Mama plus - co to za program?

Program Mama plus ma być skierowany do kobiet w ciąży oraz matek. I choć jeszcze nie są znane szczegóły programu Mama plus, pojawia się coraz więcej informacji na temat przywilejów, jakie miałyby zyskać ciężarne. 

Program Mama plus to pomysł rządu PiS, którego celem jest zachęcenie do posiadania większej liczby dzieci. Na udogodnienia będą mogły liczyć przede wszystkim kobiety w ciąży. Co konkretnie ma się znaleźć w programie Mama plus?

Mama plus - darmowe leki dla kobiet w ciąży

Zgodnie za założeniami programu Mama plus kobiety w ciąży nie będą płacić za lekarstwa (ale już za suplementy diety - tak!). Według zapewnień posłów darmowe leki dla kobiet w ciąży będą dostępne już od stycznia 2019 roku, choć na razie nie jest znana lista tych leków. Ponadto studiujące kobiety w ciąży zyskałyby prawo do indywidualnego toku nauczania, a młode ciężarne dostawałyby specjalne stypendia.

To nie wszystko: za urodzenie drugiego dziecka w ciągu 2 lat od pierwszego porodu przysługiwałaby premia, a nie pracujące zawodowo matki czwórki dzieci miałyby prawo do minimalnej emerytury (obecnie 1029,80 zł).

Zgodnie z zapewnieniami wicepremier Beaty Szydło trwają także prace nad zapewnieniem matkom dodatkowych bezpłatnych urlopów wychowawczych.

Specjaliści krytykują ogólne założenia programu Mama plus, twierdząc, że opieka nad kobietami w ciąży i tak jest w Polsce duża w porównaniu do innych państw europejskich, NFZ refunduje np. wszystkie obowiązkowe badania w ciąży.

Przeczytaj również: Mama Plus, będą emerytury dla matek?