Czy krem do twarzy może działać jak lifting?

Czy kosmetyki mogą zagwarantować taki sam efekt, jak zabiegi medycyny estetycznej? Jeśli mówimy o tzw. szybkim efekcie – pewnie ciężko byłoby im konkurować z zaawansowaną technologią. Z drugiej strony, zabiegi, które dają natychmiastowy efekt to nie wszystko. Botoks czy mniej inwazyjne formy liftingu (bez wykorzystania nici) wymagają – niestety - regularnego powtarzania. Efekt wstrzyknięcia toksyny botulinowej utrzymuje się średnio przez 3-4 miesiące. W tym czasie skóra odzwyczaja się nieco od marszczenia, więc zabiegu nie trzeba powtarzać aż tak często. Ale jeśli chcesz cieszyć się efektem na dłużej, nie obejdzie się bez powtórek.

Z kolei jeśli mówimy o zabiegach regeneracyjnych, trzeba pamiętać o tym, że silna, jednorazowa stymulacja skóry nie wystarczy, by utrzymać ją w dobrej kondycji. Laser frakcyjny, mezoterapia igłowa, radiofrekwencja – to technologie, które również wymagają powtórzeń. Ale ważne jest też to, co robisz pomiędzy zabiegami. Zwykła, codzienna pielęgnacja jest tak samo istotna (o ile nawet nie ważniejsza), co zabiegi gabinetowe – i bez niej nie ma mowy o trwałych efektach. Poza tym, najnowsze formuły kosmetyków mają w składzie tak potężne składniki anti-aging, że nawet jeśli nie zapewniają identycznych efektów, jak zabiegi – to są bardzo blisko.

Krem, który działa jak lifting

Krem Casmara Infinity jest dostępny od niedawna, a już zdążył się dorobić małego fanklubu. Zdaniem tych, którzy mieli okazję go już przetestować, kosmetyk daje efekt zbliżony do liftingu: zmniejsza wiotkość skóry i poprawia jej napięcie – w obrębie twarzy, a także szyi i dekoltu. Producent zapewnia, że bogata formuła zmniejsza wiotkość skóry nawet o 56%, w dodatku w ciągu trzech tygodni. By to sprawdzić, warto zajrzeć do środka. Krem Infinity z wyciągami z drzewa jedwabnego, białą truflą i szarotką alpejską chroni macierz pozakomórkową oraz wzmacnia włókna kolagenowe. Składniki tego kosmetyku działają poza strukturą skóry, stymulując fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. 

Serum, które działa jak botoks

O substancjach naśladujących botoks, pisałyśmy już wielokrotnie (na przykład tutaj). Ale jeśli miałybyśmy wybrać jeden składnik, któremu udaje się to najlepiej, z pewnością byłaby to Argirelina. Ten neuropeptyd jest tak naprawdę skróconym łańcuchem toksyny botulinowej – i działa bardzo podobnie, jak jego słynna „starsza siostra”. Argirelina również blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, powodując, że mięśnie przestają się kurczyć, a skóra nie marszczy się pod wpływem mimiki. Dzięki temu zmarszczki ulegają wygładzeniu, a nowe są znacznie płytsze i mniej widoczne. Serum z Argireliną można znaleźć np. w ofercie polskiej marki Miya Cosmetics. W składzie, oprócz peptydu znajdziemy kwas hialuronowy i kwas fitowy, a także prebiotyk.

Dziesięcioprocentowe stężenie Argireliny znajdziecie także w serum kultowej marki The Ordinary. Dodatek kwasu hialuronowego powoduje, że ten kosmetyk to naprawdę mocna pozycja w walce ze zmarszczkami i utratą jędrności skóry.

Kosmetyki z peptydami biomimetycznymi

Peptydy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na stymulację kolagenu. Te syntetyczne składniki doskonale naśladują działanie naturalnych peptydów sygnałowych obecnych w skórze. Skutecznie wzmacniają jej barierę ochronną i stymulują pracę fibroblastów, zmuszając je do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Peptydy można znaleźć m.in. w bestsellerowym żelu Miya Cosmetics, który działa jak booster, ekspresowo redukując ślady zmęczenia i rozjaśniając skórę.

Jednym z najbardziej znanych peptydów biomimetycznych jest Matrixyl, który często jest porównywany do innych superskładników przeciwstarzeniowych (np. do retinolu).

Serum Night Cure Super Concentrate oprócz Matrixylu zawiera także wyciąg z wąkrotki azjatyckiej (znanej też jako Gotu Kola albo Centella Asiatica). Ten roślinny superskładnik wzmacnia stymulację fibroblastów, a oprócz tego działa lagodząco, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.

Jeśli szukasz formuły, która zapewnia tzw. "szybki efekt", warto wybrać bogatszy skład. Krem Yoskine Classic Acti Peptide 50+ zapewnia kompleksową regenerację skóry w nocy. Nanoplatinum peptyd wnikając w głębsze warstwy naskórka stymuluje szybszą produkcję kolagenu typu I i III oraz pobudza komórki do autoregeneracj. Z kolei beta-glukan, znany jako roślinny odpowiednik kwasu hialuronowego, zwiększa odporność skóry i spowalnia procesy starzenia biologicznego zachodzące w komórkach. Dzięki temu wzrasta elastyczność skóry i poprawia się jej napięcie.