Joga twarzy odmładza?

Kobiety, które wyglądają na 50 lat, odejmują sobie nawet 2 lata po zaledwie 20 tygodniach treningów twarzy polegających na marszczeniu brwi i wciąganiu policzków - tak wynika z badań. Naukowcy są przekonani, że jest to spowodowane ćwiczeniami, które zwiększają rozmiar mięśni twarzy, sprawiając, że policzki wydają się pełniejsze i bardziej jędrne. Główny autor badania, dr Murad Alam z Northwestern University, opisuje jogę twarzy jako "nieinwazyjne, nietoksyczne, domowe ćwiczenia, które każdy może wykonać, aby spowolnić lub naprawić skutki utraty jędrności mięśni twarzy":

Atrakcyjność i młodość wiążą się ściśle z pełnym konturem twarzy, więc nawet niewielka poprawa konturów jest dla pacjentów sukcesem.

Joga twarzy - jak ćwiczyć?

Naukowcy przeanalizowali 16 zdrowych kobiet w wieku od 40 do 65 lat z uszkodzeniami skóry spowodowanymi promieniowaniem UV oraz łagodną i umiarkowaną degeneracją komórek skóry. Wszystkie uczestniczki wzięły udział w dwóch 90-minutowych ćwiczeniach twarzy w towarzystwie przeszkolonego instruktora, który nauczył ich wykonywania 32 ćwiczeń, w tym uśmiechania się i ssania policzków. Następnie wykonywały one 30-minutowe ćwiczenia codziennie przez 8 tygodni w domu. Od 9. do 20. tygodnia badania uczestnicy ćwiczyli co drugi dzień. Potem lekarze ocenili zdjęcia kobiet przed i po eksperymencie, aby ocenić zmiany w ich wyglądzie. Wyniki wskazują, że za sprawą jogi twarzy ​​ludzie wyglądają znacznie młodziej już po 20 tygodniach. Ocenia się, że kobiety, które wyglądały na 50,8 lat, mają odpowiednio 49,6 i 48,1 lat po 8 i 20 tygodniach ćwiczeń. Same uczestniczki badania też były bardzo zadowolone z efektów. Dr Alam przestrzega jednak, by zachować umiar, bo zbyt częste unoszenie brwi, marszczenie czoła i uśmiechanie się może zadziałać odwrotnie i pogłębić zmarszczki!