Pękające pięty pojawiają się najczęściej latem. Noszenie odkrytych butów sprzyja przesuszeniu stóp, a dodatkowo jest to schorzenie bardzo nieestetyczne. Przez pęknięcia do organizmu dostają się bakterie mogące spowodować zakażenie! Problemu tego nie można więc lekceważyć. Jeśli jest on bardzo dotkliwy skieruj się do lekarza dermatologa.

Jeśli jednak twoje pięty potrzebują pomocy tylko sezonowo zastosuj domowe metody. Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli i żelu pod prysznic. Następnie usuń zgrubienia na piętach specjalna tarką lub frezarką. Kolejnym krokiem jest smarowanie stóp codziennie kremem z substancjami zmiękczającymi, np. mocznikiem.

Raz w tygodniu możesz zastosować maskę. Nałóż na stopy preparat do suchych stóp (do kupienia w aptekach) owiń je cienką folią i załóż bawełniane skarpetki. Trzymaj je przez około 30 min (chyba że producent preparatu zaleca inaczej). Pamiętaj jednak, że zabieg ten nie należy wykonywać jeśli masz na stopach rany. Poczekaj aż się zagoją.

Popękane pięty świadczą o braku witamin, uzupełnij swoją dietę o witaminę A i E. Dodatkowo możesz je także wcierać w swoje stopy. Skutecznymi kąpielami na popękane pięty są kąpiele z siemieniem lnianym, solą i kozieradką.