Kim była św. Faustyna Kowalska?

Helena Kowalska pochodziła ze wsi Głogowiec i rolniczej rodziny. Dziewczynka, gdy ukończyła trzy klasy szkoły podstawowej i 16 lat, zapragnęła przystąpić do zakonu, co spotkało się z kategorycznym sprzeciwem rodziców. Zatem nastolatka rozpoczęła pracę jako pomoc w zamożnym, łódzkim domu.

Helena kolejny raz podjęła trud starań o przyjęcie do zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Siostra przełożona zgodziła się, aby Faustyna dołączyła do zakonu pod warunkiem, że przepracuje jeszcze rok jako pomoc domowa i wniesie do zakonu posag. Tak się stało, chrześcijanka 1 sierpnia 1925 roku dołączyła do sióstr.

Św. Faustyna Kowalska podczas swojej duchowej drogi przebywała w różnych domach zgromadzenia np. w Wilnie. Pobożna zakonnica z oddaniem pracowała w ogrodzie, kuchni, piekarni, ale i na furtce, nie zapominając o nieustannej modlitwie. W kolejnych latach św. Faustyna otrzymała łaski mistyczne i wizjonerskie, stała się autorką „Dzienniczka” – orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Gdy dusza ujrzy i pozna ciężkość swych grzechów, gdy się odsłoni przed jej oczyma duszy cała przepaść nędzy, w jakiej się pogrążyła, niech nie rozpacza, ale z ufnością niech się rzuci w ramiona Mojego miłosierdzia, jak dziecko w objęcia ukochanej matki. Dusze te mają pierwszeństwo do Mojego miłosierdzia. Powiedz, że żadna dusza, która wzywała miłosierdzia Mojego, nie zawiodła się ani nie doznała zawstydzenia — słowa Jezusa Chrystusa zanotowane w „Dzienniczku” przez św. Faustynę Kowalską.

Kogo i czego patronką jest św. Faustyna?

O świętej Faustynie mówi się jako o patronce na trudne czasy. Chrześcijanka do końca była wierna swojemu powołaniu, mimo ciężkiej choroby. Święta czuwa nad Łodzią, Ziemią Świnicką, wieloma parafiami (np. Parafia św. Faustyny w Ostrężnicy-Łanach), miastami, wsiami (np. Mszalnica), szkołami, a także nad placówkami medycznymi (np. dęblińskie hospicjum).  

Skrócony życiorys Faustyny Kowalskiej

Krótkie życie świętej Faustyny było przepełnione Miłosierdziem Bożym. 

  • Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w mieście Głogowiec (gmina Kutno).
  • Dziewczynka miała dziewięcioro rodzeństwa, a jej rodzicami był Stanisław Kowalski (rolnik) i Marianna (pomoc domowa) z domu Babel.
  • Helena otrzymała chrzest 27 sierpnia, czyli dwa dni po urodzeniu.
  • Siedmiolatka usłyszała wewnętrzny głos, zachęcający do doskonalenia życia duchowego.
  • W 1914 roku Helena przyjęła I Komunię Świętą.
  • Dziewczynka zakończyła naukę w szkole podstawowej, aby pomagać mamie i podjęła funkcję pomocy domowej (prowadziła dom i opiekowała się dziećmi) u bogatej rodziny.
  • W 1924 roku Helena doświadczyła objawienia, w którym Pan Jezus zachęcał, aby wyjechała do Warszawy i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej.
  • Po dodatkowym roku pracy jako pomoc domowa, pobożna chrześcijanka wraz ze zdobytym posagiem została przyjęta do zakonu 1 sierpnia 1925 roku.

  • 30 kwietnia 1926 roku kandydatka na pełnoprawną zakonnicę otrzymała habit.
  • 30 kwietnia 1928 roku Helena złożyła pierwsze śluby zakonne, otrzymując imię Faustyna.
  • Życie zakonnicy było przeplatane modlitwą, licznymi wizjami, objawieniami, ale i cierpieniami związanymi z chorobą.
  • 22 lutego 1931 roku Faustyna otrzymała polecenie namalowania i ukazania światu Jezusa Miłosiernego.
  • 1 maja 1933 roku siostra Faustyna złożyła śluby wieczyste.
  • 26-28 kwietnia 1935 roku po raz pierwszy został ukazany obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Faustyny Kowalskiej.
  • W 1937 roku siostra zakonna z powodu choroby została przewieziona do szpitala na krakowskim Prądniku Białym.
  • Faustyna Kowalska pełniła funkcję w: Wilnie, Walendowie, Derdach, Krakowie.
  • Siostra zakonna zmarła 5 października 1938 roku.

Jak i kiedy zmarła święta Faustyna Kowalska?

Święta toczyła nierówną walkę z chorobą. Przez dłuższy czas gruźlica płuc i przewodu pokarmowego atakowała ciało zakonnicy z ukrycia, nie wykazując żadnych objawów. Dopiero po pewnym czasie św. Faustyna Kowalska została zmuszona do pobytu w szpitalu chorób zakaźnych. Niespodziewana poprawa stanu jej zdrowia, rozpaliła iskierkę nadziei na całkowite uzdrowienie zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. 

Zobacz także:

Niestety, choroba nie odpuściła. Mimo odbytej kuracji w uzdrowisku, święta zmarła 5 października 1938 roku o godzinie 22:45. Siostra Faustyna Kowalska miała zaledwie 33 lata. Świadkowie podkreślają, że do ostatniego tchnienia była w pełni świadoma każdej minuty. S. Eufemia Tarczyńska wspomina:

To było jakoś koło jedenastej w nocy. Gdy przyszłyśmy tam, Siostra Faustyna jakby lekko otworzyła oczy i trochę się uśmiechnęła, a potem skłoniła głowę i już.

Dokonania Świętej Faustyny – „Dzienniczek”

Św. Faustyna Kowalska została beatyfikowana 18 kwietnia 1993 roku przez Jana Pawła II, natomiast kanonizowana siedem lat później (30 kwietnia 2000 roku) również z rąk papieża Polaka na Placu Świętego Piotra. Święta, uznana za wzór cnót chrześcijańskich, pozostawiła po sobie 45 listów i stworzyła „Dzienniczek” ogłoszony wybitnym dziełem literatury mistycznej.

Dzienniczek duszy został napisany dzięki wyjątkowej łasce, którą otrzymała s. Faustyna. To zbiór jej osobistych zapisów dotyczących duchowego życia, modlitw, mistycznych doświadczeń i objawień, jakie otrzymywała od Jezusa Chrystusa. Głównym tematem „Dzienniczka” jest tajemnica Bożego Miłosierdzia oraz pragnienie szerzenia kultu i zaufania do miłosierdzia

W utworze Siostry Faustyny można odnaleźć również np.: koronkę do miłosierdzia Bożego (podyktowaną przez Jezusa); nauki, zachęcające ludzi do ufności; polecenie namalowania obrazu z podpisem "Jezu, ufam Tobie".

Niech nikt nie wątpi o dobroci Bożej; choćby grzechy jego były jak noc czarna, miłosierdzie Boże mocniejsze jest niż nędza nasza. Jednego trzeba, aby grzesznik uchylił choć trochę drzwi serca swego na promień łaski miłosierdzia Bożego, a resztę już Bóg dopełni" — fragment z „Dzienniczka” Faustyny.

Przeczytaj także:

Dzień św. Faustyny w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętej Faustyny Kowalskiej obchodzone jest 5 października w Kościele katolickim na terenie całej Polski, czyli w rocznice śmierci zakonnicy.  W tym dniu wyjątkowa uroczystość odprawiana jest w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach. Siostra Elżbieta Siepak – PAP rzeczniczka Zgromadzenia powiedziała:

To właśnie św. Faustyna - niemająca bogactwa i wykształcenia, prowadząca ukryte życie za murami klasztoru, w którym pełniła najprostsze posługi - dzisiaj jest znana na całym świecie jako apostołka Bożego miłosierdzia.

