1. Książka o związkach w zmieniającym się świecie: Olga Kamińska, LOVE. Jak kochać w XXI wieku

Najlepsze książki o związkach to oczywiście te napisane przez specjalistów. Olga Kamińska to doktor psychologii i autorka popularnego podcastu. Książka "LOVE. Jak kochać w XXI wieku" w bardzo prosty i zrozumiały sposób tłumaczy z psychologicznego punktu widzenia, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy się zakochujemy, ale też kłócimy czy myślimy o zerwaniu. Kamińska wyjaśnia dlaczego ludzie łączą się w pary lub wchodzą w związki poliamoryczne i skąd w ludziach jest tak silna potrzeba odczuwania miłości. 

Pomoże ci zrozumieć chemię i biologię miłości na podstawie przykładów z twoich ulubionych seriali z Netflixa, wyjaśni, dlaczego uzależniamy się od drugiej osoby, udowodni, że nie zakochujemy się od pierwszego wejrzenia, tylko od pierwszego zapachu, poradzi, jak wyleczyć złamane serce, a co najważniejsze: da poparte badaniami wskazówki, jak budować trwały i namiętny związek w XXI wieku. Ten współczesny przewodnik po miłości pokaże ci, że możesz znaleźć spełnienie – tam gdzie poprzednie pokolenia nawet nie szukały - czytamy w opisie lektury. 

2. Książki nie tylko o związkach: Viorst Judith, To co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać 

Jak pisał Antoine de Saint-Exupéry, autor Małego księcia: "Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy Twoje nie było". Książka To co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać wydawana w 2020 roku stała się hitem wśród czytelników. Jak przekonuje autor, strata jest nieunikniona w naszym życiu. Nie tylko jeśli chodzi o relacje. Warto z niej czerpać i pozwolić jej, żeby nas wzmocniła.

"Nie bierz tej książki do wanny; jest zbyt naładowana elektrycznością. Nie pożyczaj jej przyjacielowi, nigdy jej nie odzyskasz. Ale nie krępuj się płakać, śmiać się i dziwić się odwadze Judith Viorst, by stworzyć książkę o tak potężnej inteligencji i współczuciu. W książce To, co musimy utracić Viorst daje nam – między innymi – siebie. Jej strata, nasz zysk." - napisał o pozycji Phillis Theroux. 

3.Kultowa książka o związkach: Michalina Wisłocka, Sztuka kochania

Ta książka jest tak znana i kultowa, że o jej powstawaniu w 2017 roku wyszedł film w reżyserii Marii Sadowskiej. Książka polskiej  rewolucjonistki seksualnej, Michaliny Wisłockej została po raz pierwszy wydana w  w 1976 rok, ale dalej pozostaje aktualna. Należy jednak pamiętać, że poradnik powstawał w czasach PRL. Wisłocka pisze więc w kontekście relacji małżeńskiej, a swoje słowa kieruje zwłaszcza do młodych małżeństw. Książka jest jednak dla każdego i w zabawny i prosty sposób pokazuje, jak czerpać z relacji i jak radzić sobie z intymnością w związku.

Mówi się, że miłość nie potrzebuje podręczników. Ale prawdziwy związek bez zrozumienia drugiej strony, to tylko powierzchowna znajomość. Dzieło Wisłockiej to prawdziwe kompendium wiedzy, dzięki któremu przeniesiecie swoją sypialnię prosto do gwiazd - powiedziała Magdalena Boczarska, która wcieliła się w postać Wisłockiej. 

4. Hit wśród książek o związkach: Janiszewska Monika , Kucewicz Katarzyna, Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień

"Początki są piękne. On wspaniały, ona cudowna. Myszka, misio, dzióbek, żabka. Świata poza sobą nie widzą, a wspólna przyszłość rysuje się wspaniale. Co mogłoby pójść nie tak, skoro jestem w związku z tak niezwykłą osobą? Wszystko, co na etapie zauroczenia wydaje się rozczulające, szybko zaczyna drażnić. Irytować. Przeszkadzać. Doprowadzać do szaleństwa. Takiego z awanturą, pretensjami, krzykami, a nawet obrzucaniem się wyzwiskami" - czytamy w opisie producenta książki. Janiszewska Monika, dziennikarka i specjalistka do spraw PR promująca działania gabinetów psychoterapeutycznych, oraz  Katarzyna Kucewicz, psycholog, napisały poradnik, który ma być inspiracją do "odświeżenia" związku, wyrwania go z rutyny i wzbudzenia na nowo fascynacji partnerem. 

5. Ciekawe poradniki: Riso Walter, Jak mądrze kochać. Co zrobić, by nie zatracić się w uczuciach, nie zrezygnować z siebie i nie cierpieć

"Dzięki tej książce dowiesz się, jak żyć miłością, ale się w niej nie zatracić. Nauczysz się, na czym polega zdrowa miłosna relacja, w której jest miejsce na wzajemny szacunek, rozwój i spełnienie". Riso Walter to  psycholog z 30-letnim doświadczeniem i autor 25 poradników psychologicznych. Z tej pozycji mogą czerpać wszyscy - nieważne czy dopiero z partnerem się poznajecie, jesteście parą z długim stażem, czy wasze drogi właśnie się rozeszły. Walter w poradniku pokazuje, jak w relacji nie zatracić siebie i kochać drugą osobę nie odsuwając na bok własnych potrzeb. 

Zobacz także:

6. Książki o miłości do samego siebie: Mort Sophie, Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu

"Psycholożka kliniczna Sophie Mort, znana w internecie jako dr Soph, pomoże ci uporządkować trudne emocje i rozprawić się z błędnymi przekonaniami na swój temat. Rzeczowo tłumaczy, skąd biorą się największe problemy współczesnych ludzi: strach przed oceną, odrzuceniem, wikłanie się w toksyczne relacje, sabotowanie własnych działań i dokonań. Wskazuje, co nas hamuje i nie pozwala nam rozłożyć skrzydeł, pomaga rozpoznać szkodliwe schematy zachowania i negatywne nawyki, które nie dają nam ruszyć do przodu, oraz radzi, co możemy zrobić, aby rozwijać nasz potencjał i w pełni cieszyć się życiem". Znasz to powiedzenie: "Zanim nauczysz się kochać innych, naucz się kochać samą siebie"? Mort Sophie uczy w tej książce, jak powinna wyglądać zdrowa relacja. Pokazuje narzędzia, dzięki którym lepiej poznasz samą siebie i pomogą odkryć, jak żyć pełnią życia.

7. Psychologiczne książki o związkach: Stahl Stefanie, Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi

"Stefanie Stahl, najsłynniejsza niemiecka psychoterapeutka, doskonale zbadała różne oblicza tego lęku. Autorka bestsellerowych książek: Odkryj swoje wewnętrzne dziecko, Kochaj najlepiej, jak potrafisz, Jak myśleć o sobie dobrze?, pokazuje – odwołując się do doświadczeń swoich pacjentów – jak zbudować szczęśliwy i satysfakcjonujący związek oraz dobre i trwałe relacje z tymi, których kochasz i na których ci zależy". 

8. Książka o seksie i związkach: David Schnarch: Namiętne małżeństwo

 "Publikacja «Namiętne małżeństwo. Miłość seks i bliskość w stałych związkach»  zaliczana jest do światowej klasyki seksuologii. Jej autor, David Schnarch, amerykański psycholog, seksuolog i terapeuta, prezentuje w niej swoje pionierskie podejście do terapii par, w którym odrzuca rozdzielenie terapii seksuologicznej i terapii małżeńskiej". Dawid Schnarch uważa, że problemy w relacjach często mogą wynikać z błędnej komunikacji w kwestii spraw łóżkowych. W swojej książce  łamie pewne stereotypy dotyczące seksu, obala mity i udowadnia, że spełnienie seksualne to coś osiągalnego także dla par w długoletnich związkach, bez względu na wiek.

9.Poradniki o związkach: Gary Chapman: Pięć języków miłości

Chociaż języki miłości nie są potwierdzoną teorią psychologiczną, warto się im przyjrzeć. Gary Chapman w swoim światowym bestsellerze pokazuje, jak łatwiej zrozumieć naszego partnera i jego potrzeby. Dzieli je na tzw. pięć języków okazywania miłości - afirmujące słowa, wspólne spędzanie czasu, podarunki, pomaganie i kontakt fizyczny. Odkrywając wzajemne języki w relacji możemy świadomie zaspakajać potrzeby partnera i lepiej się komunikować. 

10. Książki o związkach, które warto znać

 1. Zbigniew Lew-Starowicz, Rozmówki małżeńskie.
 2. Monika Dreger, Magdalena Kuszewska, Co boli związek?
 3. Matthew David Johnson, Bliskie związki. 25 największych mitów.
 4. Moraczewska Justyna , Adamowicz Alina, Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie
 5. Stahl Stefanie, Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem
 6.  Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk, Daj się pokochać dziewczyno.
 7. Silvia Congost, Pokochaj siebie. Jak zbudować dobrą relację z samą sobą.
 8.  Stefan Rieß, Anne-Bärbel Köhle: Dalajlama dla par. Jak kochać uważnie. 
 9. John M. Gottman, Nan Silver: Siedem zasad udanego małżeństwa
 10. Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński: Kochaj wystarczająco dobrze.
 11. Barrie Davenport, S.J. Scott, Mindfulness w związku. 25 nawyków, które zwiększają intymność, pielęgnują bliskość i pogłębiają więzi.