Sałatka z bobu, o cytrusowej nucie
Porcja: 202 kcal Przygotowanie: 35 minut Dla 4 osób
500 g młodego bobu

2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
mała ostra papryczka
natka
4 cytryny
sól
pieprz

Bób opłukać, ugotować, ostudzić. Doprawić zmiażdżonym czosnkiem. Polać połową oliwy. Oprószyć solą i pieprzem. Dodać pokrojoną w kawałki papryczkę i posiekaną natkę. Wymieszać i odstawić do lodówki. 
Cytryny dokładnie wymyć, przekroić na pół. Ułożyć na wysmarowanej resztą oliwy blasze. Piec od 15 do 20 minut w 220°C. Bób podawać z cytryną; podczas jedzenia delikatnie skrapiać go sokiem z cytryny.


Biało-zielona sałatka z serem
Porcja: 412 kcal Przygotowanie: 15 minut Dla 4 osób
200 g liści roszponki (lub rukoli)

150 g sera feta (lub bryndzy)

4 małe krążki (lub 2 większe) sera pleśniowego koziego

4–6 łyżek syropu klonowego lub miodu

4 łyżki oliwy

ocet balsamiczny
4 kromki pieczywa tostowego

sól

pieprz


Roszponkę lub rukolę opłukać, dokładnie osączyć lub osuszyć papierowym ręcznikiem. Włożyć do salaterki. Fetę lub bryndzę rozdrobnić. Dodać do przygotowanych listków sałaty. Delikatnie wymieszać. 
Syrop klonowy lub miód wymieszać z łyżką oliwy. Doprawić do smaku octem balsamicznym oraz odrobiną soli i pieprzu. Uzyskanym sosem polać składniki w salaterce.
Pieczywo tostowe pokroić w kostkę. Resztę oliwy rozgrzać na patelni. Wrzucić kostki pieczywa, mocno zrumienić. Grzanki dodać do sałatki. Sałatkę obłożyć krążkami sera koziego (większe pokroić w cząstki). Całość oprószyć grubo zmielonym pieprzem.

POSTAW NA JARZYNY ŁATWO JE PRZYGOTOWAĆ,
latem jest pełen ich wybór. Świetnie smakują na surowo (np. z dipami), ale możesz je też gotować (najlepiej na parze), dusić, piec, faszerować. Doskonałe są warzywa przygotowane na sposób włoski: pokrojone w plastry lub cząstki pieczemy w piekarniku i doprawiamy oliwą, octem balsamicznym, czosnkiem i świeżymi ziołami. Do przyrządzenia w ten sposób nadają się m.in. cukinia, bakłażan, papryka. Można je podawać z bagietką lub jako dodatek do mięsa. Nie zapominaj też o ziemniakach. Gotuj je w mundurkach, a następnie nadziewaj rozmaitymi farszami.

Placki z cukinii i ziemniaków

Porcja: 315 kcal Przygotowanie: 25 minut Dla 4–6 osób
2–3 cukinie

4 duże ziemniaki

3 łyżki mąki

jajko

3–4 łyżki oleju

250 g twarożku

2 łyżki jogurtu naturalnego

posiekany szczypior od dymki

sól

pieprz

Cukinie opłukać. Ziemniaki obrać, opłukać. Razem z cukinią zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Odcisnąć. Wymieszać z mąką i jajkiem. Doprawić solą i pierzem. 
Olej rozgrzać na patelni. Z masy formować placki i smażyć na złoty kolor.
Twarożek wymieszać z jogurtem i posiekanym szczypiorem. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z plackami.


Aromatyczny makaron
Porcja: 299 kcal Przygotowanie: 25 minut Dla 4 osób
bakłażan

3 pomidory

mała cebula

łyżeczka przecieru pomidorowego

3 łyżki oliwy

ząbek czosnku 

400 g makaronu wstążki
sól

pieprz 


Bakłażan opłukać, pokroić w krążki. Oprószyć solą, odstawić. Sparzone pomidory obrać, pokroić w kostkę. Obraną cebulę posiekać, podsmażyć na oliwie. Następnie dodać odciśnięte kawałki bakłażana i pomidory. Dusić ok. 15 minut. Doprawić do smaku przecierem, zmiażdżonym czosnkiem, solą i pieprzem. Warzywa z sosem wymieszać z ugotowanym makaronem.

