Jeśli uszkodzenia znajdują się na złączach pudełka albo opakowanie jest otwarte? trzeba je wyrzucić (a raczej odnieść do sklepu i reklamować). Takie mleko nie nadaje się dla dziecka - może być zanieczyszczone lub najzwyczajniej w świecie zepsute.

Moje dziecko nie chce przejść na mleko z butelki, wciąż szuka piersi. Co mam zrobić?

Niemowlę karmione dotychczas piersią może odmawiać picia z butelki, ponieważ wymaga to od niego innej techniki ssania. Trzeba więc dobrać smoczek, który będzie odpowiadał maluszkowi (najlepiej kupić kilka różnych i wypróbować je kolejno). Warto też przyzwyczajać dziecko do nowego mleka stopniowo, krok po kroku. Pierwszego dnia, gdy przychodzi pora karmienia, przed przystawieniem do piersi podajemy niewielką ilość mieszanki - około 30 ml. W kolejnych dniach zwiększamy porcję odpowiednio do 60 ml, 90 ml i 120 ml, aż w końcu po paru dniach na jeden posiłek podajemy tylko mleko z butelki. Jako ostatnie likwidujemy wieczorne i nocne karmienia piersią.

Czy można ugotować 10-miesięcznemu dziecku budyń z torebki na mleku modyfi kowanym?

Nie można, ponieważ mleka modyfikowanego nie gotujemy! Lepiej też nie podawać budyniu z torebki, ale zrobić go samej. Porcję 250 ml budyniu można przygotować w następujący sposób: w 50 ml wody rozprowadź pełną łyżeczkę mąki ziemniaczanej i pół łyżeczki cukru, wlej do 100 ml wrzącej wody i gotuj przez 2-3 minuty mieszając. Odstaw do ostygnięcia. W 100 ml przegotowanej i przestudzonej wody rozpuść odmierzoną ilość mleka modyfikowanego na porcję 250 ml, a następnie dokładnie wymieszaj z ugotowanym i ostudzonym budyniem. Taki deser będzie z pewnością bardzo smaczny i zdrowy.

Po czym mam poznać, że plastikowa butelka do karmienia nadaje się już do wymiany?

Butelki należy wymieniać jeśli są wyraźnie porysowane, zmatowiałe albo uszkodzone. Po każdym nakarmieniu maluszka trzeba je starannie umyć specjalną szczotką do mycia butelek i wyparzać (albo wstawiać do sterylizatora).

W jakiej pozycji powinnam karmić dziecko butelką?

Najlepiej wziąć maleństwo na kolana i położyć sobie na przedramieniu jednej ręki i oprzeć jego nóżki na swoich kolanach - tak, aby było lekko uniesione. Drugą ręką podawaj dziecku butelkę. Jest to pozycja bardzo podobna do tej, w jakiej karmi się niemowlę piersią. Lepiej nie podawać maluszkowi butelki, gdy leży, bo może się wtedy zakrztusić.

Moja 8-miesięczna córeczka ma za niski poziom żelaza. Czy powinnam zmienić rodzaj mieszanki?

Wszystkie mieszanki są wzbogacane w żelazo, dlatego zamiast zmieniać ich rodzaj, lepiej urozmaicić dietę dziecka. W tym wieku najlepszym źródłem żelaza będzie żółtko oraz mięso - jagnięcina, królik, cielęcina (indyk i kurczak mają go mniej niż jagnięcina i mięso królika). Przyswajanie żelaza ułatwia witamina C, warto więc podawać dziecku także soki i owoce, a do zupek natkę pietruszki. Jeśli zmiana diety nie poskutkuje, pediatra może zalecić podawanie dodatkowych preparatów żelaza.

Jak długo trzeba gotować wodę butelkowaną przed przyrządzeniem mleka modyfi kowanego?

Dla dziecka, które nie skończyło jeszcze pół roku, wodę należy gotować ok. 5 minut (od chwili zawrzenia). Starszemu malcowi wystarczy ją tylko zagotować (czyli doprowadzić do wrzenia). Natomiast malcowi powyżej roku można już podawać niegotowaną wodę butelkowaną, pod warunkiem jednak, że butelka została otwarta nie wcześniej niż dobę temu. Każda woda butelkowana powinna mieć atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH), a dla dzieci najlepsze są te, które mają również certyfikat Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) albo Instytutu Matki i Dziecka (IMiD). Lepiej nie kupować wody, jeśli na etykiecie butelki nie podano nazwy producenta, daty przydatności do spożycia, składu, nazwy ujęcia i jego lokalizacji.

Karmię moją 8-miesięczną córeczkę mlekiem modyfi kowanym na bazie soi. Czy mogę podawać jej zwykłe mleko sojowe lub deser na bazie tego mleka?

Nie! Mleko modyfikowane sojowe jest przeznaczone dla maluchów z nietolerancją laktozy i przystosowane do ich potrzeb od urodzenia. Natomiast zwykłe przetwory z soi (w tym mleko sojowe) nie są odpowiednie dla dziecka w takim wieku. Na bazie modyfikowanego mleka sojowego można zrobić budyń lub deser - dodając kaszkę ryżową z owocami. Dla niemowląt najlepsze są butelkowane wody źródlane niskozminaralizowane, niskosodowe i niegazowane ? bo nie obciążają nerek i nie drażnią małego żołądka.