Krewetki w cieście

Porcja: 217 kcal
Przygotowanie: 35 minut
Dla 4 osób

opakowanie mrożonych krewetek królewskich (ok. 250 g) jajko 2 łyżki mąki 1 i 1/2 szklanki białego półwytrawnego wina musującego 1/2 l oleju liście pora sól biały pieprz

Krewetki gotować 3 minuty we wrzątku. Osączyć. Dobrze osuszyć papierowym ręcznikiem.
Żółtko wymieszać z mąką, 1/2 łyżeczki soli i dużą szczyptą pieprzu. Mieszając, dolać tyle wina, aby uzyskać ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Białko ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodać do ciasta. Całość delikatnie wymieszać.
Olej wlać do rondla, mocno rozgrzać. Każdą krewetkę maczać w cieście. Smażyć w oleju (ok. 8 minut). Układać na papierowym ręczniku. Gdy krewetki ociekną z tłuszczu, podawać (np. z ryżem) udekorowane porem pokrojonym w wąskie paski.

Sałatka owocowa z zabajone

Porcja: 264 kcal
Przygotowanie: 45 minut
Dla 4 osób

6 żółtek szklanka cukru cukier waniliowy 1 i 1/2 szklanki białego półsłodkiego wina musującego mały świeży ananas papaja grejpfrut pomarańcza 2 mandarynki 2 kiwi sok z cytryny 2 łyżki płatków migdałów

Zobacz także:

Żółtka ubić na parze z cukrem i cukrem waniliowym. Gdy będą gęste, wlewać stopniowo wino, ubijając. Naczynie z sosem zabajone odstawić i dalej ubijać, aż ostygnie.
Z ananasa odciąć pióropusz i skórę, usunąć trzpień. Pokroić w kawałki. Papaję przekroić, usunąć pestki, obrać. Pociąć w kostkę. Z cytrusów usunąć skórkę. Pokroić. Kiwi obrać, pociąć w cząstki.
Owoce ułożyć w salaterce. Skropić sokiem z cytryny. Delikatnie wymieszać. Polać sosem zabajone. Deser posypać podprażonymi płatkami migdałów.

Polędwiczki w aromatycznym sosie

Porcja: 350 kcal
Przygotowanie: 45 minut
Dla 4 osób

500 g polędwiczek wieprzowych 1–2 szalotki skórka starta z cytryny szklanka wytrawnego wina musującego po 2 łyżki masła i oliwy gałka muszkatołowa duża szczypta mielonego cynamonu sól pieprz

Mięso opłukać. Oprószyć solą i pieprzem. Szalotki obrać, posiekać. Wymieszać z 1/3 szklanki wina oraz skórką z cytryny. Tak przygotowaną marynatą posmarować mięso. Chłodzić 30 minut.
Masło z oliwą rozgrzać na patelni. Na połowie tłuszczu zrumienić mięso z obu stron. Ułożyć je na blasze. Polać marynatą i resztą tłuszczu. Piec 35 minut w 180°C (w połowie pieczenia mięso odwrócić).
Polędwiczki wyjąć. Sos z pieczenia zlać. Zmiksować z resztą szampana. Chwilę gotować. Doprawić gałką, cynamonem, solą i pieprzem. Sosem polać pokrojone w plastry polędwiczki.

 


Mus z łososia   

Porcja: 470 kcal
Przygotowanie: 30 minut
Dla 4 osób   

400 g wędzonego łososia 2 łyżki oliwy 1/2 szklanki śmietany    kremówki sok i skórka starta z 1/2 cytryny łyżeczka    żelatyny instant 1/2 szklanki białego wytrawnego wina musującego plasterki cytryny kilka zielonych liści pora sól pieprz   

Łososia posiekać i zmiksować    razem z oliwą. Wymieszać z kremówką.    Dodać sok, skórkę z cytryny.    Doprawić solą i pieprzem.   
Żelatynę rozpuścić w 2 łyżkach    wrzątku. Wystudzić. Razem z winem    dodać do łososia. Wymieszać.   
Masę włożyć do małych, przepłukanych    zimną wodą salaterek.    Chłodzić minimum 5 godzin.   
Każdą porcję musu przełożyć    na talerz. Podawać udekorowaną    plasterkiem cytryny i oplecioną    paskiem sparzonego pora.      

