Resurfacing – co to jest?

Resurfacing pozwala szybko i bardzo precyzyjnie pozbyć się zmarszczek, przebarwień, blizn potrądzikowych i widocznie rozszerzonych porów – to głęboki peeling, który skraca okres rekonwalescencji do minimum. Resurfacing polega na przegrzaniu termicznym skóry na niewielkich obszarach za pomocą laserów CO2 ze skanerem frakcyjnym lub prądu frakcyjnego RF. To tzw. zabiegi frakcyjne, które znacznie wygładzają cerę dzięki odparowaniu części skóry (ok. 20%). Resurfacing frakcyjny to zabiegi minimalnie inwazyjne, zwykle wykonywane bez znieczulenia. Skóra zostaje poddana przegrzaniu, ale sąsiadująca z nią tkanka pozostaje nieuszkodzona, co przyśpiesza efekt kliniczny, a proces leczenia trwa najwyżej kilka dni.

Zabiegi frakcyjne dzielą się na:

•             nieablacyjne – wykonywane w oparciu o lasery o długościach fali do 1550 nm,

•             ablacyjne – wykonywane w oparciu o lasery 2940 nm lub 10 600 nm,

•             ablacyjne -  wykonywane w oparciu o frakcyjny prąd RF

Resurfacing ablacyjny - lasery CO2

Obecnie najczęściej stosowanym laserem frakcyjnym jest laser CO2.  Technologie lasera umożliwiają kontrolowanie energii dostarczanej do skóry oraz zmiany energii impulsu i czasu naświetlania, w zależności od potrzeb.

Resurfacing ablacyjny - frakcyjny prąd RF

Frakcyjny prąd RF wykorzystuje mikroigły do punktowej, podskórnej koagulacji. Zastosowanie izolowanych igieł eliminuje nagrzewanie naskórka i zmniejsza ryzyko wystąpienia przebarwień, podczas gdy głębokie warstwy skóry ulegają silnemu podgrzaniu. Z kolei użycie igieł nieizolowanych pozwala na uzyskanie nieosiągalnych dotychczas efektów redukcji fałdów skóry i blizn. Zabieg jest jednorazowy, z możliwością powtarzania co 6 miesięcy w celu podtrzymania efektów.

Zobacz też: Laserowe usuwanie blizn – jak działa ten zabieg?

Resurfacing twarzy – dla kogo

Wskazaniem do resurfacingu twarzy są widoczne zmarszczki, przebarwienia i utrata jędrności skóry. Resurfacing pomaga też w odnowie skóry ziemistej, poszarzałej, z bruzdami i rozszerzonymi porami, zmniejsza bądź zupełnie niweluje blizny po trądziku.

Resurfacing twarzy – efekt

Bezpośrednio po zabiegu resurfacingu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta, goi się kilka dni, ale pełna regeneracja, a co za tym idzie, ostateczne, widoczne rezultaty, można zobaczyć po 6-8 tygodniach. Skóra zyskuje jednolity koloryt, jest wygładzona, rozjaśniona, bardziej jędrna i napięta.

Resurfacing twarzy – ile zabiegów trzeba wykonać

Zazwyczaj przeprowadza się 1-6 zabiegów w odstępie 6-12 tygodni. Ich liczba oraz efekty zależą od wieku pacjenta, głębokości zmarszczek i stopnia zaawansowania procesów starzenia się skóry. 

TUTAJ znajdziecie listę certyfikowanych gabinetów, w których wykonacie zabiegi

 Materiał powstał we współpracy z Shar-pol