Mowa ciała - na czym polega?

Mowa ciała kobiety to zbiór komunikatów niewerbalnych, wysyłanych w bardziej lub mniej świadomy sposób.

Mowa ciała ujawnia mnóstwo informacji na temat aktualnego stanu emocjonalnego osoby, z którą prowadzisz konwersację. Aby poprawnie odczytywać intencje danego człowieka, należy brać pod uwagę kilka różnych sygnałów, wysyłanych jednocześnie przez jego ciało. Dzięki temu unikniesz błędnej interpretacji tego, co świadomie lub nieświadomie chce przekazać ci druga osoba.

Aby świadomie używać mowy ciałem w trakcie flirtu, musisz rozumieć znaczenie swoich gestów oraz mimiki. Musisz także wiedzieć, w jakich momentach najlepiej z nich korzystać, oraz które z nich warto ze sobą połączyć.

Na mowę ciała składa się:

  • mimika,
  • gesty,
  • postawa ciała i jego ukierunkowanie, 
  • odruchy bezwarunkowe (np. poruszanie gałkami ocznymi).

Psycholog Albert Scheflen w swojej książce "Mowa ciała" podkreśla, że kobiety mają więcej możliwości jeśli o wyrażanie gestów ciałem niż mężczyźni:

Kobiety potrzebują więcej przestrzeni na zalotne zachowania niż mężczyźni; dzieje się tak dlatego, że mają większy wachlarz tego rodzaju gestów i póz niż panowie.

Chyba coś w tym jest. Zobaczcie poniżej, co składa się na kobiecą mowę ciała.

Mowa ciała kobiety - zabawa włosami

W mowie ciała kobiety jednym z najłatwiejszych do rozpoznania i zidentyfikowania gestów jest zabawa włosami. Ten dla wielu mężczyzn niewątpliwie flirciarski gest często jest jednak błędnie interpretowany. Wiele zależy od sposobu, w jaki kobieta bawi się włosami oraz zachowaniom, które temu gestowi towarzyszą.

Zobacz także:

Co więc oznacza, gdy kobieta bawi się włosami? Jeśli robi to, jednocześnie zerkając na kogoś lub patrząc mu w oczy, niewątpliwie jest to oznaka flirtu. Jeśli natomiast jej gesty są nerwowe, okręca włosy wokół palców i się rumieni, prawdopodobnie czuje się źle i niekomfortowo.

Często zabawa włosami, polegająca na przeciąganiu ich między palcami lub owijaniu wokół niego świadczy o znudzeniu rozmówcą. Jeśli do tego dochodzą takie czynniki jak unikanie kontaktu wzrokowego, nieobecne spojrzenie czy bezwiedne przytakiwanie, najprawdopodobniej kobieta bardzo się nudzi.

To Cię może zainteresować:

Mowa ciała kobiety - odsłanianie szyi oraz dekoltu

Mowa ciała kobiety podczas flirtu często opiera się na gestach, mających sugerować jej seksualne zainteresowanie drugą osobą. Przykładem tego może być odsłanianie wrażliwych, erogennych miejsc takich jak szyja, dekolt, plecy czy ramiona.

Odsłonięcie skrawka nagiej, delikatnej skóry w miejscu na co dzień niedostępnym dla męskiego oka to zaproszenie do flirtu. Często jest to również sygnał, że kobieta pragnie być dotykana w tym miejscu, zwłaszcza jeśli np. wodzi palcami po szyi, jednocześnie ją odsłaniając.

Gest ten łatwo jednak zinterpretować w błędny sposób. Czasem odsłanianie szyi i wodzenie palcami po ramionach oraz karku może świadczyć o napięciu mięśniowym i dużej ilości stresu, jaki aktualnie przeżywa kobieta. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy kobieta utrzymuje kontakt wzrokowy lub zerka na mężczyznę. Jeśli wykonuje gesty raczej w sposób bezwiedny, jest nieobecna i zmęczona, najprawdopodobniej taki rodzaj mowy ciałem nie jest zaproszeniem do flirtu.

Mowa ciała kobiety - uśmiech i kontakt wzrokowy

Mowa ciała kobiety to nie tylko gesty, ale również mimika. Do takiego rodzaju sygnałów niewerbalnych z pewnością można zaliczyć szczery, zalotny uśmiech oraz utrzymywanie ciągłego kontaktu wzrokowego. Dzięki nim kobieca mowa ciałem jest o wiele łatwiejsza do odczytania.

Gesty kobiety mówią najwięcej o jej intencjach, gdy są brane pod uwagę jako całość. Zalotne spojrzenia i uśmiechy rzucane w kierunku mężczyzny zachęcą go do podjęcia działań i flirtu. Pomogą one również w prawidłowym odczytaniu komunikatów, jakie wysyła kobieta.

Czasem jednak uśmiech lub mowa oczu mogą być oznaką sympatii, nie mającej nic wspólnego z flirtem. W takim przypadku również można odczytać to z mowy kobiecego ciała. Jeśli tym dwóm sygnałom nie towarzyszą inne, takie jak np. owijanie włosów wokół palca, prawdopodobnie rozmówczyni jest po prostu uprzejma oraz sympatyczna.

Mowa ciała kobiety - usta

Przygryzanie wargi, zabawa ustami - to zdecydowanie oznaka mowy ciała dziewczyny chcącej flirtować z mężczyzną. Pamiętacie scenę z filmu "50 twarzy Greya", kiedy to Anastasia przyszła zrobić wywiad z Christianem? Kobieta przygryzała sobie dolną wargę, co nie umknęło uwadze głównego bohatera, który odczytał to jednoznacznie. Jak się okazuje, przygryzanie dolnej wargi może mieć dwojakie znaczenie. Z jednej strony oznacza to chęć okazywania atrakcyjności seksualnej i jest to zdecydowanie oznaka flirtu. Z drugiej zaś strony przygryzając dolną wargę pokazujemy, że jesteśmy zestresowane i czujemy się niezręcznie.

