Życiorys świętego Cyryla Jerozolimskiego

Cyryl urodził się w Jerozolimie około 315 roku. Chłopiec pochodził z bardzo pobożnej rodziny, dlatego jako młodzieniec kształcił się w palestyńskim klasztorze, rozwijając literackie umiejętności. Cyryl w wieku 19 lat przyjął święcenia diakonatu, w 344 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie objął funkcję wczesnochrześcijańskiego biskupa Jerozolimy.

Św. Cyryl kategorycznie sprzeciwiał się działaniom arian (głosiciele herezji chrześcijańskich). Arianie odrzucali naukę o równości boskiej Trójcy Świętej twierdząc, że Syn Boży (Jezus Chrystus) był stworzony przez Boga Ojca, stanowiąc kogoś mniej istotnego. Ta koncepcja zderzała się z ortodoksyjnym chrześcijaństwem, które głosiło, że Jezus Chrystus jest jednym z Trójcy Świętej i jest współistotny z Bogiem Ojcem.

Cyryl Jerozolimski w obronie wiary był kilkukrotnie skazywany na wygnanie. Po raz pierwszy miało to miejsce, gdy ariański metropolita Cezarei Palestyńskiej Akacjusz namówił cesarza, aby wygnał Cyryla za głoszenie herezji. Biskup opuścił miasto, przebywając przez 9 lat w mieście Tars. Wrócił do Jerozolimy dopiero po wygnaniu Akacjusza i oficjalnym potępieniu arianizmu.

Tułaczkom Cyryla nie było końca, ponieważ na synodzie w Konstantynopolu duchowny ponownie został skazany na wygnanie. Dopiero, gdy następcą cesarza został Julian Apostata, chrześcijański biskup wrócił do miasta. Przez dwadzieścia lat zwierzchnik Kościoła w spokoju dbał o rozwój duchowy i troszczył się o wiernych. W tym czasie święty zajął się tworzeniem „katechizmów”, które wygłaszał dla katechumenów (osób przygotowujących się do chrztu) w Jerozolimie. Dokumenty stały się cennym źródłem wiedzy na temat wczesnochrześcijańskiej nauki i liturgii.

Po śmierci Juliana Apostata, rządy objął cesarz ariański (Walens). Wtedy Cyryl Jerozolimski po raz trzeci i ostatni opuścił Jerozolimę.

Kogo i czego patronem jest św. Cyryl?

Św. Cyryl został uznany za doktora Kościoła. Powszechnie święty patronuje katechetom, katechumenom i wszystkim nauczycielom religii. Ponadto Cyryl Jerozolimski uważany jest za opiekuna Kościoła w Jerozolimie, a także Zakonu Jerozolimskiego.

Zobacz także:

Jak i kiedy zginął święty Cyryl Jerozolimski?

Święty Cyryl zmarł 18 marca 386 roku na wygnaniu. Nieznana jest dokładna przyczyna jego śmierci. Przypuszcza się, że biskup pożegnał świat w Jerozolimie i miał 70 lat. Cyryl Jerozolimski w 1882 roku został ogłoszony doktorem Kościoła przez papieża Leona XIII.

Dokonania świętego Cyryla

Święty Cyryl Jerozolimski (313-386 n.e.) był biskupem Jerozolimy i jednym z najważniejszych teologów wczesnego okresu patrystycznego. Dzieła teologiczne jego autorstwa stanowią podstawę dla rozwoju doktryny chrześcijańskiej. Oto niektóre utwory:

  • Katechezy (Catecheses) – to zbiór 24 katechez wygłaszanych przez Cyryla podczas przygotowań do chrztu, skierowanych głównie do katechumenów. Zapiski stanowią cenne źródło informacji na temat wczesnych praktyk chrześcijańskich i liturgii.
  • Katechezy chrzcielne (Mystagogical Catecheses) – kolejna seria katechez poświęcona tematyce chrzcielnej. Cyryl szczegółowo omawia w nich znaczenie obrzędów chrzcielnych oraz opisuje różne etapy sakramentu chrztu.
  • Komentarz do Księgi Izajasza (Commentary on the Book of Isaiah) – to dzieło jest komentarzem do Księgi Izajasza, w którym Cyryl wykazuje się dogłębnym zrozumieniem Pisma Świętego oraz umiejętnością interpretacji.
  • Katechezy mistagogiczne o Duchu Świętym (Mystagogical Catecheses on the Holy Spirit) – w tych katechezach autor skupia się na roli i znaczeniu Ducha Świętego w życiu chrześcijańskim.
  • Dialogi na temat Trójcy Świętej (Dialogues on the Trinity) – Cyryl omawia zagadnienia związane z Trójcą Świętą, starając się wyjaśnić tajemnicę Trójcy na podstawie Pisma Świętego.
  • Listy Cyryla do cesarza Konstancjusza – dotyczą sporów teologicznych związanych z arianizmem. Biskup Jerozolimy bronił w nich ortodoksyjnej wiary chrześcijańskiej, szczególnie doktryny Trójcy Świętej, przeciwstawiając się arianistycznym naukom cesarza.

Dzień św. Cyryla Jerozolimskiego

Św. Cyryl Jerozolimski czczony jest przez wiernych Kościoła chrześcijańskiego. Wspomnienie liturgiczne świętego obchodzone jest 18 marca w Kościele katolickim, a 31 marca w Kościołach wschodnich.

W tym dniu wierni wznoszą swoje prośby do biskupa Jerozolimy przede wszystkim o głęboką wiarę i o wytrwałość w dążeniach do świętości.

Sprawdź też:

Krótka modlitwa do św. Cyryla

Boże, który przez św. Cyryla pozwoliłeś cudownie zjednoczyć się Twemu Kościołowi, aby mógł jeszcze lepiej pojąć tajemnicę zbawienia, pomóż nam, abyśmy za wstawiennictwem św. Cyryla poznali Twego Syna i weszli do żywota wiecznego. Amen.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Cyryla Jerozolimskiego

Boże, Ty przez nauczanie świętego Cyryla, biskupa Jerozolimy, doprowadziłeś Kościół do głębszego poznania misteriów zbawienia, za jego wstawiennictwem daj nam tak poznać Twojego Syna, abyśmy w pełni uczestniczyli w Jego życiu. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Cyryl

W ikonografii chrześcijańskiej św. Cyryl przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna, bardzo często z długą brodą, w szatach biskupa obrzędu wschodniego. Święty często trzyma w ręku księgę i podnosi dłoń w geście błogosławieństwa. Do atrybutów doktora Kościoła należy sakiewka wypełniona monetami, która ma symbolizować dobroć biskupa wobec potrzebujących.

Przeczytaj również: