Dlaczego feminizm jest nam potrzebny?

Bez feminizmu kobiety nie zyskałyby praw wyborczych, swobodnego dostępu do edukacji, nie mogłyby się spełniać w różnych dziedzinach życia czy swobodnie decydować o sobie, rozporządzać swoim majątkiem, wolnym czasem i życiem. Jednak, pomimo oczywistych dokonań tego ruchu, w naszym społeczeństwie feminizm nadal źle się kojarzy. Obchodzony 7 listopada Światowy Dzień Feminizmu jest dobrym momentem, aby odczarować pejoratywny wydźwięk tego słowa, zastanowić się nad rolą tego ruchu, jego przyszłością i naszym udziałem. W dyskusji wokół feminizmu warto pamiętać, że nie jest on wymierzony przeciwko mężczyznom, nie jest też walką o przywileje dla konkretnej płci. Nie chodzi tutaj o to, kto da radę samodzielnie wnieść lodówkę na czwarte piętro lub kto kogo powinien przepuścić w drzwiach. Feminizm głosi przecież ideę równości płci, szacunku i tolerancji, forsuje prawo do decydowania o sobie i wciąż stara się uświadamiać, że kobiety jeszcze nie zdobyły takich samych praw, jak mężczyźni.

I ty możesz zostać feministą!

Potrzebujemy zarówno feministek, jak i feministów, bo musimy wzajemnie się wspierać i solidaryzować. Reagujesz na niesprawiedliwość, wspierasz kobiety na co dzień, sprzeciwiasz się niesprawiedliwości, przemocy, dyskryminacji i zwalczasz szkodliwe stereotypy? W takim razie jesteś feministą! Nie bój się głośno do tego przyznać – tak jak zrobiło to ponad 100 znanych Polaków: artystów, dziennikarzy, influencerów, aktywistów. Z okazji Światowego Dnia Feminizmu answear.LAB poprosił ich o okazanie wsparcia kobietom. Mężczyźni na swoich kanałach społecznościowych zaprezentowali się nie tylko w koszulce z jasnym przekazem „I’m a feminist”, ale opowiedzieli, czym dla nich jest feminizm, jak go rozumieją i w jaki sposób na co dzień realizują się jako feminiści. Ty też możesz dołączyć do akcji (nie tylko od święta) i zostać sprzymierzeńcem najbliższych Ci osób, choćby swojej partnerki, mamy, siostry, przyjaciółki.

Jak można działać na rzecz kobiet?

Warto zabierać głos w ważnych sprawach oraz angażować się w tematy pro kobiece – udowadnia to organizator akcji #JESTEMFEMINISTA, czyli marka answear.LAB. Stworzona przez kobiety i dla kobiet, manifestuje kobiecą siłę w kolejnych projektach i odważnie pokazuje swoje stanowisko w kwestii feminizmu. W tym roku stworzyła limitowaną kolekcję Girl Power, zachęcającą do życia na własnych zasadach i swobodnego wyrażania siebie. Kapsuła ta, w skład której wchodziły T-shirty z nadrukowanymi emocjonalnymi hasłami, rockowe kurtki damskie, sukienki i wyraziste buty spotkała się z ogromnym entuzjazmem klientek. Dochód ze sprzedaży Girl Power trafi na konto fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, która wspiera kobiety i dodaje im skrzydeł, aby mogły rozwijać się i żyć na godnych warunkach.