Odrobina luksusu   

Choć słowem „szampan” określamy każde wino z bąbelkami,    nazwa ta jest zastrzeżona dla wina musującego wytwarzanego    w określony sposób w jednym tylko regionie na świecie: w Szampanii    we Francji. Ten kojarzony z luksusem trunek służy zwłaszcza    spełnianiu toastów, jednak w kuchniach niektórych narodów (głównie    francuskiej i rosyjskiej) bywa też składnikiem rozmaitych potraw.    Szczególnie dobrze komponuje się z innymi wyrafinowanymi produktami:    łososiem, jesiotrem, ostrygami. Z szampana przyrządza    się też desery (np. sorbety) i koktajle (najbardziej znany to Kir Royal    z likierem z czarnej porzeczki). Warto pokusić się o przygotowanie    „szampańskich” potraw. Do tego celu nie jest konieczny oryginał    – równie dobrze możemy wykorzystać wina musujące.      

Omlety    z czekoladą   

Porcja: 370 kcal
Przygotowanie:    25 minut
Dla 4 osób   

tabliczka gorzkiej czekolady 1/2 łyżeczki skórki startej    z cytryny kieliszek rumu 4 jajka 8 łyżek półsłodkiego    musującego wina szczypta    cukru waniliowego 2 łyżeczki    masła łyżka smażonej skórki    z pomarańczy cukier puder    do posypania szczypta soli   

Czekoladę połamać. Rozpuścić    na parze z łyżką wody. Wymieszać    z rumem i skórką startą z cytryny.   
Jajka rozbić, lekko roztrzepać    z winem, solą i cukrem. Na mocno    rozgrzanym maśle usmażyć z masy    jajecznej dwa omlety. Na każdym    rozsmarować grubą warstwę    czekolady (część czekolady można    odłożyć do polania).   
Omlety złożyć. Oprószyć cukrem    pudrem, udekorować wiórkami    skórki z pomarańczy (ewentualnie    polać resztą czekolady).      

Wschód słońca   

Na 1 porcję   

1–2 truskawki łyżka gęstego syropu truskawkowego białe wino musujące Dorato listki melisy do dekoracji   

Truskawki opłukać, pokroić w cząstki. Syrop wlać na spód kieliszka.    Włożyć truskawki. Dopełnić winem (delikatnie, by nie zmieszało się    z syropem). Udekorować listkami melisy.








Ognisty pocałunek   

Na 1 porcję   

kilka kostek lodu łyżeczka    soku z cytryny 1/2 szklanki    soku z czerwonej porzeczki czerwone wino musujące    Dorato   

Kostki lodu wrzucić do kieliszka.    Wlać oba soki. Uzupełnić    winem.









Pomarańczowy kielich   

Na 1 porcję   

kilka kostek lodu 1/2 szklanki soku pomarańczowego 20 ml syropu cytrynowego wino musujące Dorato wisienka koktajlowa i plasterek pomarańczy do dekoracji   

Lód wymieszać w shakerze z sokiem i syropem. Przelać do kieliszka.    Dopełnić winem Dorato. Udekorować wisienką i pomarańczą.      

Użyteczne akcesoria      

Zapobiegną ucieczce bąbelków, gdy nie zużyjemy od razu całego    trunku. Pomogą też ustalić, czy wino jest dobrze schłodzone.    Korek z zaciskami    – przydatny, gdy zostawiamy    napoczętą    butelkę szampana    na 1–2 dni w lodówce.    Duka, 16 zł.   

▼Korek z gumową    uszczelką. Duka,    79,90 zł (w komplecie    z termometrem).

   ▼Termometrem    sprawdzimy temperaturę    wina (najlepsza    to ok. 8ºC).