Pianie koguta to charakterystyczny dźwięk, który większość osób kojarzy z sielskim widokiem wsi o poranku. Poprzez sygnał głosowy zwierzę to daje znać, że rozpoczął się nowy dzień. Nie jest to jednak jedyne znaczenie piejącego koguta. Zobacz, o czym jeszcze świadczy i z czym jest kojarzony. 

Co oznacza pianie koguta?

Kogut jest osadzony w kulturze już od starożytnych lat. Zwierzę to kojarzone było z dostojeństwem, odwagą, płodnością i walecznością, zaś pianie koguta z otrzymaniem wiadomości. W takim ujęciu piejący kogut został utrwalony w ludowej obrzędowości. Jest oznaką początku i zwiastunem światła. Poznaj jego dokładne znaczenie w zależności od kontekstu. 

Zobacz także: 

Piejący kogut w Biblii 

Pianie koguta kryje w sobie wiele znaczeń. O zwierzęciu tym wspomina Biblia. W tym kontekście piejący kogut był znakiem zaparcia się świętego Piotra. Przed skazaniem na śmierć, Jezus powiedział do Apostoła następujące słowa: Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz. W Piśmie Świętym kogut, który wydaje z siebie dźwięk, jest oznaką uświadomienia sobie przez świętego Piotra, że przepowiedź Jezusa spełniła się, a on wyrzekł się go, będąc w tłumie ludzi. 

Pianie koguta w Judaizmie i innych religiach 

W Judaizmie pianie kogutów jest oznaką objawienia, które przychodzi z niebios. W taki sposób tłumaczy to pochodząca z XIII wieku mistyczna księga Zohar.

W przypadku Shinto, czyli tradycyjnej religii Japońskiej, pianie koguta to znak wezwania Słońca. Wiąże się to z opowieścią o bogini Amaterasu, która skryła się w jaskini, a na świecie zapanował mrok i złe moce. Aby skusić ją do wyjścia, wykorzystano koguta, którym swym pianiem zmylił boginię. Myśląc, że dzień nadszedł bez jej pomocy, wyszła z ukrycia, a wówczas ponownie zapanowała jasność. 

Zobacz także:

Zobacz także: 

Pianie koguta - znaczenie w ludowości 

Na przestrzeni wieków kogut został ubrany w zestaw różnorodnych cech. Najczęściej jest określany jako witalny, energiczny i nieokiełznany. Jego czujność i głośna reakcja na światło sprawiły, że w kręgach kultury ludowej był uosabiany ze świtem. W dawnych czasach piejący kogut odmierzał czas i zwiastował koniec nocy i nadejście dnia. 

W tradycjach, związanych z ludowym świętem plonów, piejący kogut był zapowiedzią urodzaju i dobrych plonów. Jeśli jednak kogut niesiony w dożynkowym wieńcu nie chciał dziobać ziaren, było to oznaką, że przyszłoroczne żniwa nie będą urodzajne. 

Pianie koguta w ujęciu magii i czarów 

Pianie koguta wiąże się również z obszarem magii i czarów. W takim ujęciu głos koguta oznacza wygraną jasności z mrokiem, a więc także dobra ze złem. Witalnemu i głośnemu kogutowi przypisywano zdolność do odpędzania złych mocy, czarownic oraz diabłów. Na odgłos piania koguta ustępowały widma, a ludzie mogli bezpiecznie wyjść ze swoich domostw. 

Piejący kogut w starożytności 

W starożytnym Rzymie piejący kogut był uznawany za zwiastun pomyślności. Z kolei w mitologii Greckiej był przypisany do solarnego boga Apolla. Kojarzono go również z bogiem słońca Heliosem. Był także wiązany z perskim bogiem Słońca - Mitrą. Poranne pianie ptaka sprawiło, że już w starożytności zaczęto przypisywać do niego magiczne moce odpędzania ciemności. Piejący kogut zyskał miano tego, który potrafi odeprzeć wszelkie zło i przyciągnąć pomyślność. W wielu pierwotnych systemach wierzeń stał się symbolem jasności i Słońca. 

Zobacz także: 

Pianie koguta - przesądy

Odgłosy koguta i ich wyjątkowe znaczenie znaleźć można w licznych porzekadłach i przesądach, których korzeni należy doszukiwać się jeszcze w czasach starosłowiańskich. Ptak ten ujęty został w starym powiedzeniu: kogut pieje na grzędzie, jak było tak będzie. Dotyczy to przepowiadania pogody. Kiedy samiec kury nieustannie piał, świadczyło to o tym, że pogoda będzie pochmurna i deszczowa. Chodzący po podwórzu piejący kogut przepowiadał słoneczny dzień. 

Dawne przesądy głoszą, że gdy kogut pieje w nocy, jest to zły znak, który może wskazywać na zbliżającą się śmierć kogoś z domowników. Z kolei, kiedy ktoś, kto szykuje się do podróży, usłyszy głos koguta, może spodziewać się tego, że wyprawa będzie udana i przebiegnie szczęśliwie. 

Według dawnych wierzeń piejący kogut przepędzał wszelkie zło i ochraniał domowników przed tym, aby nie spotkało ich nieszczęście. Poranne pianie koguta świadczyło o tym, że nadeszła jasność, a wraz z nią zniknęło wszelkie niebezpieczeństwo. Współcześnie kogutem ostrzegawczym nazywana jest świetlna sygnalizacja wykorzystywana głównie w zawodach pilnujących porządku publicznego. Na przykład kogut policyjny informuje o przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.