Ponadto Faustyna dała początek nowym formom kultu Miłosierdzia Bożego:

  • święto Miłosierdzia Bożego (30 kwietnia),
  • Godzina Miłosierdzia (15:00),
  • Obraz Miłosierdzia – Jezu ufam Tobie,
  • Koronka do Miłosierdzia Bożego.


fot. Jezus Miłosierny / AdobeStock, Rafa

Modlitwa o wstawiennictwo św. Siostry Faustyny

O Jezu, któryś św. Faustynę uczynił wielką czcicielką nieograniczonego miłosierdzia Twego, racz za jej wstawiennictwem, jeśli to jest zgodne z najświętszą wolą Twoją, udzielić mi łaski... [wymienić ją], o którą Cię proszę. Ja grzeszny nie jestem godzien Twego miłosierdzia, ale wejrzyj na ducha ofiary i poświęcenia Siostry Faustyny i nagródź jej cnotę, wysłuchując próśb, które za jej przyczyną z ufnością do Ciebie zanoszę.

Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...

Święta Siostro Faustyno - módl się za nami!

Modlitwa św. Faustyny o miłosierdzie Boże dla świata

O Boże wielkiego miłosierdzia, Dobroci nieskończona, oto dziś cała ludzkość woła z otchłani nędzy swojej do miłosierdzia Twego, do litości Twojej, o Boże; a woła potężnym swym głosem nędzy. Boże łaskawy, nie odrzucaj modlitwy wygnańców tej ziemi. O Panie, Dobroci niepojęta, który znasz na wskroś nędzę naszą i wiesz, że o własnych siłach wznieść się do Ciebie nie jesteśmy w stanie - przeto Cię błagamy, uprzedzaj nas łaską swoją i pomnażaj w nas nieustannie miłosierdzie swoje, abyśmy wiernie pełnili wolę Twoją świętą w życiu całym i w śmierci godzinie. Niech nas osłania wszechmoc miłosierdzia Twego przed pociskami nieprzyjaciół naszego zbawienia, abyśmy z ufnością, jak dzieci Twoje, czekali na przyjście Twoje ostateczne, który to dzień Tobie jest tylko wiadomy. I spodziewamy się, że otrzymamy wszystko, co nam jest obiecane przez Jezusa, pomimo całej nędzy naszej, bo Jezus jest ufnością naszą, przez Jego miłosierne Serce przechodzimy jak przez otwartą bramę do nieba (Dz. 1570).

Relikwie Faustyny Kowalskiej

Ciało św. Faustyny Kowalskiej spoczęło na cmentarzu przeznaczonym dla zakonnic w Łagiewnikach (Kraków). Obecnie relikwie znajdują się również w sarkofagu na ołtarzu głównym kaplicy klasztornej pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Święte pamiątki po zakonnicy umieszczone są w wielu miejscach na terenie całej Polski (np. Oleśnicka parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty) i nie tylko.

W 2018 roku przekazano 146 cząstek kości i habitu siostry Faustyny do świętych miejsc na terenie 37 krajów świata. Już w 2002 roku relikwie polskiej zakonnicy liczono w tysiącach i w ponad 100 krajach. Liczby świadczą o tym, że św. Faustyna Kowalska jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych świętych.

Ikonografia chrześcijańska – św. Faustyna Kowalska

W ikonografii chrześcijańskiej św. Faustyna Kowalska przedstawiana jest jako młoda zakonnica w czarnym habicie. Bardzo często święta ukazywana jest z wizerunkiem (obraz lub postać) Miłosierdzia Bożego z napisem „Jezu, ufam Tobie”. Zakonnica z krzyżykiem na piersi nierzadko trzyma w ręku księgę/dzienniczek lub stoi obok kuli ziemskiej. Święta Siostra Faustyna na dziełach sztuki wzbudza sympatię i zaufanie.

Zobacz też: