Serum do twarzy z Matrixylem – co to za składnik i jak działa?

Matrixyl® należy do grupy peptydów biomimetycznych, uznawanych za jeden z najskuteczniejszych składników o działaniu przeciwstarzeniowym. To substancje syntetyczne, które naśladują działanie naturalnych peptydów w skórze. Tak jak ich pierwowzór, przede wszystkim wzmacniają barierę ochronną skóry i tym samym poprawiają nawilżenie (woda nie ma szans na ucieczkę z naskórka). Organiczne peptydy powstają wtedy, gdy dochodzi do połączenia się aminokwasów, które fizycznie budują wokół skóry ochronny płaszczyk. Wśród peptydów biomimetycznych wyróżniamy trzy grupy: peptydy sygnałowe, inhibitory neurotransmiterów i peptydy transportujące. Każda z nich ma inne zadanie

Peptydy sygnałowe (w tym m.in. Matrixyl) stymulują pracę fibroblastów, dzięki czemu produkują one więcej kolagenu i elastyny – a więc kluczowych białek podporowych skóry. To właśnie one odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Wraz z wiekiem ilość kolagenu i elastyny zaczyna spadać – i właśnie wtedy uruchamiają się peptydy, które wysyłają fibroblastom sygnał ostrzegawczy o niedoborach białek. Można powiedzieć, że działają jak alarm, który włącza się wtedy, gdy potrzebna jest dodatkowa praca przy produkcji kolagenu i elastyny.

Jakie serum do twarzy z Matrixylem wybrać?

Serum Snoxin II™ Indeed Labs łączy działanie dwóch peptydów: Matrixylu oraz peptydu XEP-018™, który ma klinicznie udowodnione właściwości rozkurczające mięśnie. Dzięki temu nie tylko pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu, ale również zmniejsza skłonność do marszczenia się - i tym samym powstawania nowych zmarszczek.

Serum Night Cure Super Concentrate Casmara, oprócz Matrixylu zawiera także wyciąg z wąkrotki azjatyckiej (znanej także jako CICA). Ten wyjątkowy, przeciwzapalny i przecistarzeniowy składnik jest od wieków stosowany w ajurwedzie. Nie tylko wygładza zmarszczki i zmniejsza ich widoczność, ale przede wszystkim zapewnia skórze głęboką regenerację i łagodzi wszelkie podrażnienia.

Wysokie stężenie Matrixylu można znaleźć m.in. w serum The Ordinary Matrixyl 10% + HA. Połączenie z kwasem hialuronowym w przypadku peptydów jest bardzo częste. Z jednej strony otrzymujemy porządną dawkę nawilżenia, z drugiej strony wzmacniamy warstwę ochronną skóry i zatrzymujemy całą wilgoć w skórze. 

Podobną kombinację znajdziemy w składzie kultowego serum Timeless Matrixyl 3000 i sprayu nawilżającym HA Spray, który można z powodzeniem stosować zamiast kremów w cieplejsze dni. 

Serum z Matrixylem – czy zastąpi retinol?

Porównanie do retinoidów nie jest przypadkowe. Matrixyl w podobny sposób pobudza skórę do autoregeneracji i wzmożonej produkcji kolagenu. Regularnie stosowany wygładza zmarszczki, ujędrnia owal i sprawia, że skóra jest gładka oraz napięta. Można go też stosować na blizny i rozstępy. W przeciwieństwie do retinolu, Matrixyl nie podrażnia jednak skóry i nie uwrażliwia jej. Dobrze sprawdza się też w profilaktyce oznak starzenia. Peptydy biomimetyczne mają też właściwości rozkurczające i rozluźniające mięśnie - działają więc podobnie jak botoks, tylko w delikatniejszy sposób. 

Serum do twarzy z Matrixylem - kiedy stosować?

Najlepiej wieczorem, choć nie ma przeciwwskazań do stosowania Matrixylu na dzień. Ale to właśnie pod osłoną nocy ten superskładnik przyniesie skórze najwięcej benefitów. Zastrzyk substancji aktywnych tuż przed snem, przyspiesza i wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne, jakie w niej zachodzą. Niezależnie od indywidualnych preferencji, nałożenie serum to najważniejszy - zaraz po oczyszczaniu - punkt wieczornej pielęgnacji.