Obrączki: symbolika i zwyczaje

Przesądy z obrączkami wynikają z wielkiego znaczenia, jakie przypisuje się tej konkretnej biżuterii. Wybieranie odpowiednich obrączek i przymiarki zaczynają się najczęściej na wiele tygodni przed ślubem. Symbolika obrączek ślubnych jest bardzo bogata - dotyczy materiału wykonania, dodatkowych ozdób, a także postępowania z obrączkami. Najbardziej podstawowe znaczenie obrączek to nieskończone uczucie i związek zawarty na zawsze (obrączka nie ma początku ani końca). To biżuteria uniwersalna, którą nosi dziś zarówno mąż jak i żona, choć nie zawsze było to powszechnym zwyczajem.

Skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączek ślubnych? Zwyczaj ten pochodzi ze starożytności. Już wtedy wierzono, że pierścienie i obrączki dzięki swojemu magicznemu kształtowi zatrzymują złe duchy. W starożytnym Egipcie wierzono, że obrączka jest gwarantem nieskończonej miłości pomiędzy małżonkami. Pierwsze złote obrączki zaczęli wytwarzać Izraelici. Sam zwyczaj wymieniania obrączek podczas ceremonii zaślubin wywodzi się ze starożytnego Rzymu, z kolei Włosi jako pierwsi wzbogacili jego symbolikę o diament, zapewniający czystość intencji i trwałość związku. Co ciekawe, w Polsce wymiana obrączek pojawiła się dopiero w XVIII wieku, ale tylko kobiety nosiły swoją na co dzień.

Jakie zwyczaje obowiązują w noszeniu obrączek ślubnych? Według przedstawicieli wielu nacji należy zakładać je na lewą rękę, ponieważ przebiegająca przez nią żyła ma styczność z sercem ("vena amoris", czyli żyła miłości). W Polsce obrączki nosi się jednak na palcu serdecznym prawej dłoni. Na lewą dłoń przekładają ją wdowcy i wdowy.

Według zwyczaju zakup i odbiór obrączek jest obowiązkiem Pana Młodego. Z kolei Panna Młoda może uczestniczyć jedynie w procesie wybierania wzoru i przymierzania gotowych obrączek. Do kościoła lub urzędu powinni zanieść je świadkowie - pamiętanie o obrączkach jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. W czasie ceremonii małżonkowie odbierają od księdza poświęcone obrączki i zakładają je sobie wzajemnie na palce. Wznosi się też prośbę do Boga, by uczynił obrączki symbolem wierności i miłości.

Przesądy z obrączkami: na szczęście

Przesądy z obrączkami dotyczą nie tylko samego dnia ślubu czy przygotować do niego. Opisują materiał, z jakiego powinny być wykonane, sposób zdobienia, a nawet dopasowania do palca noszącej je osoby. Jakie przesądy dotyczące obrączek ślubnych zwiastują szczęście i udane życie?

Pierwsze obostrzenia dotyczą już momentu przymierzania obrączek i wybierania ich. Jeśli chodzi o mierzenie obrączek przesądy nakazują niezwykle dokładnie dobrać ich rozmiar. Biżuteria, która ani nie zsuwa się z palca, ani go nie uciska oznacza wierność, stałość i wieloletnią miłość. Długowieczność małżeństwa wróży także wykonanie obrączki z trwałego kruszcu. Warto wybierać gładkie wzory, które zwiastują życie pozbawione przeszkód i trudności.

Jak jeszcze można zapewnić sobie łatwy start i lekkie pożycie małżeńskie? Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się obrączki łączone z trzech odmian kruszcu (najczęściej platyna, złoto żółte obraz białe). Każda z części które je tworzą symbolizuje osobno miłość, przyjaźń, wierność. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie łączone obrączki same z siebie będą mniej trwałe, niż wykonane z jednego metalu. Niestety, ich zniszczenie nie jest już dobrą wróżbą.

Istnieją też sposoby, by ustrzec się przed nieszczęściem. Jeśli obrączka w trakcie ślubu upadnie na podłogę, może ją podnieść tylko ksiądz, ewentualnie świadek. Podniesienie ją przez pana młodego lub pannę młodą zwiastuje ściągnięcie na siebie działania złych mocy i przekleństwa.

Jeśli w obrączkach znajdują się dodatkowe kamienie, warto by były to diamenty -niezwykle trwałe, symbolizują szczęśliwe i długie pożycie, a także niezachwianą wierność w małżeństwie. Zdecydowanie należy unikać symbolizujących łzy pereł.

Przesądy z obrączkami: co przynosi pecha?

Przesądy z obrączkami częściej przestrzegają przed działaniami zwiastującymi pecha, niż instruują, jak przyciągnąć powodzenie. Istnieje cała seria zdarzeń i cech samej obrączki, które nie najlepiej wróżą noszącemu je małżeństwu. Przesądy dotyczą już samego procesu wybierania oraz przymierzania obrączek cudzych oraz własnych.

Bardzo liczne przesądy dotyczą przymierzania obrączek. Zbyt ciasna wróży chorobliwą zazdrość i kontrolę w związku, zbyt luźna - łatwy rozpad małżeństwa. Nie należy zbyt często przymierzać własnych obrączek przed ślubem, a w niektórych kręgach wierzy się, że panna młoda w ogóle nie powinna ich przed ceremonią oglądać. Z oczywistych względów jest to niezbyt respektowany przesąd - każda panna młoda chce uczestniczyć w wybierze biżuterii, którą następnie będzie nosiła przez długie lata na co dzień. Nie można też przymierzać cudzej obrączki - wróży to zdradę w małżeństwie lub staropanieństwo (starokawalerstwo) dla przymierzającej osoby.

Problemy i niepowodzenia można na siebie sprowadzić, wybierając obrączkę z niezbyt trwałego materiału (np. drewno czy srebro), o chropowatej powierzchni (dotyczy to obrączek grawerowanych i rzeźbionych). Taka obrączka oznacza nietrwałość oraz wyboistą drogę życiową, bogatą w przeciwności losu.

Podczas samej ceremonii ślubnej na małżonków także czyha wiele zagrożeń. Upuszczenie obrączki zwiastuje mnóstwo nieszczęść, włącznie ze śmiercią osoby, którą ją upuściła. Złą wróżbą jest także pomylenie palca - oznacza niewierność i zdradę. Zły los czeka też na parę młodą, której świadkowie zapomną zabrać obrączki do kościoła czy urzędu.

Obrączka ślubna czasem potrafi się zawieruszyć. Co mówią o tym przesądy? Zgubienie obrączki, podobnie jak jej zniszczenie czy pęknięcie, zwiastuje kłopoty w związku. Według niektórych przekazów, obrączki ślubnej nie wolno zdejmować z palca nawet do kąpieli - taki zabieg to ryzyko rozbicia małżeństwa, choć z drugiej strony... zapobiega zagubieniu obrączki!

Przetapianie obrączek: przesądy

Przesądy z obrączkami dotyczą także zagadnienia przetapiania ich na złoto. Niekiedy ludzie decydują się na odzyskanie złota z niepotrzebnych już lub odziedziczonych po rodzicach, dziadkach. Przetapianie obrączek jest według wielu osób zwiastunem nieszczęścia i brakiem poszanowania dla symbolu.

Złe konotacje przetapiania obrączek można nieco złagodzić, przetapiając je i dokładając do kruszcu, z którego wytopione zostaną nowe. Niektóre małżeństwa chcą w ten sposób upamiętnić udany związek swoich dziadków czy pradziadków. Umieszczenie kruszcu ze starych obrączek w nowych nie musi zwiastować pecha - wręcz przeciwnie, warto wierzyć, że może stać się piękną i dobrą wróżbą.