O której godzinie dziecko powinno wstawać? 

Zazwyczaj skupiamy się na tym, o której godzinie dzieci powinny chodzić spać wieczorem, by się wysypiać i prawidłowo rozwijać. A jak jest z porannym wstawaniem? Popularna jest teoria, że wczesne wstawanie sprzyja zdrowiu, tym bardziej, że zwykle chodzimy do pracy i szkoły na 8 lub 9 rano. Okazuje się, że w przypadku dzieci godzina pobudki nie może być zbyt wczesna!

Rytm dobowy dziecka w wieku kilkunastu lat jest przesunięty w stosunku do rytmu dorosłego człowieka. I to całkiem sporo: o ok. 2-3 godziny do przodu - pokazują badania. Co to oznacza? Godzina 6 rano dla nastolatka to mniej więcej podobna pora, jak dla dorosłego... 3 w nocy! Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że codzienne wstawanie o tak nieludzkiej godzinie nie sprzyjałoby ani dobremu samopoczuciu, ani kreatywności i zdolności do skupiania uwagi w ciągu dnia. 

Zbyt wczesna godzina pobudki - skutki dla dziecka

Dzieci, które muszą budzić się codziennie ok. godziny 6 rano, są bardziej agresywne, niestabilne emocjonalnie, częściej sięgają po używki, wagarują i osiągają gorsze wyniki w nauce - przekonuje profesor Matthew Walker z Uniwersytetu Kalifornijskiego w książce "Why we sleep".

Liczne badania potwierdzają tę tezę: w szkołach w USA, w których zmieniono godzinę rozpoczęcia lekcji z 7.30 na 8.30, dzieci zaczęły uzyskiwać lepsze wyniki w testach. Co więcej, potwierdzono także, że te z bliźniąt, które się wysypiają, mają wyższy iloraz inteligencji niż rodzeństwo. Różnicę robi nawet 45 minut każdej nocy!