Kim był święty Antoni Padewski?

Fernando Martins de Bulhões urodził się w Lizbonie, ale ostatnie lata swojego życia spędził w Padwie, dlatego nazywany jest również Antonim Padewskim lub Antonim z Padwy. W wieku 15-nastu lat młody mężczyzna wstąpił do klasztoru augustianów. Uczył się pilnie, gorliwe zgłębiając wiarę w Boga. Następnie przeniósł się do klasztoru w Coimbrze, a później przyjął święcenia kapłańskie.

Gdy Antoni usłyszał o śmierci pięciu męczenników, wstąpił do zakonu franciszkanów i zapragnął zostać misjonarzem. Wyjechał do Maroko, aby głosić Ewangelię. Jednak z powodu choroby, szybko wrócił do Europy. W Asyżu podczas kapituły generalnej franciszkanów spotkał się ze św. Franciszkiem, czerpiąc inspiracje z jego duchowości.

Z powodu problemów zdrowotnych żaden klasztor nie chciał przyjąć do siebie Antoniego. Po pewnym czasie schorowany mężczyzna otrzymał ubogą celę, w której oddał się Pismom Świętym i modlitwie. Podczas jednego z kazań zaprezentował się jako doskonały mówca, a później został mianowany generalnym kaznodzieją. Następnie obrał funkcję nauczyciela religii w zakonie. Wędrowny kaznodzieja głosił Ewangelię w całej Europie, a najpopularniejsze – na prośbę samego papieża – w Rzymie. 

Czego i kogo patronem jest św. Antoni?

Święty Antoni znany jest przede wszystkim jako patron rzeczy zgubionych i zaginionych ludzi. Poza tym patronuje wielu miastom – w szczególny sposób Lizbonie, kościołom, zakonom (np. franciszkanów, antoninek) i około 150 parafiom w naszym kraju.

Święty Antoni z Padwy to również patron:

  • dzieci i sierot,
  • ubogich,
  • małżeństw,
  • narzeczonych,
  • podróżnych,
  • górników,
  • więźniów,
  • położnic.

Skrócony życiorys Adalberta z Pragi

Życie świętego z Padwy z początku nie było doceniane. Dopiero po pewnym czasie żywot Antoniego nabrał cudownej mocy.

Zobacz także:

  • Antoni urodził się w 1195 roku w Lizbonie.
  • Najpierw wstąpił do Kanoników Regularnych Św. Augustyna, a później do klasztoru w Coimbrze.
  • W 1219 roku Antoni otrzymał święcenia kapłańskie.
  • Mężczyzna pochodził z bogatej rodziny, ale z wyboru wiódł życie pokorne i ubogie.

Jeśli nasze życie jest zagrożone prześladowaniami, to naszym pierwszym odruchem jest ucieczka. Jest to całkowicie normalna i naturalna reakcja. Święty Antoni nie należał do „normalnych” ludzi. Pod wieloma względami był „nadzwyczajny”. Kiedy stał się świadkiem pogrzebu pięciu franciszkanów zamordowanych przez mahometan w Maroko, postanowił, że sam uda się do Afryki, aby oddać swoje życie Chrystusowi. Bóg miał jednak inne plany. Po nieudanej wyprawie, Antoni przemierzał miasta i wioski, nawołując do poprawy życia, a także pokuty. Dar wymowy, ascetyczna postawa, żar i towarzyszące mu cuda, gromadziły przy nim tak wielkie tłumy, że został zmuszony głosić kazania na placach, gdyż żaden kościół nie mógł pomieścić słuchaczy — podkreśla katolicki ksiądz Michał Marek z parafii św. Floriana w Żywcu.

  • Święty miał ogromny dar mówienia w sposób obrazowy i plastyczny.
  • Antoni Padewski na prośbę papieża głosił kazania do tłumów pielgrzymów, przybywających do Rzymu.
  • Nawrócił okrutnego księcia Ezelina III – przeciwnika papieża.
  • Antoni wykładał na uniwersytetach w Montpellier i w Tuluzie.
  • W 1230 roku papież zwolnił Antoniego z funkcji i obowiązków kaznodziei.
  • Ostatnia lata swojego życia sługa Boga spędził w Padwie.
  • 16 stycznia 1949 roku Pius XII ogłosił świętego Antoniego Doktorem Kościoła.

Zobacz też:

Jak i gdzie zmarł Święty Antoni Padewski? 

Święty Antoni był wykończony swoją posługą. Powrócił do Padwy, gdzie nareszcie miał odpocząć. Niestety zachorował na wodną puchlinę i umarł 13 czerwca 1231 roku w niewielkim klasztorze w Arcella.

Antoni z Padwy miał zaledwie 36 lat. Początkowo jego ciało zostało pochowane w kościele Matki Bożej, a później przeniesione do Bazyliki św. Antoniego w Padwie.

Dokonania Świętego Antoniego

Antoni z Padwy został kanonizowany na świętego 30 maja 1232 roku przez papieża Grzegorza IX. Za życia, jak i po śmierci święty czynił cuda, a już ponad pięćdziesiąt z nich zostało zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską. Ponadto:

  • skutecznie głosił Słowo Boże,
  • wykładał teologię,
  • nawracał przeciwników Boga,
  • został prowincjałem Romanii,
  • zasłynął jako wybitny kaznodzieja,
  • uzdrawiał,
  • przywracał wzrok, słuch i mowę,
  •  leczył z paraliżu, a nawet wskrzeszał umarłych.

