Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył skargę na TVP

"Trzaskowski spełni żydowskie żądania?" taki pasek pojawił się w programie "Wiadomości" na kanale TVP 9 lipca 2020. Po emisji materiału Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył skargę do Rady Etyki Mediów wraz z Naczelnym Rabinem RP i American Jewish Committee. Ich skarga umotywowana jest naruszeniem etyki dziennikarskiej.

Wypowiedzi dziennikarzy i eksperta oraz informacja na pasku towarzysząca komentarzowi redaktora prowadzącego dalece odbiegają od obiektywnego przekazu dziennikarskiego. Wywołują one przekonanie o rzekomo wrogo nastawionych do Polski organizacjach żydowskich, które mogą działać w porozumieniu z historykiem rozpowszechniającym kontrowersyjne tezy na temat wojennych relacji polsko-żydowskich oraz wpływać na przyszłe decyzje jednego z kandydatów na prezydenta w wypadku ew. jego zwycięstwa w wyborach - możemy przeczytać w skardze złożonej do REM.

Przeczytaj też: Mural w Krakowie do złudzenia przypomina Jarosława Kaczyńskiego. Polski Banksy?

Rada Etyki Medialnej - mocna krytyka TVP

Materiał prezentowany przez Adriana Boreckiego był powodem skargi, ale Rada Etyki Mediów - po zapoznaniu się z materiałami - uznała, że nie tylko wspomniany materiał, ale cały program "Wiadomości" emitowanych w trakcie kampanii prezydenckiej łamie zasady etyki dziennikarskiej. Wypowiedź Rady Etyki Mediów mocno wskazuje, że TVP zatraciło swoją neutralność i stało się narzędziem w rękach polskiego rządu.

W publikacji drastycznie naruszono cztery zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów. Mowa o zasadzie prawdy, obiektywizmu. uczciwości oraz szacunku i tolerancji.

- Zdaniem REM, analiza nie tylko wskazanego w skardze materiału, ale całej zawartości tego programu TVP1 w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, prowadzi do wniosku, że „Wiadomości” zrezygnowały z formuły dziennika informacyjnego i przekształciły się w instrument propagandy jednego z kandydatów w tych wyborach, działając w ramach frontu wsparcia przez partię PiS i rząd swojego prezydenta, ubiegającego się o drugą kadencję. Uzasadnione jest więc określanie TVP mianem telewizji „rządowej”, „państwowej”, „partyjnej”, a nie publicznej - analizuje redakcja Wirtualnemedia.pl, zapoznając się z odpowiedzią REM na skargę Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Przeczytaj też: "GW" oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie. Jacek Kurski: "To atak polityczny na mnie"

"Trzaskowski spełni żydowskie żądania?" - o czym był materiał

Część Wiadomości, która zaowocowała skargą do REM, dotyczyła reperacji powojennych, o które domagają się organizacje żydowskie. Rafał Trzaskowski odmówił włączania tej kwestii do swojej kampanii. Z drugiej strony Andrzej Duda mówił otwarcie, że Polacy nie będą płacić za cudze krzywdy.

W połowie czerwca Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę American Jewish Committee oceniła, że pokazane w „Wiadomościach” materiały sugerujące, że Rafał Trzaskowski może zaspokoić roszczenia żydowskie ws. mienia bezspadkowego, miały charakter antysemicki.

- Rozniecanie antysemityzmu, rasizmu i nienawiści wobec mniejszości nie leży w interesie kraju - członka Wspólnoty Europejskiej i NATO - stwierdziła REM.