Co oznacza przerwa w związku?

Przerwa w związku oznacza czasowe odseparowanie się od partnera. Osoby decydujące się na przerwę najczęściej zawieszają kontakt na wcześniej ustalony czas lub do momentu aż poczują, że są gotowe ponownie wrócić do relacji. Mieszkający ze sobą partnerzy najczęściej wówczas przenoszą się innego mieszkania lub pomieszczenia. Rozmowy zostają ograniczone do kwestii organizacyjnych lub niezbędnego minimum.

Odseparowanie się może oznaczać zbliżające się rozstanie lub wręcz przeciwnie - potrzebę wzięcia oddechu, po którym nasza relacja stanie się jeszcze mocniejsza. Potrzeba robienia sobie „wakacji od związku” może wynikać z różnych powodów, może zwiastować wypalenie w związku lub być reakcją na trudną wiadomość. Najczęściej jednak podjęcie decyzji o zrobieniu sobie przerwy wiąże się z dużym stresem dla obu strony. Dlaczego więc się na nią decydować? Wyjaśniamy, jakie są plusy i minusy takiej sytuacji oraz jakie mogą być potencjalne konsekwencje.

Co stoi za decyzją o przerwie w związku?

Przerwa w związku może być spowodowana różnymi problemami, jednak najczęściej jednak u jej podłoża leżą trzy powody.

To, że partnerzy chcą sobie dać czas na przemyślenie pewnych istotnych kwestii. Najczęściej jest to efekt narastających konfliktów lub częstych kłótni. Może być też efektem nagłego wystąpienia sytuacji, która zachwiała naszym zaufaniem do partnera, na przykład wieść o zdradzie lub ukrywanych przed nami problemach finansowych. W sytuacji, gdy wiadomość jest trudna do przyjęcia, a jednak partnerzy nie chcą przez nią kończyć związku, przerwa może okazać się bardzo pomocna. Pomaga zdystansować się od problemu, uspokoić emocje i spojrzeć na całą sytuację z szerszej perspektywy.

Kłótnie w związku nie są jednak jedynym powodem, dla którego partnerzy lub partnerki decydują się od siebie odpocząć. Niekiedy, zwłaszcza wśród par z dłuższym stażem, które rozpoczęły wspólne życie bardzo wcześnie, może wystąpić zjawisko znane jako FOMO, czyli fear of missing out, które dosłownie przetłumaczyć można jako „lęk przed tym, że coś nas ominie”. Osoby decydujące się na przerwę z tego powodu, najczęściej chcą posmakować życia singla oraz spotykać się z innymi osobami. Czasami może okazać się, że zatęsknią za stabilnością dawnego związku, jednak w tym wypadku próżno szukać jakiejkolwiek reguły.

Nie zawsze jednak partnerzy decydujący się na przerwę planują ponownie wrócić do wspólnego życia. Niekiedy rozstanie jest zwiastunek nieuchronnego końca. Zdarza się, że w przypadku osób, które źle znoszą nagłe zmiany, lub nie mają zdolności asertywnej komunikacji, zaproponowanie przerwy, zanim dojdzie do faktycznego rozstania, może pomóc w oswojeniu się z nową sytuacją. Na taką sytuację mogą mieć wpływ zarówno wypalenie w związku, jak i częste i poważne kłótnie lub nawet stosowanie przez jedną ze stron różnych form przemocy, które sprawiają, że ofiara boi się odejść od razu.

Jak długo powinna trwać przerwa w związku?

Na to pytanie istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź: tak długo, jak tego potrzebujecie. Okres ten powinien być uzależniony przede wszystkim od dwóch czynników. Po pierwsze temperamentu osób, które decydują się na przerwę, po drugie powodu owej przerwy. Wystąpienie niektórych czynników, na przykład poważnej kłótni może skutkować rozłąką na kilka dni lub tygodni, niekiedy miesięcy. Jeśli jednak partnerzy decydują się na rozłąkę, aby się wyszaleć, może ona trwać nawet kilka miesięcy. Charakter osób, które chcą zrobić sobie przerwę, również odgrywa ogromną rolę. Osoby o łagodniejszej naturze, dążące do złagodzenia konfliktów, ceniące w życiu stabilizację i rutynę, zazwyczaj będą potrzebowały krótszej przerwy, niż osoby spontaniczne, wybuchowe, czy cholerycy.

Zobacz także:

Kiedy dziewczyna chce przerwy w związku?

Przerwa w związku jest zjawiskiem, na które nalegać może zarówno partner, jak i partnerka. W obu wypadkach potrzeba czasowego odcięcia się od partnera może wynikać z różnych sytuacji, jednak bardzo często w przypadku kobiet i mężczyzn w grę wchodzą konkretne schematy. Kiedy dziewczyna chce przerwy w związku, najczęściej jest to spowodowane nadużyciem zaufania i koniecznością przepracowania pojawiającego się nagle problemu. Może być też spowodowane tym, że poznała kogoś innego, ale nie jest pewna, czy chce zakończyć trwającą relację. Niekiedy też kobiety decydują się na przerwę, jeśli partner stosuje wobec nich różnego rodzaju nadużycia, a odejście jest niemożliwe, lub bardzo trudne pod kątem psychologicznym.

Kiedy chłopak chce przerwy w związku?

W przypadku mężczyzn potrzeba zrobienia sobie przerwy może wynikać z nawarstwiających się kłótni i nieporozumień lub z dużego poziomu irytacji. Problemy emocjonalne przekładane na związek, mogą być często wynikiem dużego stresu. Warto dodać też, że mężczyźni często unikają bliskości w sytuacjach, które wywołują u nich silne emocje. Partner może zareagować wycofaniem, na przykład na wieść o śmierci bliskiej osoby.

Czy przerwa w związku to dobre rozwiązanie?

Czy przerwa w związku to dobre rozwiązanie? Odpowiedź brzmi: to zależy. Przerwa w związku, jak już zostało to podkreślone, jest kwestią niezwykle indywidualną, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy skończy się ona happy endem, czy wręcz przeciwnie. Danie sobie chwili na oddech sprawdzi się zazwyczaj w wypadku, kiedy partnerów spotkał kryzys i potrzebują oni czasu na przemyślenia. Jeśli jednak decydujemy się na przerwę, aby wyszaleć się i posmakować singielskiego życia, to pamiętać należy, że w większości wypadków, powrót do związku może okazać się trudniejszy.

Pamiętać należy również, że przerwa może być też pierwszym krokiem do rozstania. Partner, który pragnie zakończyć związek, powinien w tej sytuacji jasno przedstawić swoje stanowisko, aby nie dawać drugiej strony nadziei, na swój powrót.

Kiedy przerwa w związku pomoże, a kiedy zaszkodzi?

Przerwa w związku może nieść ze sobą szereg korzyści, wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji. Jeśli rozpoznajesz którąś z nich u siebie, może to oznaczać, że przerwa w związku być może dobrze wam zrobi, jeśli:

 • Do związku wkradła się nuda, a partnerzy chcieliby trochę za sobą zatęsknić.
 • Partnerzy przechodzą przez kryzys w związku, ale są pewni, że nie chcą go kończyć.
 • Na skutek indywidualnych kłopotów, jedno z was potrzebuje czasu dla siebie, a sytuacja nie nie ma nic wspólnego z dynamiką waszej relacji.

Wiemy już, że przerwa w związku może niekiedy okazać się niezwykle pomocna. Są jednak wypadki, w których przyniesie ona zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Jeśli któraś z tych sytuacji brzmi dla ciebie znajomo, radzimy uważać:

 • Kiedy partnerzy w głębi duszy są przekonani, że ich związek nie ma sensu, ale nie mają odwagi go zakończyć.
 • Jeżeli jedna ze stron potrzebuje samotności do zaspokojenia samolubnych planów, ale nie chce na stałe rezygnować z relacji.
 • Kiedy na początku przerwy nie określiliśmy jasno jej zasad (np.: dotyczących seksu z innymi osobami).

Przerwa w związku, a pomoc psychoterapeuty

Pomoc psychoterapeuty jest czymś, na co czasem trudno się zdecydować, a co zazwyczaj czyni cuda. Jeżeli czujesz, że w swoim związku doszłaś do ściany, a myśl o przerwie wywołuje u ciebie lęk, konsultacja ze specjalistą może być dobrym rozwiązaniem. W tym wypadku warto wybrać kogoś, kto specjalizuje się kłopotach związanych z relacjami romantycznymi.

Książki o związkach napisane przez psychologów lub psychoterapeutów, również mogą okazać się pomocnym źródłem wiedzy o tym, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Polecamy kilka klasycznych pozycji, z których zaczerpniesz pożyteczną wiedzę o komunikacji i pracy nad relacją:

 • „Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi” Magda Kleczyńska,
 • „5 języków miłości” Gary Chapman,
 • „Rozmówki małżeńskie” Zbigniew Lew-Starowicz,
 • „Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia" Pia Mellody
 • „Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych zachowań" Matthew McKay

Czy przerwa w związku oznacza koniec?

Podsumowując, przerwa w związku z założenia powinna być przerwą, a nie jego końcem. W prawdziwym życiu bywa jednak różnie. Czasem może okazać się, że czas spędzony bez siebie tak dobrze służy jednej lub obu ze stron, że nie będą one chciały go kończyć. Zdarza się również, że do rozstania może dojść mimo najlepszych chęci, z powodu czynników wymienionych powyżej. Aby przerwa w związku się udała, koniecznie należy pamiętać o szczerej i otwartej komunikacji.