Kim był święty Andrzej?

Andrzej urodził się w Betsaida, ale na stałe zamieszkał w Kafarnaum.  Pochodził z rodziny trudniącej się rybołówstwem, a jego bratem był Szymon Piotr. Przez długi czas mężczyzna był wiernym uczniem Jana Chrzciciela. Gdy podczas chrztu w Jordanie poznał Jezusa Chrystusa, od razu wiedział, kim jest prawdziwy Mesjasz. Święty Andrzej stał się pierwszym powołanym do grona apostołów

W domu Andrzeja i Szymona często zatrzymywał się Jezus Chrystus, głosząc Słowo Boże. Święty Andrzej towarzyszył nauczycielowi podczas licznych cudów np.:

 • uzdrowienie teściowej Piotra,
 • rozmnożenie chleba,
 • przemienienie wody w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej.

Niektóre źródła podają, że Andrzej był biskupem konstantynopolitańskim. Po śmierci Jezusa Chrystusa święty niestrudzenie głosił Ewangelię, co nie spodobało się przeciwnikom chrześcijaństwa.

Kogo i czego patronem jest św. Andrzej Apostoł?

Święty Andrzej Apostoł uważany jest za orędownika zakochanych i pomaga w wypraszaniu potomstwa. Św. Andrzej to patron narodów słowiańskich oraz wielu miast, a także krain np. Grecji, Hiszpanii, Rosji, Szkocji, Sycylii. Poza tym jeden z dwunastu apostołów otacza opiekę nad:

 • rybakami,
 • rycerzami,
 • podróżującymi,
 • małżeństwami,
 • rzeźnikami,
 • woziwodami, czyli osobami rozwożącymi dawniej wodę po mieście.

Zobacz też:

Skrócony życiorys świętego Andrzeja Apostoła

Pierwszy z apostołów nie bał się oddać życia za wiarę.

 • Andrzej urodził się w Betsaida – mieście nad Jeziorem Galilejskim, a później przeprowadził się do Kafarnaum.
 • Mężczyzna był zamożnym rybakiem podobnie jak jego ojciec i brat Szymon Piotr.
 • Andrzej był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie Jezusa Chrystusa, do którego przyprowadził Szymona Piotra.
 • Święty Andrzej nie od razu stał się wiernym apostołem, dopiero podczas drugiego spotkania z Jezusem Chrystusem.
 • Według różnych źródeł Andrzej Apostoł mógł głosić Ewangelię w: Scytii, Poncie, Kapadocji, Bitynii, Tracji, Abchazji, Epiru, miastach Azji Mniejszej i na wybrzeżach Morza Czarnego.

Bardzo lubimy nasze „ciepłe gniazdka”. Gdyby ktoś kazał nam wyjść z naszego domu, mielibyśmy tysiące wątpliwości. Po co? Co mi obiecujesz? Dlaczego mam zostawić dom? To św. Andrzej usłyszał od Pana Jezusa słowa: „Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi”. Razem z bratem Piotrem posiadali łódź, byli więc zamożnymi ludźmi. Mieli już swoje „ciepłe gniazdko”. Mimo wszystko Andrzej rzucił dobytek życia i ruszył za Jezusem Chrystusem, co doprowadziło go do śmierci w Patras na krzyżu w kształcie litery X. To ten krzyż widzimy w dzisiejszych czasach przed przejazdami kolejowymi — zwraca uwagę Michał Marek – ksiądz katolicki z parafii w Żywcu.

 • Andrzej Apostoł najpierw pożegnał wyznawców Jezusa Chrystusa, a później zmarł śmiercią męczeńską na krzyżu.
 • Według niektórych tradycji święty Andrzej został założycielem Kijowa.
 • Po śmierci świętego z Betsaida miały miejsca liczne nawrócenia.

Zobacz także:

Jak i gdzie zginął święty Andrzej Apostoł?

Święty Andrzej za głoszenie Słowa Jezusa Chrystusa został skazany na śmierć w Pátrai (Grecja). Przerażające wydarzenie miało miejsce 30 listopada 60 n.e. Straż przybiła apostoła do krzyża w kształcie litery X (od pierwszej litery greckiego słowa „Χριστος” – „Chrystus”).

W Kościele prawosławnym uważa się, że Jezus Chrystus nie został przybity, a przywiązany do krzyża i w ogromnym cierpieniu umierał aż 3 dni. Istnieją przesłanki, że męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja przyglądało się ponad 12 tysięcy osób!

Dzień św. Andrzeja Apostoła

Uroczyste wspomnienie świętego Andrzeja w Kościele katolickim, ale i ewangelickim oraz anglikańskim, odbywa się 30 listopada, a 9 maja w Anglii i Szkocji. W Kościele prawosławnym święty wspominany jest dwukrotnie: 13 grudnia i 13 lipca. 

Pierwszy apostoł jest szczególnie czczony w Polsce. Pod wezwaniem św. Andrzeja wybudowano już ponad 120 kościołów i kaplic. W cerkwi prawosławnej święty Andrzej wraz ze świętym Piotrem uznawani są za głównych świętych.  

30 listopada obchodzone są również imieniny Andrzeja.

Modlitwa o opiekę do św. Andrzeja Apostoła

Św. Andrzeju, Ty pierwszy poznałeś Baranka Bożego i poszedłeś za Nim. Z Twoim przyjacielem św. Janem przebywałeś u Jezusa przez cały dzień, następnie przez całe swoje życie, a teraz całą wieczność.

Jak przywiodłeś swego brata św. Piotra do Chrystusa i wielu innych po nim, tak i nas przyprowadź. Naucz wędrować z ludźmi do Pana w miłości i w całym oddaniu się Jemu. Pomóż nam uczyć się lekcji krzyża, niesienia go codziennie bez skargi, aby zaprowadził nas jak Ciebie do Jezusa. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Andrzeja Apostoła

Wszechmogący wieczny Boże, św. Andrzej Apostoł był głosicielem Ewangelii i pasterzem Twojego Kościoła, pokornie prosimy Cię, aby nieustannie wstawiał się za nami. Przez Chrystusa Pana naszego.

Relikwie Andrzeja Apostoła  

Zanim w 1964 roku relikwie świętego Andrzeja Apostoła spoczęły w katedrze św. Andrzeja w Patras na Peloponezie, długo poszukiwały stałego i bezpiecznego miejsca. W 356 roku cząstki ciała świętego zostały przewiezione do Konstantynopola, a dokładniej do Kościoła Świętych Apostołów. Następnie w 1202 roku Krzyżowcy, podczas trwania wyprawy krzyżowej, złożyli relikwie w Amalfi niedaleko Neapolu.

Papież Pius II nakazał przewieź głowę świętego Andrzeja bezpośrednio do Rzymu do Bazylki św. Piotra, jednak Paweł VI z wiarą odesłał relikwię do miasta, w którym święty poniósł męczeńską śmierć (Pátrai).  Warto również dodać, że relikwie krzyża św. Andrzeja zostały ofiarowane prawosławnemu Kościołowi greckiemu.

Obecnie relikwie świętego Andrzeja znajdują się również w Polsce w Kościele Rzymskokatolickich Środowisk Twórczych Pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta.

Ikonografia chrześcijańska – św. Andrzej

W ikonografii chrześcijańskiej święty Andrzej wyróżnia się na tle innych apostołów. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z gęstą, krótką, siwą brodą i włosami o tym samym kolorze. Św. Andrzej ubrany w długą tunikę, zawsze prezentuje się dostojnie.

W niektórych dziełach sztuki uczeń Jezusa Chrystusa ukazywany jest jako rybak. Popularne obrazy Jana Apostoła przedstawiają jego męczeńską śmierć – ukrzyżowanie i znak rozpoznawczy, czyli Krzyż św. Andrzeja w kształcie litery X.  Powstało już około 296 wizerunków pierwszego apostoła.


fot. święty Andrzej/ AdobeStock, Godong Photo

Ponadto głównymi atrybutami świętego Andrzeja są:

 • księga,
 • ryba,
 • sieć.

Sprawdź też: