Życiorys św. Idziego

Nie istnieje zbyt wiele informacji o żywocie świętego Idziego. Wiadomo, że święty urodził się w około 640 – 650 roku w Grecji, a dokładniej w Atenach w królewskim rodzie. Rodzicami chłopca byli Teodora i Pelagii, zamożni państwo, którzy zapewnili synowi wysokie wykształcenie, a także wychowanie w duchu chrześcijańskim.

Po śmierci swoich opiekunów młodzieniec rozdał cały majątek ubogim. Idzi wyróżniał się pokorą, miłością do Boga i bliźniego, ponadprzeciętną empatią. Gdy wykształcony okrył kalekę, schorowany mężczyzna odzyskał sprawność. Od tego czasu młodzieniec uznawany był nie tylko za miłosiernego człowieka, ale i cudotwórcę. Czczony przez tamtejsze społeczeństwo, Idzi przestraszył się chwały ludzkiej, dlatego postanowił uciec na pustkowie i oddać się rozmyślaniom, modlitwom, chwale Bożej. Na swojej drodze spotkał Werdema, młodzieńca podzielającego jego wartości, z którym zamieszkał w dolinie rzeki Gardo.

Szybko jednak okazało się, że Idzi na pustkowiu nie zazna spokoju. Sława jego cudów przyciągała ciekawskich. Wtedy pustelnik postanowił zamieszkać samotnie w jaskini. Legenda głosi, że Bóg zesłał mu łanię dla towarzystwa i w celu dostarczenia pokarmu (mleko).

Z życiem świętego związane jest polowanie króla Gotów Flavius. Gdy jeden z myśliwych króla zobaczył w lesie łanie, popędził za nią, aż do jaskini. Łowca, zamiast postrzelić zwierzę, przebił strzałą rękę Idziego.  Król obiecał pustelnikowi wybudować w miejscu jego pobytu klasztor, jeśli zgodzi się być opiekunem – opatem. Św. Idzi po dłuższym namyśle przyjął propozycję. Powstał budynek klasztorny, który w szybkim czasie przyciągnął wielu kandydatów na mnichów.

Następnie pobożny mężczyzna przyjął święcenia kapłańskie, udał się również z doradztwem do króla Karola, a w drodze powrotnej wskrzesił umarłego syna. Kolejnym etapem życia duchownego była pielgrzymka do Rzymu, podczas której wyprosił o przywileje dla klasztoru. 

Przeczytaj również:

Zobacz także:

Kogo i czego patronem jest św. Idzi?

Święty Idzi znany jest jako patron matek karmiących, dobrej spowiedzi, czy też dzikich zwierząt. Pustelnik czuwa nad wieloma parafiami (np. parafia w Zakliczynie) i miastami (np. Edynburg, Osnabrück). Św. Idzi patronuje zbłąkanym, kulawym i grzesznikom, a ponadto jest uznany za patrona:

  • małżonków,
  • rozbitków,
  • handlarzy końmi,
  • epileptyków,
  • rybaków,
  • myśliwych,
  • łuczników,
  • pasterzy.

Do świętego wierni wznoszą swoje prośby podczas zmagań z bezpłodnością i w walce z chorobami psychicznymi. Warto również wspomnieć, że to św. Idzi uważany jest za wspomożyciela pomagającego odkryć i zrealizować potrzeby ciała oraz duszy.

Jak i kiedy zmarł święty Idzi?

Święty Idzi zmarł 1 września około 720 – 725 roku w Saint-Gilles (Francja). Gdy opat wrócił do klasztoru z Rzymu, Bóg oznajmił mu dzień jego śmierci, co Idzi przekazał braciom. Święty umarł jako szczęśliwy człowiek przy wspólnej modlitwie z zakonnikami. Podobno ludzie słyszeli chór aniołów, unoszący jego duszę do nieba.

Dzień św. Idziego w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Idziego odbywa się 1 września w Kościele katolickim, a 14 września (według kalendarza gregoriańskiego) w Kościele prawosławnym. W polskiej tradycji Dzień świętego Idziego związany jest z oficjalnym zakończeniem żniw, stąd przysłowia:

  • „Św. Idzi – pszczółka w polu nic nie widzi”,
  • „Idziego – bierz się do siania pilnego”,
  • „Dzień św. Idziego, gdy się wypogodzi, cztery niedziele potem pogodą dogodzi”.  

Krótka modlitwa do św. Idziego

Panie pozwól nam w czasie naszej ziemskiej wędrówki nieustannie myśleć o sprawach niebios i naśladować przykład doskonałości ewangelicznej, jaki nam dałeś w osobie św. Idziego opata. Amen.

Pieśń o świętym Idzim

Święty Idzi, nasz patronie do Ciebie wołamy,

na tej ziemi łask spragnionej oręduj za nami.      

U stóp Matki Przenajświętszej pomocy wzywamy.

Święty nasz wspomożycielu oręduj na nami.    

Upragnionym macierzyństwem

ciesz nasze rodziny.

Chroń nam dzieci, chroń nam młodzież

serdecznie prosimy.

U stóp Matki Przenajświętszej pomocy wzywamy,

Święty nasz wspomożycielu oręduj na nami.

Niechaj miłość, dobroć, pokój

w naszych domach gości.

Niech ustąpią złe nałogi,

nienawiści, złości!

U stóp Matki Przenajświętszej pomocy wzywamy,

Święty nasz wspomożycielu oręduj na nami.

Relikwie świętego Idziego

Szczególne miejsce kultu (grób) św. Idziego znajduje się w Saint-Gilles. Relikwie święte umieszczono również w parafii św. Idziego w Choceniu. Do relikwiarza jednego z Czternastu Świętych Wspomożycieli można pomodlić się również w polskich świątyniach np. w:

  • bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława,
  • kościele parafialnym pw. św. Idziego w Zrębicach,
  • kościele św. Idziego w Inowłodzu.

Ikonografia chrześcijańska – św. Idzi

W ikonografii chrześcijańskiej święty Idzi przedstawiany jest jako mężczyzna w średnim wieku w habicie zakonnym. Opat benedyktyński wyróżnia się krótkimi włosami i najczęściej (ale nie zawsze) dłuższą brodą. Wizerunek eremita nierzadko ukazywany jest na tle jaskini. Ponadto do głównych atrybutów świętego można zaliczyć:

  • łanię,
  • laskę pasterską,
  • rękę przebitą strzałą,
  • księgę reguły w dłoni.

Zobacz także: