Jak żyć lepiej?

Z Nowym Rokiem zastanawiamy się... czy istnieje recepta na szczęście? Co zrobić, żeby żyć szczęśliwie? Okazuje się, że przepis może leżeć w... "robieniu dobrze" innym! Kiedy ostatni raz zrobiłaś dla kogoś coś dobrego? Tak po prostu, bez domagania się rewanżu. Drobne życzliwości sprawią, że (nie tylko) Twoje życie stanie się przyjemniejsze! Jak to możliwe? Już tłumaczymy!

Małe a miłe czyli zmieniamy świat na lepsze

Pamiętasz film o Trevorze McKinneyu (Haley Joel Osment), dwunastolatku, który w ramach pracy domowej miał pomóc trzem osobom i tym samych uruchomił łańcuszek szczęścia? Film Podaj dalej jest oparty na prawdziwej historii. I nie tylko wyciska hektolitry łez z najbardziej nieczułego gbura, ale też pokazuje, że wystarczy jedna osoba, która chce zrobić coś dobrego, by powstał wielki ruch zrzeszający ludzi dobrych serc – w Stanach do dziś działa zapoczątkowana wtedy fundacja Random Acts of Kindness. Polacy nie gęsi, też mają swoje stowarzyszenie ludzi bezinteresownie życzliwych, jak na przykład Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która 13 stycznia rozegra swój 27. finał. 120 tys. wolontariuszy będzie zbierało pieniądze „dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”. Co roku Orkiestra bije poprzedni rekord – w 2018 roku zebrała aż 126,4 mln złotych! Efekty tych działań są budujące. Dowodzą, że duch pomagania w narodzie nie zginął. Co ty z tego masz?

Przepis na szczęście: jak żyć lepiej?

Czy pomagając innym sami możemy stać się szczęśliwsi? Tak! Kiedy pomagasz, stajesz się inspiracją dla innych. Zachęcasz ich, żeby też pomagali. Zawstydzasz swoją dobrocią. Narzucasz standard, do którego wszyscy chcą równać. Dr David Hamilton, autor książki Zaraźliwa moc myślenia (Wyd. Studio Astropsychologii), uważa, że okazując życzliwość jednej osobie, możesz pozytywnie wpłynąć na 16 innych. Twierdzi, że działania społeczne rozprzestrzeniają się trzypoziomowo: kiedy pomożesz jednej osobie (poziom 1), ona pomaga czterem następnym (poziom 2), z których każda wspiera cztery kolejne (poziom 3). Jeśli i ty pomożesz czterem osobom, wpłyniesz aż na 64! Codziennie okazując małe gesty sympatii, możesz zapoczątkować nie tylko zmiany w sobie samej, w rodzinie czy kręgu znajomych, ale też w całym kraju. A więc do dzieła! Oto proste sposoby, które możesz stosować w codziennym życiu, tak, aby żyło Ci się lepiej!