Z kolei pocieranie językiem górnej wargi wskazuje z reguły na czyjeś pozytywne emocje. A co oznacza według mowy ciała kobiety przygryzanie górnej wargi? Okazuje się, że w ten sposób okazujemy swoją nerwowość i niepokój.

Kiedy kobieta ma usta mocno zaciśnięte, to daje w ten sposób sygnał, że nie jest zainteresowana flirtem z mężczyzną. Wręcz przeciwnie, czuje się poirytowana i zła.

Zobacz także:

Mowa ciała kobiety - nogi

Ułożenie nóg wiele mówi o tym, co chcemy zakomunikować płci przeciwnej. Jeśli nogi u kobiety są wyprostowane, pod kątem 90 stopni lub ułożone przed nią, prawdopodobnie czuje się ona pewnie oraz jest zrelaksowana. Jeśli natomiast nogi kobiety schowane są pod krzesłem i dodatkowo skrzyżowane w kostkach oznacza to, że nie czuje się ona zbyt komfortowo i najprawdopodobniej jest skrępowana obecną sytuacją.

Krzyżowanie nóg nie zawsze jednak musi symbolizować pozycję zamknięcia na świat i skrępowania. Często założenie nogi na nogę ma za zadanie podkreślić ich smukłość, a także zwrócić na nie uwagę rozmówcy.

Niezwykle godną uwagi pozycją nóg w mowie ciała kobiety jest zaplecenie nóg w warkocz. Taki przekaz podniecająco działa na mężczyzn. Mówi się, że jest to najbardziej prowokująca erotycznie pozycja, jaką może przyjąć siedząca kobieta. Jak wygląda ta pozycja? Kobieta mocno oplata jedną nogę wokół drugiej. Mięśnie nóg wówczas mocno się napinają. Napina się przy tym podbicie stopy i uwydatniają mięśnie łydki. W zależności od tego w co ubrana jest kobieta, tak działa na płeć przeciwną. Najbardziej kiedy ma na sobie mini spódniczkę.

Na mężczyzn niezwykle podniecająco działa również, kiedy kobieta bawi się butem, wsuwa i wysuwa z buta stopę. Ten gest, przypominający ruchy frykcyjne podczas stosunku, kojarzy się wielu z aktem seksualnym, stąd takie podniecenie u panów.

Mowa ciała kobiety - kontakt fizyczny

Mowa ciała kobiety obejmuje nie tylko sferę gestów oraz mimiki. Równie istotne jest to, w jaki sposób reaguje ona na dotyk oraz czy sama go inicjuje, w bardziej lub mniej przypadkowy sposób.

Jeśli w trakcie rozmowy kobieta inicjuje kontakt fizyczny poprzez np. złapanie za rękę czy klepnięcie w ramię, może to być sygnał, że jest zauroczona swoim rozmówcą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jakiej częstotliwości oraz w jakich momentach następuje kontakt fizyczny.

Kobieta, która często szuka okazji do choćby przypadkowego dotyku, przytulenia czy pogłaskania może być zakochana. Takie sygnały wysyła za pomocą swojej mowy ciała. Warto jednak zwrócić uwagę, czy fizycznemu dotykowi towarzyszy kontakt wzrokowy, flirciarski uśmiech lub zwrócenie całego ciała w kierunku mężczyzny.

Kontakt fizyczny może zarówno oznaczać potrzebę bliskości z wybraną osobą, jak też chęć pocieszenia jej. Czasami dotyk czy przytulenie nie znaczy nic więcej, ponad chęć okazania sympatii, dlatego warto uważnie obserwować wszystkie dodatkowe sygnały, wysyłane przez kobiecą mowę ciałem.

Mowa ciała kobiety - postawa

Mowa ciała kobiety często zdradza chęć do flirtu nie tylko za pomocą gestów, ale również przyjętej postawy. Niezależnie od tego, czy kobieta siedzi czy stoi, może ona przyjmować różne pozy.

Najczęściej przybieranie flirciarskiej, uwodzicielskiej pozycji ma za zadanie przykuć uwagę mężczyzny do określonych części ciała kobiety. Wyprostowana pozycja z wypiętym do przodu biustem mówi również o tym, że czuje się ona pewna siebie i atrakcyjna.

Postawa i ułożenie ciała w stosunku do rozmówcy również ma duże znaczenie w przypadku mowy ciała zakochanej kobiety. Gesty zakochanej dziewczyny różnią się od tych, wykonywanych na co dzień. Najczęściej podczas rozmowy pochyla się ona w kierunku swojego rozmówcy lub przysuwa bliżej, jeśli siedzi naprzeciwko niego na krześle.

Jeśli w trakcie rozmowy kobieta zwraca swoje ciało oraz stopy w kierunku mężczyzny, może to oznaczać, że jest nim zainteresowana. Często gesty zakochanej dziewczyny oraz jej mimika są bardzo podobne, wręcz naśladowcze do tych, które wykonuje ich obiekt westchnień. W trakcie rozmowy mogą w całkiem nieświadomy sposób kopiować jego ruchy lub miny, w formie swego rodzaju lustrzanego odbicia.

Warto jednak pamiętać, że mowa ciała kobiety nie zawsze musi oznaczać zaproszenie do flirtu. Zwrócenie ciała w kierunku rozmówcy czy pochylenie tułowia w jego stronę są również stosowane jako techniki manipulacyjne. Mają one na celu zmusić rozmówcę do zmiany zdania i zdecydowanie nie mają one nic wspólnego z flirtem.

Przeczytaj również: