"Pierwsza doba bez smogu" - kampania z udziałem gwiazd

"Pierwsza doba bez smogu" to nowa kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem smogu w Polsce. Jesteśmy w czołówce krajów Unii Europejskiej, gdzie jest najgorsza jakość powietrza. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to skutki tego będą katastroficzne.

W kampanię społeczną "Pierwsza doba bez smogu" zaangażowały się gwiazdy i celebryci, którym temat zanieczyszczenia powietrza nie jest obojętny. Są to ludzie ze świata sportu, kultury, sztuki, mediów i show-biznesu: Aleksandra Popławska, Krzysztof Materna, Małgorzata Foremniak, Krzysztof Ibisz, Joanna Jabłczyńska, Julia Wieniawa, Szymon Hołownia czy Magda Gessler. Celem kampanii było pokazanie, co się stanie jeśli zabraknie nam powietrza. Uczestnicy kampanii mieli za zadanie wstrzymać oddech na jakiś czas. Efekt tego eksperymentu jest zaskakujący.

"Pierwsza doba bez smogu" - kampania, która zwraca uwagę na problem

Zgodnie z ostatnim raportem NIK, Polska jest na jednym z pierwszych miejsc krajów UE, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Europejska Agencja Środowiska podała, że rocznie z powodu skażonego powietrza umiera ponad 46 tys. Polaków. Te liczby są zatrważające i to najwyższy czas, żeby coś z tym zrobić.

Aż 19 polskich miast znajduje się na liście 25 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Największe zanieczyszczenie powietrza jest między innymi w takich miastach jak: Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków czy Nowa Ruda.

Nie chcemy straszyć, chcemy uświadamiać. Wierzę, że dzięki naszej grze-kampanii, problem smogu zaistnieje w świadomości wszystkich Polaków i stanie się ważnym tematem debaty publicznej. Niewielkie zmiany pomnożone przez miliony poprawią stan powietrza jakim oddychamy – mówi autor kampanii, Mariusz Pitura, Creative Director z Walk.

Kampania "Pierwsza doba bez smogu" ma również uświadomić społeczeństwu, jakie zagrożenia niesie za sobą smog: choroby górnych dróg oddechowych, zawały, nowotwory, udary. "Smog jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną takich chorób jak nowotwory, choroby górnych dróg oddechowych, zawały czy udary. Rozwiązaniem mogłoby być nieoddychanie skażonym powietrzem, tyle że w praktyce nie możemy nie oddychać i rzecz jasna nie jest to sposób na rozwiązanie problemu" - dodaje współorganizator kampanii Kamil Wyszkowski, przedstawiciel Global Compact Network Poland.

Do pogorszenia jakości powietrza przyczyniamy się sami, stosując nieefektywne i niskiej jakości systemy grzewcze, paląc śmieci w piecach, używając niskiej jakości węgla, czy często jeżdżąc samochodami, które emitują wiele spalin. Możemy to zmienić, wystarczy chcieć.

Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa: "Mam dość trucia"

Grażyna Wolszczak postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i aktywnie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Aktorka zdecydowała się pozwać decydentów oraz Skarb Państwa o zagrażanie jej zdrowiu. W rozmowie z "Faktem", Wolszczak powiedziała:

Trzeba stanąć na głowie, żeby rządzący zajęli się tym problemem. Sprawdzam codziennie raport smogowy i jakoś się dostosowuję. W przypadku wysokiego stężenia pyłów rakotwórczych staram się jak najkrócej przebywać na zewnątrz. Nie noszę jeszcze maseczki, ale kto wie...

Grażyna Wolszczak chce zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. zł., które planuje przeznaczyć na cele charytatywne. Termin tej rozprawy jest wyznaczony na styczeń. Jak podają media, pozwy złożyli również Mariusz Szczygieł i Katarzyna Ankudowicz.

Ty też możesz dołączyć do akcji "Pierwsza doba bez smogu"

Jak zapowiadają twórcy kampanii, każdy z nas może dołączyć do akcji, wystarczy nagrać film, na którym wstrzymujemy powietrze, wstawić go na Instagrama i oznaczyć @wstrzymajsmog. Akcja ma na celu zebranie 24 godzin bez zanieczyszczonego powietrza.

Obejrzyjcie kampanię "Pierwsza doba bez smogu" i zobaczcie, jak się czujemy, gdy brakuje nam powietrza.