Życiorys św. Łucji z Syrakuz

Łucja urodziła się około 281 roku w mieście Syrakuzy (Italia). Dziewczynka przyszła na świat w zamożnej, rzymskiej rodzinie. Szybko straciła ojca, dlatego pełną opiekę nad dzieckiem objęła Eutychia – matka.

Jako młoda kobieta św. Łucja zdecydowała się złożyć śluby czystości. Gdy matka sycylijskiej chrześcijanki zachorowała, Łucja wyruszyła w pielgrzymkę do Katanii, upraszając św. Agatę o zdrowie dla swojej jedynej opiekunki. Św. Agata przepowiedziała przyszłej świętej męczeńską śmierć.

Eutychia wyzdrowiała i znalazła córce kandydata na męża. Łucja nie zgodziła się na ślub z młodzieńcem, a odrzucony zgłosił władzom, że młoda kobieta jest chrześcijanką.  W tamtych czasach to nie mogło skończyć się dobrze – święta Łucja została natychmiastowo aresztowana.

Kogo i czego patronką jest św. Łucja?

Święta Łucja uznana jest za patronkę niewidomych, a także wszystkich cierpiących na dolegliwości związane z oczami. Łucja z Syrakuz czuwa nad ociemniałymi, chorymi dziećmi i skruszonymi prostytutkami, a także nad Szwedami, Syrakuzą, Sycylią, Włochami. Święta stała się orędowniczką podczas różnych chorób np. krwotok, ból gardła, biegunka, czerwonka.

Ponadto św. Łucja jest patronką zawodów, w których atutem jest poprawny wzrok:

  • tkaczy,
  • szwaczek,
  • krawców,
  • pisarzy.

Jak i gdzie zginęła święta dziewica Łucja?

Święta Łucja zginęła śmiercią męczeńską 13 grudnia 304 roku. Młoda kobieta została zamknięta i torturowana za wiarę chrześcijańską, ale nie wyrzekła się miłości do Jezusa Chrystusa. Za swoje niepożądane zachowanie została skazana na pracę w domu publicznym jako prostytutka.

Zobacz także:

Łucja z Syrakuz była w stanie zrobić wszystko, aby utracić atrakcyjność, ale nie stracić świętej czystości. Postanowiła wydłubać sobie oczy, za co ostatecznie została skazana na śmierć przez ścięcie. Zmarła w wieku 23 lat.

Dzień św. Łucji w Polsce i na świecie

Wspomnienie świętej Łucji w Polsce odbywa się 13 grudnia w Kościele katolickim, natomiast 26 grudnia w Kościele prawosławnym. "Święto Łucy” wiąże się z europejską tradycją „noc króci", czyli z narodzinami słońca i światła. Dawniej w tym dniu w całej Europie miały miejsce uroczystości, których celem było oficjalne powitanie słońca i nowego słonecznego roku.

Tradycja związana ze światłem świętej Łucji nadal podtrzymywana jest w krajach skandynawskich, ale przybiera różne formy. W Szwecji dziewczęta ubierają wianki z palącymi się świecami i białe stroje, a następnie organizują widowiskowy marsz.

Zobacz też:

Modlitwy do świętej Łucji z Syrakuz

Imię św. Łucji zostało wymienione w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego. Do świętej dziewicy niejednokrotnie wznoszone są modlitwy o wstawiennictwo. Łucja stała się orędowniczką wszystkich cierpiących na choroby oczu, a także kobiet w patowej sytuacji.

Modlitwa do św. Łucji o ochronę wzroku

O wspaniała św. Łucjo, dziewico i męczennico, która oddałaś swoje życie za Kościół, czcimy twoje poświęcenie dla naszej wiary. Powołując się na dobroć, Panie, pokornie prosimy, za wstawiennictwem św. Łucji, abyś dał nam doskonałe widzenie i ochronę przed wszelkimi dolegliwościami oczu, żeby lepiej służyć Tobie i wypełniać Twoją wolę.  Dobra Święta Łucjo, usłysz nasze modlitwy i spełnij nasze prośby. Amen.  Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Łucji

Święta Łucjo, Ty w godzinie próby wolałaś, aby pozbawiono Cię oczu zamiast wyprzeć się Chrystusa i zgubić swoją duszę. Ale Bóg w cudowny sposób Ci je przywrócił jako nagrodę za Twoje męstwo i niewzruszoną wiarę i ustanowił Cię patronką w chorobach oczu [wymień intencje] O wspaniała święta Łucjo, proszę Cię, byś chroniła mój wzrok i przywróciła zdrowie moim oczom. Pomóż mi, proszę, zachować zdolność widzenia, aby moje źrenice mogły podziwiać piękno stworzenia, blask słońca, kolory kwiatów i uśmiech dzieci.  Zachowaj od skazy również oczy mojej duszy, moją wiarę, która prowadzi mnie do Boga, pozwala mi Go poznawać, rozumieć Jego naukę, dostrzegać Jego miłość do mnie.  I spraw, abym nigdy nie zboczył(a) ze ścieżki, która wiedzie tam, gdzie Ty, święta Łucjo, przebywasz w otoczeniu aniołów i innych świętych. Święta Łucjo, stój na straży moich oczu i mojej wiary. Amen.

Relikwie Łucji z Syrakuz

Relikwie św. Łucji przez długi czas ukrywano przed pogańskimi i muzułmańskimi władcami, którzy niszczyli wszystko, co związane z chrześcijaństwem. Ramię i żebro świętej zostało w Syrakuzach. W 1038 roku pozostałe relikwie wywieziono do Konstantynopola, a w 1204 roku (podczas wypraw krzyżowych) do Wenecji, gdzie spoczęły w kościele pod wezwaniem Santa Lucia.

Jednak świątynia szybko została zburzona, a relikwie tymczasowo przeniesione do kościoła San Geremia. Biskup wenecki nakazał zakryć twarz świętej srebrną maską.  W 1981 roku doszło do kradzieży relikwii św. Łucji, które po miesiącu odnaleziono w domku myśliwskim i przewieziono do Wenecji.

Obecnie Łucja powróciła do swojego rodzinnego miasta i spoczywa w Syrakuz.

Ikonografia chrześcijańska – św. Łucja

W ikonografii chrześcijańskiej święta Łucja z Syrakuz przedstawiana jest w różnorodny sposób, w zależności od rodzaju sztuki. Dzieła z wizerunkiem dziewicy – męczennicy zawsze ukazują młodą i piękną kobietę. W kulturze zachodniej Łucja najczęściej ubrana jest w rzymską szatę, a w ręku trzyma charakterystyczną dla niej tacę z parą oczu.  W sztuce wschodniej sycylijska niewiasta wyróżnia się długim, czerwonym płaszczem i krzyżem w ręku.  


fot. Święta Łucji z Syrakuz / AdobeStock, jorisvo

Do głównych atrybutów św. Łucji, oprócz oczu na tacy, można zaliczyć:

  • palmę męczeńską
  • lampkę oliwną,
  • świecę,
  • rany na szyi,
  • płomień u stóp,
  • mecz lub sztylet, czyli narzędzie jej męczeńskiej śmierci.

Przeczytaj również: