Dni wolne od pracy w 2019 roku

Każda z nas z wytęsknieniem oczekuje nowego roku, kiedy na nowo mamy pełną pulę urlopu i możemy zaplanować sobie wypoczynek na 2019 rok. Zanim to zrobimy, warto zapoznać się z kalendarzem i sprawdzić, kiedy wypadają dni wolne w 2019 roku. Dzięki temu, możemy tak zaplanować sobie nasz urlop, żeby korzystając z ustawowo dni wolnych od pracy, mieć jak najwięcej długich weekendów. Jak zatem wypada nadchodzący rok, jeśli chodzi o dni wolne od pracy?

Dni wolne od pracy 2019: kiedy wypadają?

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, w 2019 roku mamy takich dni 13. Są to: 1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok 6 stycznia (niedziela) – Święto Trzech Króli 21 kwietnia (niedziela) – Niedziela Wielkanocna 22 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny 1 maja (środa) – Święto Pracy 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 maja 9 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego 20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego, 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości 25 i 26 grudnia (środa i czwartek) – Boże Narodzenie.

Jeśli odpowiednio zaplanujemy sobie urlop i połączymy dni wolne od pracy w 2019 r. mamy szansę aż na siedem długich weekendów. Jak to możliwe?

Dni wolne od pracy 2019: jak zaplanować długie weekendy?

Praktycznie już od początku 2019 roku, tak możemy zaplanować nasz urlop, żeby biorąc wolne 31 grudnia (poniedziałek), mieć 4 dni na odpoczynek (29.12.2018 - 01.01.2019). Niestety Święto Trzech Króli wypada w niedzielę, więc w styczniu nie będziemy mieć więcej okazji do dłuższego weekendu.

Kolejną okazją na długi weekend jest Majówka. 1 maja - Święto Pracy wypada w środę, zaś 3 maja - Święto Konstytucji, w piątek. Wystarczy wziąć urlop 2 maja (czwartek) i mamy 5 dni długiego weekendu, a jeśli marzy wam się jeszcze dłuższy odpoczynek, to kolejną propozycją jest urlop 29 i 30 kwietnia. W ten sposób mamy aż 9 dni wolnego.

Jeśli ktoś może pozwolić sobie na takie szaleństwo i połączyć Wielkanoc z Majówką to biorąc urlop w dniach 23 - 30 kwietnia oraz 2 maja, mamy aż 16 dni wolne od pracy.

W czerwcu mamy okazję do kolejnego długiego weekendu. 20 czerwca wypada Boże Ciało i jeśli weźmiemy urlop 21 czerwca, to dzięki temu wypoczywamy przez 4 dni.

Kolejna okazja na 4-dniowy długi weekend dopiero w sierpniu, kiedy to 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego i mamy ustawowo dzień wolny od pracy. W związku z tym, że to święto wypada w czwartek, to podobnie jak w Boże Ciało, biorąc urlop w piątek mamy kolejny długi weekend.

Wszystkich Świętych (1 listopada) w 2019 roku wypada w piątek, więc automatycznie mamy 3-dniowy długi weekend. A potem już czekamy na Święta Bożego Narodzenia.

Wigilia w 2019 roku wypada we wtorek, a Boże Narodzenie: środa i czwartek. Jeśli weźmiemy sobie wolny poniedziałek, wtorek i piątek, mamy cały tydzień wolnego.

Dni wolne od pracy 2019: czy Wielki Piątek i Wigilia będą wolne od pracy?

Jak się okazuje, jest szansa, żeby w przyszłym roku były dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi o Wielki Piątek, który wypada 19 kwietnia 2019 oraz Wigilię (24 grudnia 2019), która wypada we wtorek.

5 grudnia 2018 do Sejmu trafił projekt ustawy, który złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów. Posłowie tłumaczą, że Wielki Piątek i Wigilia, to dwa dni, które są szczególnie ważne dla wierzących Polaków, a i tak zazwyczaj pracodawcy w tych dniach skracają dzień pracy. Gdyby ustawa została przyjęta, to Polacy w 2019 roku mieliby o dwa dodatkowe dni wolne od pracy, czyli łącznie 15 dni wolnych.

Jeśli projekt ustawy przejdzie przez parlament i podpisze się pod nim prezydent, proponowane zmiany mogą wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku - czytamy w projekcie ustawy.

Mamy nadzieję, że ustawa o wolnym Wielkim Piątku i Wigilii odpowiednio wcześniej będzie podpisana, a nie na ostatnią chwilę, jak miało to miejsce w przypadku 12 listopada 2018, kiedy Polacy na ostatnią chwilę dowiedzieli się o tym, że w tym dniu nie idą do pracy. 

A jak wy zaplanujecie sobie urlopy, żeby mieć jak najwięcej dni wolnych od pracy w 2019 roku?