Dzień św. Antoniego w Polsce i Lizbonie

13 czerwca w kościołach katolickich w całej Polsce gromadzą się tłumy wiernych, aby wziąć udział w uroczystości wspomnienia św. Antoniego z Padwy. Najpopularniejsze Msze Święte odbywają się w parafiach, kościołach i klasztorach, których patronem jest święty Antoni Padewski np. w Parafii Franciszkanów – OFM (Reformatów) pw. św. Antoniego z Padwy. W tym dniu obchodzone są również najpopularniejsze imieniny Antoniego.

Warto zaznaczyć, że to właśnie Santo António de Lisboa (Antoni z Lizbony) jest ulubionym świętym Lizbończyków. Patron portugalskiego miasta zaprasza mieszkańców i przyjezdnych do zabawy. W nocy z 12 na 13 czerwca w Lizbonie odbywa się Festas do Santo António de Lisboa, czyli parady, festyny, zabawy i śpiewy.

Modlitwa o odzyskanie zgubionych lub skradzionych rzeczy do św. Antoniego

Święty Antoni! Wielką łaską obdarzył Cię Bóg, czyniąc Cię patronem rzeczy zgubionych i skradzionych. Stroskany przychodzę do Ciebie ufając, że pomożesz mi w odnalezieniu rzeczy zaginionej, której bezskutecznie szukam. Wspomnij na to, jak wielką łaskę Bóg wyświadczył Tobie, posyłając do Ciebie wszystkich strapionych, ufających, że Twojej modlitwie Bóg niczego nie odmówi. Jakże często się działo, że za Twoim wstawiennictwem umarli otrzymywali życie, błądzący dobrą radę, uciśnieni pociechę, opętani uwolnienie, trędowate oczyszczenie, więźniowie wolność, podróżujący pewność życia, kalecy zdrowie, okradzeni swój majątek, znajdujący się w niebezpieczeństwie ocalenie, a wszyscy cierpiący – pomoc i pociechę. Także dzisiaj wszędzie doznajemy owoców Twego wstawiennictwa u tronu Bożego. Wyjednaj mi tę łaskę, abym ja także był jednym z tych, którzy doznali Twojej pomocy. Polecam Twej opiece to, co mi skradziono, a jeżeli zgadza się to z wolą Bożą, to spraw, abym to otrzymał i mógł znowu cieszyć się tym ku Bożej i Twojej chwale. Amen.

Modlitwa ku czci św. Antoniego w intencji dzieci

O najdroższy święty Antoni, zwracamy się do Ciebie, by oddać pod Twą opiekę, to co mamy najdroższego i najcenniejszego nasze dzieci. Tobie, pogrążonemu w modlitwie, ukazało się Dzieciątko Jezus, a gdy opuszczałeś ten świat, dzieci rozgłaszały wiadomość o Twej błogosławionej śmierci. Skieruj twój wzrok na nasze dzieci, które Tobie powierzamy, abyś pomógł im wrastać, tak jak Jezus, w latach, mądrości i łasce. Spraw, by zachowały niewinność i prostotę serca. Udziel im łaski, by zawsze towarzyszyła im troskliwa miłość i mądre kierowanie rodziców. Czuwaj nad nami, by wzrastając w latach, dotarły do pewnej dojrzałości i jako chrześcijanie dawały świadectwo przykładnej wiary. O święty Antoni, nasz patronie, bądź blisko wszystkich dzieci i wspomagaj także nas Twą nieustanną opieką. Amen.

Przeczytaj także:

Relikwie Antoniego z Padwy

Największe relikwie świętego znajdują się w Bazylice św. Antoniego w Padwie. Jest to grób Fernando Martins de Bulhões, a także język oraz struny głosowe zmarłego niepochowane wraz z ciałem. Po 30 latach od śmierci Antoniego Padewskiego, otworzono jego grób. Okazało się, że ciało uległo rozkładowi, ale cały układ głosowy pozostał nienaruszony.

Św. Antoni w Padwie niejednokrotnie powtarzał, że jego głos służy do miłowania Pana Boga. Połączył wiedzę z rozwagą podczas używania języka, co uczyniło go znakomitym mówcą.

W Polsce relikwie pierwszego stopnia (kawałek ciała) cieszą np. w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

Ikonografia chrześcijańska – św. Antoniego

Święty Antoni Padewski najczęściej przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z małym Dzieciątkiem Jezu na rękach. Legenda głosi, że podczas modlitwy ukazał się Antoniemu roześmiany Jezus z Nazaretu, zapewniając o miłości Boga.

Święty w ikonografii chrześcijańskiej czasami trzyma Dzieciątko, a innym razem głosi kazanie nie do ludzi, a do ryb. Podobno pewnego dnia Antoni przyszedł nad rzekę, aby głosić Słowo Boże rybakom. Mężczyźni nie chcieli słuchać, dlatego Antoni z Padwy wszedł do wody, kierując swoje słowa do wodnych zwierząt.

Na niektórych dziełach sztuki święty kaznodzieja ukazany jest w obecności Matki Bożej. Atrybutami świętego są również:

  • osioł
  • bochen chleba,
  • serce,
  • lilia,
  • ogień jako symbol gorliwości.


fot. Święty Antoni z Padwy/ AdobeStock, ckybe