Mitem jest przekonanie, że za zmiany trądzikowe u kobiet odpowiedzialne są skoki hormonalne. Dowodem na to miałby być fakt, że trądzik lubi się pojawiać i zaogniać przed okresem. Nie udało się jednak tego udowodnić ponad wszelką wątpliwość. A zmiany poziomu androgenów we krwi stwierdzono tylko u siedmiu procent kobiet narzekających na trądzik.

TAJEMNICZE PRZYCZYNY

Jeśli nie hormony, to co? Geny. To one są odpowiedzialne za trądzik u co drugiej dorosłej osoby. Po prostu dziedziczymy go. – Od ponad dwóch lat dermatolodzy obserwują niechlubny powrót innego rodzaju trądziku – kosmetycznego, wywołanego niewłaściwą pielęgnacją – zauważa dr Ewa Chlebus, dermatolog z kliniki Nova Derm. Co jeszcze sprzyja trądzikowi? Wysokoglikemiczna (słodko-tłusta) dieta, która powoduje nagłe skoki poziomu insuliny. Rośnie poziom androgenów, które zwiększają łojotok i wpływają na powstawanie zaskórników. Trądzik dorosłych jest z zasady łagodny, ale ma jedną przykrą cechę – zaostrza się pod wpływem emocji i stresu (stąd biorą się np. pryszczate panny młode). Czy trądzik dorosłych jest kontynuacją młodzieńczego? Tu kolejne zaskoczenie. Niekoniecznie! Cierpi na niego 51 proc. kobiet w wieku 20-29 lat i aż 35 proc. 30-35-latek. Najciekawsze jest to, że co czwarta z nich nigdy nie miała kłopotów z cerą w okresie dojrzewania! To choroba samodzielna i, przyznajemy, wielka niesprawiedliwość losu. Bo przecież trądzik nie jest jedynym zmartwieniem kobiet około trzydziestki. A co ze zmarszczkami, przebarwieniami, przesuszoną cerą? Z upływem lat skóra staje się coraz wrażliwsza i gorzej toleruje terapie trądzikowe. Wybór pielęgnacji nie może być więc przypadkowy.

PROTOKÓŁ ŁAZIENKOWY

Kluczem do pielęgnacji cery trądzikowej jest oczyszczanie. – Używanie na tym etapie produktów silnie złuszczających to błąd – ostrzega dr Chlebus. Mycie powinno być jedynie neutralnym „tłem” dla aktywnych kremów i leków. W aptekach pojawiły się perfekcyjne rozwiązania dla dojrzałych cer z trądzikiem, np. Effaclar K. To pierwszy kosmetyk, który łączy pochodną odmładzającego retinolu z lipohydroksykwasem (wersją kwasu salicylowego, który złuszcza, ale nie drażni). W kuracji Blemish + Age Defense wykorzystano po raz pierwszy kwas dikarboksylowy Ten „medyczny mikropiling” nie tylko niweluje niedoskonałości cery, ale działa wygładzająco na małe zmarszczki. W najnowszym Normadermie znajdziesz dwa rodzaje kwasu (działające powierzchniowo i głęboko), odmładzającą witaminę C i matujące cząsteczki glinki. Niezłe rozwiązanie przy nadmiernie lśniącej skórze. Co jej pomaga? Zażywanie odpowiednich suplementów i stosowanie mineralnych kosmetyków do makijażu.