Zielony chłodnik
Porcja:187 kcal Przygotowanie: 25 minut Dla 4 osób
po 100 g świeżego szpinaku i szczawiu

por

łyżka masła

pęczek rzodkiewek (niekoniecznie)

cukinia

pęczek szczypiorku

2 szklanki jogurtu naturalnego

szklanka soku z kiszonych ogórków

listki melisy
sól
pieprz
 

Szpinak i szczaw opłukać, usunąć gałązki, listki posiekać. Por, po odcięciu piętki i obraniu, opłukać, pokroić w krążki. Masło dosyć mocno rozgrzać. Podsmażyć na nim kawałki pora, a potem szczaw i szpinak. Skropić 2–3 łyżkami wody i chwilę dusić. Wystudzić. 
Rzodkiewki obrać, opłukać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach albo pokroić w paseczki. Cukinię umyć, ewentualnie obrać ze skórki, pociąć w niewielką kostkę, oprószyć solą. Odstawić na 5–7 minut, a następnie odcisnąć sok.
Przygotowane warzywa połączyć. Dodać posiekany szczypiorek. Zalać jogurtem z sokiem z ogórków, wymieszać. Doprawić pieprzem. Odstawić na 2 godziny do lodówki. Przed podaniem zupę posypać listkami melisy.

Warzywa smażone w piwnym cieście
Porcja: 380 kcal Przygotowanie: 25 minut Dla 4 osób
szklanka mąki
2 jajka

ok. 3/4 szklanki jasnego piwa

2 łyżki stopionego masła

ok. 400 g warzyw (różyczek brokułu i kalafiora, pieczarek)

po szczypcie gałki muszkatołowej i soli
olej do smażenia

Mąkę wymieszać z jajkami, piwem, masłem i przyprawami (ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany). Schładzać przez 30 minut.
Warzywa umyć (brokuły i kalafior wrzucić na 2 minuty do wrzątku). Osączyć. Maczać w cieście, smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor.

SŁODKOŚCI PEŁNE WITAMIN
Najprostszy letni deser zrobisz z samych świeżych owoców. Zamiast tradycyjnie podawać ze śmietaną, możesz je lekko skropić olejem z pestek dyni i octem balsamicznym doprawionym miodem. Inna propozycja to owoce zapiekane pod pierzynką z ubitych z cukrem białek. Doskonałą potrawą na lato jest również fancuskie clafoutis z wiśniami. To też rodzaj zapiekanki: owoce polewamy ciastem przyrządzonym z 4 łyżek mąki zmiksowanej z 3 jajkami, 3/4 szklanki mleka i 8 łyżkami cukru. Pieczemy ok. 40 minut.

Czereśniowa tarta

Porcja: 394 kcal Przygotowanie: 45 minut Na 10 porcji
250 g mąki
100 g masła lub margaryny

2 żółtka

100 g cukru pudru

łyżeczka skórki startej z cytryny

łyżka konfitur z czereśni lub wiśni

700 g czereśni

2 łyżki soku z cytryny

cukier puder do posypania

tłuszcz do formy

szczypta soli

Mąkę przesiać. Dodać masło lub margarynę. Chwilę siekać. Połączyć z żółtkami, cukrem pudrem, cytrynową skórką i szczyptą soli. Zagnieść ciasto, uformować w kulę. Zawinąć w folię. Wstawić na 30 minut do lodówki. 
Ciastem wylepić wysmarowaną tłuszczem tortownicę. Wierzch ponakłuwać kilka razy widelcem. Piec 15 minut w 200°C. Wierzch ciasta posmarować konfiturami.
Owoce opłukać, ewentualnie wydrylować. Skropić sokiem z cytryny. Ułożyć na cieście. Ciasto piec ok. 20 minut w 200°C. Oprószyć cukrem pudrem. Podawać po wystudzeniu.

Letni placek
Porcja: 416 kcal Przygotowanie: 25 minut Na 10–12 porcji
kostka masła

szklanka cukru
4 jajka
1/5 szklanki mąki pszennej

3/4 szklanki mąki ziemniaczanej

czubata łyżeczka proszku do pieczenia
kilogram owoców (czereśni, porzeczek)
2 łyżki soku z cytryny

masło i tarta bułka do formy

szczypta soli


Masło utrzeć z cukrem. Ucierać, dodając po jednym żółtku. Oba rodzaje mąki wymieszać, dodać proszek do pieczenia. Z białek i szczypty soli ubić pianę. Dodawać ją do kremu na przemian z wymieszaną mąką.

Naleśniki z owocami
Porcja: 490 kcal Przygotowanie: 25 minut Dla 4–6 osób
łyżka płatków owsianych
3 jajka

szklanka mleka

150 g mąki
300 g twarożku
2–3 łyżki jogurtu naturalnego
łyżeczka skórki startej z cytryny

cukier puder
400 g owoców (maliny, czarne jagody, borówki amerykańskie)

olej do smażenia

  sól


Płatki podprażyć na suchej patelni. Jajka roztrzepać z mlekiem. Stopniowo dodawać mąkę i płatki, cały czas mieszając. 
Łyżeczkę oleju rozgrzać na patelni, wlać cienkim strumieniem ciasto, rozprowadzić je równomiernie po patelni. Smażyć z obu stron na rumiano.
Twarożek wymieszać z jogurtem i skórką startą z cytryny. Doprawić do smaku cukrem pudrem. Owoce opłukać, dokładnie osączyć. Delikatnie połączyć z masą serową. 
Naleśniki smarować twarożkiem z owocami. Zwijać w rulony. Zaraz podawać.