Jak powstała modlitwa do Michała Archanioła po mszy?

Modlitwa do św. Michała Archanioła po mszy (inaczej nazywana egzorcyzmem do św. Michała Archanioła) powstała w latach 80. XIX wieku. Przyczyną jej napisania była potężna wizja, jakiej doświadczył papież Leon XIII. Miało to miejsce 13 października 1884 roku. Po zakończeniu odprawiania mszy papież uczestniczył w kolejnym nabożeństwie, kiedy nagle dostąpił przerażającego widzenia. Utkwił wzrok nad głową księdza, który znajdował się przed ołtarzem. Na jego twarzy malowało się wielkie zdziwienie i przerażenie. Kiedy wizja minęła, wstał i udał się wprost do swojego gabinetu. Po pewnym czasie otworzył drzwi i przekazał kartkę z zapisaną modlitwą. Kazał rozesłać jej treść do wszystkich ordynariuszy z prośbą o to, aby duchowni razem z wiernymi odmawiali ją zawsze po zakończeniu mszy cichej.  

Przepowiednia papieża Leona XIII dotyczyła złych duchów, które licznie przybywały i gromadziły się nad Rzymem. Papież usłyszał dialog, w którym rozpoznał dwa głosy. Jeden z nich był łagodny i należał do Boga, a drugi szorstki i twardy – był głosem szatana.  Przedstawiciel zła próbował sprowokować Boga. Mówił, że potrafi zniszczyć kościół, ale potrzebuje na to około stu lat. 

Zobacz również: 

Po tych słowach widzenie minęło, a papież natychmiast napisał słowa modlitwy do Michała Archanioła. Egzorcyzm ten został następnie rozesłany do wszystkich kościołów. Papież pragnął, aby słowa te rozprzestrzeniły się po całym świecie i były odmawiane po zakończeniu mszy. Papież Leon XIII dodał również instruktaż, w którym zaznaczył, aby wierni przed odmówieniem modlitwy ochronnej do Archanioła Michała, zwrócili się do Matki Boskiej. 

Na całość wprowadzonych przez Leona XIII modlitw składały się więc: Ave Maria (powtórzone trzykrotnie), Salve Regina, kolejna maryjna modlitwa, wezwanie do św. Michała Archanioła oraz inwokacja do Najświętszego Serca Jezusowego (powtórzona trzykrotnie). 

Obowiązek odmawiania modlitwy zaraz po zakończeniu mszy cichej zanikł wraz z nadejściem reformy liturgicznej w 1964 roku. Od Soboru Watykańskiego II modlitwa do św. Michała Archanioła nie musi stanowić elementu celebracji kończącej nabożeństwo.  

Zobacz także:

Modlitwa do Michała Archanioła po mszy: tekst

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Przeczytaj również: 

Kiedy odmawiać modlitwę do św. Michała Archanioła?

Słowa modlitwy do Michała Archanioła, których autorem jest papież Leon XIII, stanowią prośbę o ochronę przed złymi mocami i działaniem szatana. Tekst modlitwy można wykorzystać zawsze, kiedy chcesz zwrócić się z prośbą o: 

  • błogosławieństwo dla Ojca Świętego,
  • ochronę kościoła, 
  • wsparcie dla dzieci i młodzieży,
  • umacnianie wiary, 
  • umocnienie więzi małżeńskich
  • pomoc w pokonaniu sił zła.

Modlitwa do Michała Archanioła po mszy może być odmawiana również w innych okolicznościach. Wierni mogą skorzystać z jej treści i odmawiać modlitwę prywatnie. Jej słowa służą jako forma duchowego wsparcia od świętych. Aby zanieść do niebios swoje prośby i błagania, możesz również skorzystać z innych modlitewnych wezwań: