisał listy. Autor kierował swoje słowa do różnych wspólnot chrześcijańskich II wieku. Listy miały na celu przekazanie ważnych nauk teologicznych i głoszenie o jedności Kościoła.

Ignacy podkreślał znaczenie biskupa jako źródła jedności w społeczności chrześcijańskiej, ostrzegał przed herezjami i fałszywymi nauczycielami. Dokumenty zawierały osobiste wskazówki i zachęty do wierności w obliczu prześladowań. Ignacy wskazywał na Eucharystię jako na istotny element życia wspólnoty oraz opisywał swoje pragnienia dotyczące spotkań z chrześcijanami, przed swoją męczeńską śmiercią. Listy Ignacego z Antiochii stanowią istotne źródło zrozumienia wczesnych struktur Kościoła i wyzwań, którym musiały podołać.

Zobacz także:

 Jestem Bożą pszenicą. Zostanę starty zębami dzikich zwierząt, aby się stać czystym chlebem Chrystusa. Proście za mną Chrystusa, abym za sprawą owych zwierząt stał się żertwą ofiarną dla Boga — List do Rzymian św. Ignacego.

Jak i kiedy zginął święty Ignacy Antiocheński?

Św. Ignacy zmarł śmiercią męczeńską 20 grudnia około 107 roku w Rzymie. Lwy zagryzły biskupa na arenie rzymskiego koloseum. Święty zginął za wiarę. Szczątki po męczenniku z pobożnością zebrali chrześcijanie, przewożąc i chroniąc w Antiochii.

Początkowo ciało świętego pochowano na cmentarzu kościelnym za bramą Dafnicką. Następnie z polecenia cesarza ciało przeniesiono do już chrześcijańskiej świątyni Fortuny. Ostatecznie relikwie świętego męczennika spoczęło w kościele św. Klemensa (Rzym).

Dzień św. Ignacego w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Ignacego obchodzone jest 17 października w Kościele katolickim i 2 stycznia oraz 11 lutego w Kościele prawosławnym. W tym dniu wierni modlą się przede wszystkim o jedność Kościoła i silną wiarę.

Przeczytaj również:

Krótka modlitwa do św. Ignacego

Wszechmocny, wieczny Boże, który ozdobiłeś Twój święty Kościół świadectwem Twoich męczenników, spraw, ażeby cierpienia św. Ignacego, które przyniosły mu nieskończoną chwałę, doprowadziły i nas do wiekuistego szczęścia. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Ignacego

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty chcesz, aby świadectwo świętych męczenników było ozdobą całego Kościoła, spraw, aby sławne męczeństwo świętego Ignacego z Antiochii, przez które zasłużył na wieczną chwałę, było dla nas źródłem męstwa w wierze.

Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Ignacy

W ikonografii chrześcijańskiej św. Ignacy Antiocheński przedstawiany jest w dwojaki sposób. Czasami jako młody biskup z raną na piersi, a innym razem jako starszy mężczyzna z brodą w szatach biskupa wschodniego obrządku. Charakterystycznym elementem stroju świętego jest symbol IHS (Jesus Hominum Salvator – Jezus Zbawca Ludzi) na piersi.

Jeśli w towarzystwie biskupa znajdują się lwy, to również może być święty Ignacy Antiocheński. Nierzadko męczennik trzyma w ręku księgę lub zwój.


fot. Święty Ignacy / AdobeStock, Sergey Kohl

Sprawdź też: