Życiorys świętego Justyna

Justyn urodził się w około 100 roku w Flawii Neapolis (Palestyna). Chłopiec pochodził z bogatej i pogańskiej rodziny, w której ojcem był Rzymianin albo Grek z pochodzenia. Młodzieniec studiował filozofię i wyróżniał się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Podczas studiów Justyn poznał wiarę chrześcijańską, zgłębiał problemy religijne i międzyludzkie, a także podjął jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu. Justyn przestudiował Pismo Święte, w wieku 30 lat przyjął chrzest w Efezie (około 130 rok), a wszystko po to, aby stać się gorliwym wyznawcą Jezusa Chrystusa. 

W Rzymie w 150 roku uczony założył darmową szkołę, w której nauczał o wartościach chrześcijańskich. Justyn pasjonował się w dyskusjach z ludźmi, również innych wyznań. Święcie przekonany o swoich racjach, przybliżał do siebie pogan i nawracał, głosząc Słowo Boże. Wyznawca Jezusa Chrystusa był niezwykle odważny, ponieważ nieustannie ścierał się z przeciwnikami wiary chrześcijańskiej, mądrze odpierając zarzuty.

Kogo i czego patronem jest św. Justyn?

Święty Justyn powszechnie uznawany jest za patrona wszystkich filozofów. Justyn Męczennik czuwa nad wykładowcami, mówcami i prelegentami. Święty patronuje apologetom, czyli broniącym swoich przekonań religijnych przeciw oskarżycielami. Justyn Filozof to jeden z głównych opiekunów wiary chrześcijańskiej.

Jak i kiedy zginął święty Justyn?

Św. Justyn żył za czasów prześladowania chrześcijan. W około 165 roku otrzymał wezwanie, aby wstawić się wraz ze swoimi uczniami przed sąd prefekta Rzymu – Juniusa Rustyka. Prawdopodobnie ktoś doniósł na filozofa o jego chrześcijaństwie i gorliwym nawracaniu niewierzących.  Przypuszcza się, że był to poganin o imieniu Krescenes.

Święty otrzymał szansę ocalenia, wystarczyło złożyć ofiarę pogańskim bożkom. Justyn odmówił, odpowiadając, że za swoją wiarę otrzyma nagrodę w niebie. Filozof zmarł śmiercią męczeńską poprzez ścięcie mieczem w Rzymie. Relikwie św. Justyna nie są potwierdzone, ale prawdopodobnie znajdują się w: bazylice św. Wawrzyńca za Murami w Rzymie, Kolonii, Namur.

Zobacz także:

Dokonania Justyna męczennika i filozofa

Święty Justyn Męczennik to autor koncepcji objawienia, opisów Eucharystii oraz pism apologetycznych.  Apologie stanowiły obronę chrześcijaństwa przed zarzutami, a także przedstawiały nauki chrześcijańskie w kontekście filozoficznym. 

Justyn Filozof napisał np.:

  • „I Apologia" (Pierwsza Apologia) – to najpopularniejsze dzieło św. Justyna, napisane około 155 roku n.e. W tej apologii autor broni chrześcijan przed oskarżeniami o ateizm i niemoralność, a także odpiera różne zarzuty przeciw naukom Jezusa. Justyn przedstawia także obrzędy chrześcijańskie, takie jak chrzest i Eucharystia.
  • „II Apologia" (Druga Apologia) – święty filozof napisał to dzieło w odpowiedzi na kolejne prześladowania chrześcijan, które miały miejsce w Rzymie. Podobnie jak w pierwszej apologii, w swoich zapiskach gorliwie sprzeciwia się fałszywym oskarżeniom przeciw chrześcijaństwu.
  • „Dialog z Żydem Trifonem" (Dialogus cum Tryphone Judeo) – to zapisana rozmowa filozoficzna między Justynem a Trifonem (żydowskim uczonym). Dialog dotyka wielu kwestii teologicznych, takich jak rola Pisma Świętego, mesjanizm i relacja między Starym a Nowym Testamentem.

Sprawdź też: 

Dzień św. Justyna w Polsce

Święty Justyn czczony jest przez Kościół katolicki i Kościół prawosławny. 1 czerwca w świątyniach katolickich i 14 czerwca w cerkwiach prawosławnych uroczyście obchodzony jest dzień św. Justyna.

Krótka modlitwa do świętego Justyna

Boże, który w cudowny sposób nauczyłeś św. Justyna męczennika wzniosłej nauki Jezusa Chrystusa, spraw, abyśmy dzięki niemu nigdy nie popadli w błąd i zawsze pozostali w prawdziwej wierze. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Justyna

Święty Justynie, ty łączyłeś umiłowanie wiedzy z wiarą w Boga, i będącego źródłem prawdy i mądrości, i z miłości do Chrystusa oddałeś swe życie. Podziwiamy twą pokorę uczonego, który pilnie badał wszelkie nauki, a zarazem postawę mędrca, który niezmordowanie szukał wyzwalającej prawdy. Odkrywszy ją w Chrystusie, nigdy jej nie porzuciłeś. Ufni w twe wstawiennictwo u Boga, przedstawiamy ci nasze prośby. Dziś łatwo się pogubić w świecie pełnym zamętu, sprzecznych nauk i ideałów, propozycji na szczęście i kuszących obietnic, jakie dają samozwańczy nauczyciele. Wielu ludzi nie myśli głębiej, nie szuka ostatecznych wyjaśnień i uzasadnień sensu życia. Zanurzeni w codzienności i zabiegani żyją płytko i powierzchownie, zadowalając się dobrobytem, przyjemnościami i tym, czego mogą doznać w ulotnej chwili. Tak wielu ludzi kończy nawet uniwersytety, a nie posiada podstawowej życiowej mądrości. Prosimy cię, pomóż nam odzyskać zdolność milczenia, głębszej refleksji i namysłu. Wzbudź w nas głód prawdy. Niech mimo niesprzyjających okoliczności życiowych i szybkości zmian, jakie dokonują się w świecie, pozostaniemy wierni wierze i prawdzie chrześcijańskiej, którą ty głosiłeś i za którą oddałeś życie. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Justyn

W ikonografii chrześcijańskiej św. Justyn przedstawiany jest w każdym wieku, zarówno jako młody mężczyzna w tunice i płaszczu uczonego oraz jako starszy chrześcijanin z brodą. Nierzadko męczennik wyróżnia się białą chustą zawiązaną wokół szyi. Na najpopularniejszych dziełach sztuki święty Filip wręcza cesarzowi Hadrianowi swoją „Apologię", czyli tekst w obronie chrześcijaństwa.  

Do głównych atrybutów Justyna Męczennika można również zaliczyć:

  • księgę,
  • krzyż,
  • palmę męczeńską.

Przeczytaj także: