Życiorys świętego Macieja

Nie istnieje zbyt wiele informacji dotyczących życia św. Macieja. Jednak niektóre fakty wspominają Dzieła Apostolskie. Święty Maciej był Żydem i jednym z 72 uczniów Jezusa Chrystusa. Mężczyzna głosił Słowo Boże w Judei, Etiopii i Kolchidzie. Jego życie wyróżniało się ascetyzmem, a także nieustannym umartwianiem ciała.

Po Wniebowstąpieniu apostołowie pragnęli naznaczyć zastępcę Judasza – nowego apostoła. Spośród uczniów Jezusa Chrystusa wybrano dwóch (Macieja i Józefa), cieszących się najdłuższym stażem przy Zbawicielu. W tamtych czasach najtrudniejsze decyzje podejmowano losowo przy nieocenionym wsparciu Ducha Świętego.

Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś — Dz 1, 24.

Los wybrał Macieja i mężczyzna dołączył do grona dwunastu. Święty, pełniąc funkcję apostoła, nawrócił wielu ludzi i według podań czynił cuda. Żydzi oskarżyli Macieja o bluźnierstwa, na co odpowiedział:

Wy mi bluźnierstwo zarzucacie, a ja szczycę się tym, że jestem chrześcijaninem! Wierzę, że Jezus Nazareński, któregoście umęczyli, jest prawdziwym Synem Bożym, równie wieczny i wspaniały, jak Ojciec; to wyznaję sercem i ustami aż do zgonu mego!, na to odpowiedział mu Ananiasz: Zbluźnił Bogu, ukamienujcie go!.

Kogo i czego patronem jest św. Maciej?

Święty Maciej znany jest jako patron pierwszoklasistów. Apostoł patronuje diecezji w Trewirze, rzeźnikom i cieślom. To do niego modlą się niepłodne małżeństwa, alkoholicy, chorzy na ospę i koklusz.

Ponadto św. Maciej uznawany jest za patrona:

  • cieśli,
  • kowali,
  • krawców,
  • rzeźników,
  • cukierników,
  • budowniczych.

Jak i kiedy zginął święty Maciej Apostoł?

Istnieje podanie, w którym św. Maciej już raz uniknął śmierci, ponieważ został ocalony przez św. Andrzeja Apostoła z rąk ludożerców. Prawdopodobnie uczeń Jezusa zmarł około 50 – 80 roku w Jerozolimie. Nie wiadomo jednak dokładnie, w jaki sposób apostoł poniósł śmierć. Niektóre źródła wskazują śmierć męczeńską i podkreślają, że Maciej był najpierw prześladowany, potem kamieniowany przez pogan, a ostatecznie zabity toporem. Jednak w podaniu Klemensa Aleksandryjskiego można przeczytać, że św. Maciej zmarł śmiercią naturalną.

Zobacz także:

Dzień św. Macieja w Polsce

Św. Maciej wymieniany jest podczas Modlitwy Eucharystycznej Kanonu rzymskiego. Dzień świętego dawniej obchodzono 24 lub 25 lutego (Wielki Post), obecnie wspomnienie liturgiczne św. Macieja odbywa się 14 maja.  W Kościele prawosławnym uroczystość ku czci apostoła odprawiana jest dwukrotnie, 22 sierpnia i 13 lipca wg kalendarza gregoriańskiego.

Modlitwa do św. Macieja „Przez zwalczanie pokus do zwycięstwa!”

O Boże, któryś przez zasługi chwalebnego Macieja Apostoła i Męczennika w swoim miłosierdziu łaskawie dał nam przykład Jego Apostolskiej wielkości i męczeństwa dla wzmocnienia i utwierdzenia nas w wierze, chroń nas, aby pokusy nigdy nie rozdzieliły nas z Tobą, błagamy Cię, Panie, przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa do św. Macieja o pomoc w potrzebie

Święty Macieju Apostole, za pośrednictwem którego dokonało się wiele cudów na rzecz biednych i cierpiących, miej litość nade mną. Ty, który znasz ogrom i różnorodność moich potrzeb, zwróć uwagę na mnie klęczącego u Twych stóp, pełnego nędzy i nadziei, błagającego Cię o litość. O wielki święty Apostole, łaskawie usłysz mnie i racz uzyskać u Boga miłosierne wysłuchanie za Twoim pośrednictwem wszystkich moich próśb, które teraz do Ciebie zanoszę... Jestem całkowicie przekonany, że przez Twoje zasługi towarzyszenia Panu Jezusowi, zniesioną pogardę, lekceważenie, cierpienia i Twoją męczeńską śmierć, które zjednoczyły Ciebie z Męką i Śmiercią Twego Mistrza i Oblubieńca, otrzymam łaski, o które błagam Ciebie, i w radości serca mego dzięki składać będę Bogu, który uwielbiony przez wszystkich Świętych panuje w miłosierdziu swoim teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Relikwie Macieja Apostoła  

Według tradycji Kościoła ciało świętego Macieja odnalazła św. Helena. Relikwie zostały przeniesione najpierw do Rzymu, a później podarowane kościołowi w Trewirze. To miejsce szczególnego kultu męczennika. Relikwie św. Macieja znajdują się również w bazylice Matki Bożej Większej (Rzym) i w kościele św. Justyny (Padwa).

Ikonografia chrześcijańska – św. Maciej

W ikonografii chrześcijańskiej święty Maciej przedstawiany jest jako dojrzały lub stary człowiek ubrany w długą tunikę i płaszcz. Męczennik nierzadko trzyma w ręku księgę, kamienie lub topór.  Ponadto do głównych atrybutów św. Macieja można zaliczyć:

  • krzyż,
  • miecz,
  • włócznię,
  • halabardę.


fot. św. Maciej / AdobeStock, Adam Ján Figeľ