Lato to idealna pora roku na to, by pochwalić się wspaniałą, bujną fryzurą. Ale, by taka była, musisz o nią zadbać. Pamiętaj, że twoje włosy są teraz szczególnie narażone na przesuszenie promieniami UV, wiatrem czy kąpielami w morzu. Dlatego należy je chronić i pielęgnować nieco inaczej niż jesienią i zimą. Podpowiemy ci jak.

Twój przyjaciel filtr

Nie tylko skóra go potrzebuje. Również włosy muszą być chronione nim przed każdym wyjściem na słońce. W przeciwnym razie staną się łamliwe, matowe i odbarwione. Dlatego na lato koniecznie kup szampon i odżywkę z faktorem SPF.

Do wakacyjnej kosmetyczki zapakuj też preparaty bez spłukiwania ze słonecznych linii do pielęgnacji i stylizacji. Regenerują włosy, nawilżają je i naprawiają uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą. Odżywka, spray ochronny, pianka i lakier z filtrami UV to podstawa zdrowej i pięknej letniej fryzury. Szczególna ochrona należy się włosom farbowanym, które i tak są wysuszone amoniakiem i o wiele szybciej płowieją. Dlatego przed wyjściem na słońce nakładaj po umyciu maskę chroniącą kolor, oczywiście z filtrami UV, a na plaży spryskaj włosy od nasady aż po końce tonikiem ochronnym. Dzięki temu nawilżysz pasma, a fi ltr odbije promienie słoneczne jak ekran.

Dobrze też przykryć włosy kapeluszem albo chustą, aby nie płowiały. Rozjaśnione słońcem dość szybko tracą swoją naturalną powłokę ochronną i stają się łamliwe.

Daj im swobodę

Podobnie działa na łodygi włosów ściskanie ich gumką, gdy są wilgotne. Dlatego, jeśli odpoczywasz na plaży i przed wejściem do wody wiążesz włosy, by je ujarzmić, nie ściskaj ich mocno i użyj miękkiej frotki. Zaraz po kąpieli rozpuść włosy i pozwól im swobodnie wyschnąć. Mokre i ściśnięte gumką bardzo szybko się łamią w miejscu związania.

Złote zasady pielęgnacji włosów latem  

1. Przed każdym wyjściem na plażę rozpyl na włosach mgiełkę albo tonik z filtrami UV. Ochronisz je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

2. 1–2 razy w tygodniu nakładaj maskę regeneracyjną (przy włosach farbowanych możesz nawet po każdym myciu). Pozostaw ją na włosach przez 20 minut (najlepiej pod ręcznikiem), po czym spłucz letnią wodą.

3. Stosuj odżywki bez spłukiwania. Pozostawiają one na kosmykach ochronny film, który zabezpiecza przed wysuszeniem, nadaje włosom piękny połysk i elastyczność. Po umyciu włosów nanieś na nie niewielką ilość odżywki, rozczesz grzebieniem i pozostaw do wyschnięcia.

4. Zrezygnuj z suszenia włosów suszarką. Latem niech wyschną naturalnie. Pozwolisz im odpocząć od dodatkowego obciążenia wysoka temperatura, która źle znoszą. A jeśli już musisz użyć suszarki, susz kosmyki chłodnym powietrzem. W przeciwieństwie do gorącego, zamyka łuski włosów. Dzięki temu włosy są zdrowsze i gładsze.

5. Noś kapelusz! I to nie tylko dlatego, że jest w tym sezonie supermodny. Kapelusz skutecznie ochroni twoją fryzurę przed palącym słońcem. Najlepiej wybierz słomkowy, jak najścislej pleciony – przepuszcza najmniej promieni słonecznych.

6. Po kąpieli w morzu koniecznie spłucz włosy letnią wodą (najlepiej mineralną) i osusz ręcznikiem. Słona woda usztywnia włosy i utrudnia ich rozczesywanie. Jeśli po umyciu nadal trudno będzie ci je rozczesać, wypłucz je w wodzie z sokiem z cytryny.