Właśnie dziś, czyli 8 marca, w Dzień Kobiet, odbywa się Międzynarodowy Strajk Kobiet. W miastach nie tylko w całej Polsce, ale i na całym świecie kobiety solidaryzują się we wspólnym celu. Żądają dostępu do nowoczesnej, ale przede wszystkim bezpłatnej antykoncepcji, dofinansowania In vitro i badań prenatalnych, a także utrzymania wysokich standardów opieki okołoporodowej oraz po prostu szacunku i równości we wszystkich prawach. Bo prawa kobiet to prawa człowieka.

Do Międzynarodowego Strajku Kobiet włączają się kobiety na całym świecie. W Polsce tzw. ambasadorkami ludu, które czynnie włączają się w poszerzenie praw kobiet, z pewnością są Anja Rubik, Krystyna Janda, Magdalena Cielecka oraz Maja Ostaszewska. Do akcji dołączyła także Kayah, która na swoim Facebooku  zachęca kobiety do wyjścia na ulice. Panie aktywnie włączają się we wszelkie akcje, mające na celu dopuszczenie do głosu kobiet. Walczyły też wspólnie podczas Czarnego Protestu.

Dzięki ich wsparciu w ubiegłym roku najpopularniejszym hashtagiem w polskim Internecie stał się #czarnyprotest. Wówczas kobiety wyszły na ulice, by protestować przeciwko dwóm skrajnym projektom obywatelskim. Były ich tysiące!

Więcej o czarnym proteście przeczytacie TUTAJ>>

W akcję włączyła się prawdziwa plejada gwiazd. Anja Rubik w demonstracji pod tytułem „Popieram Dziewuchy”, jaka odbyła się w Paryżu, zachęciła do wzięcia w niej udziału wiele zagranicznych gwiazd. W Polsce do akcji włączyły się m.in. Zuzanna Bijoch, Hanna Lis czy Aneta Zając. Panowie również nie przeszli obok niej obojętnie – na #czarnymproteście swoim partnerkom towarzyszyli Maciej Zakościelny, Borys Szyc czy Adam Nergal Darski. Pojawili się też Łukasz Jemioł i Michał Piróg. Z kolei u Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i" obok Anji Rubik zasiadł Robert Bierdoń. Oboje mówili o tym, jak Polki walczą o swoje prawa oraz wyrazili swoje poparcie dla nich.

ZOBACZ: KRYSTYNA JANDA wzywa do udziału w Czarnym Proteście. „Byłam w ciąży, która zagrażała życiu”, wyznała aktorka

8 marca, w Dzień Kobiet, kobiety znów łączą się ku jednemu celowi. Dziś odbyła się nieformalna i bezpartyjna inicjatywa kobiet, tak zwany Międzynarodowy Strajk Kobiet lub Światowy Strajk Kobiet. W największych miastach w Polsce będą odbywały i będą odbywały się różne wydarzenia  - happeningi, czytanki czy pikiety. Wśród postulatów jest m.in. rzetelna edukacja seksualna czy postulat dotyczący zlikwidowania tzw. klauzuli sumienia.

Zobacz także:

Do akcji włączyła się także Jessica Chastain, hollywoodzka aktorka nominowana do Oscara, która przyleciała wczoraj do Polski w ramach promocji filmu "Azyl". Gwiazda opowiedziała o tym w programie "Dzień Dobry TVN". Na swoim Instagramie Jessica Chastain zapowiedziała, że dziś, 8 marca, pojawi się na marszu kobiet. Jak zapowiedziała, tak zrobiła!

ZOBACZ: JESSICA CHASTAIN przyleciała do Polski i odwiedziła „Dzień Dobry TVN”

W akcji 8 marca #swiatowystrajkkobiet bierze udział liczne grono polskich gwiazd - Magdalena Cielecka, Maria Sadowska, Dorota Kolak, Martyna Wojciechowska, Magda Mołek czy Szymon Majewski. Zobaczcie w naszej GALERII, kto już dołączył do akcji. Wy też będziecie dziś protestować?