Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, Polska, obok Bułgarii, należy do krajów mających największe problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Jak wynika z raportu CSR „Pięć kroków do czystego powietrza w domu” (2017), zagrożeniem dla zdrowia jest nie tylko smog na ulicach dużych miast, ale też formaldehyd, który wydziela się w naszych mieszkaniach.

Co to jest formaldehyd i dlaczego jest szkodliwy?

Formaldehyd, nazywany też aldehydem mrówkowym, to substancja chemiczna w stanie gazu, mająca działanie bakteriobójcze. W małych ilościach występuje niemal wszędzie: w odzieży (m.in. w ubraniach typu non-iron, sztucznych tkaninach, które dzięki niemu nie elektryzują się, są odporne na mole i działanie chloru), środkach do czyszczenia, produktach papierowych (poprawia odporność papieru na zagniecenia, tłuszcz i wodę), a także materiałach budowlanych (takich jak płyta wiórowa, sklejka, MDF). Wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza formaldehyd wydziela się szybciej. Zazwyczaj stężenie tego gazu wewnątrz budynków i na zewnątrz nie przekracza 0,03 ppm (cząstek na milion; oznacza to, że na 0,03 cząsteczki formaldehydu przypada 1 milion cząsteczek roztworu, w którym się on znajduje), jednak jeśli wartość ta wzrośnie do 0,1 ppm, wówczas formaldehyd zacznie działać na organizm człowieka negatywnie. Można zauważyć takie objawy jak łzawienie, podrażnienie spojówek, gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból głowy, zmęczenie, a nawet zmiany skórne. Nie można ich zbagatelizować, gdyż mogą być skutkiem alergennego działania substancji.

Jak zminimalizować obecność formaldehydu w pokoju dziecka?

Nie jesteśmy w stanie pozbyć się formaldehydu z naszego otoczenia, możemy jednak zredukować jego obecność w powietrzu. Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, jest oczyszczacz powietrza, który pochłania nie tylko cząsteczki szkodliwe dla zdrowia, ale też alergeny, takie jak sierść zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych i kurz. Innym sposobem na czyste powietrze w pokoju dziecka jest pomalowanie jego ścian nowoczesną farbą ceramiczną, mającą właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydu, na przykład MAGNAT Ceramic Care. Dzięki swej unikalnej technologii farba ta wyłapuje szkodliwą substancję z powietrza i zamienia ją podczas procesu chemicznego w cząsteczki pary wodnej. Te z kolei, w wyniku cyrkulacji powietrza, usuwane są na zewnątrz. Farba ma przy tym działanie antystatyczne, co znacznie redukuje przyciąganie drobinek kurzu. Ta właściwość również wpływa na jakość powietrza w pokoju.

Inne substancje szkodliwe i jak sobie z nimi radzić

Zobacz także:

Na jakość powietrza w twoim domu ma wpływ nie tylko wysokość stężenia formaldehydu, ale też kurz, pleśń i wilgoć. Wśród pięciu kroków do czystego powietrza w domu autorzy raportu CSR, obok oczyszczania powietrza z formaldehydu, wymieniają m.in. właściwą wentylację pomieszczeń (zbyt wysoki poziom wilgoci sprzyja rozwijaniu się grzybów i pleśni) i regularne sprzątanie, które nie ogranicza się tylko do zastosowania odkurzacza (najlepiej z funkcją piorącą), ale też do prania pluszaków, w których wnętrzu również osadzają się roztocza i kurz.

Jakość powietrza, którym oddycha twoje dziecko, ma bezpośredni wpływ na stan jego zdrowia i codzienne samopoczucie. Zadbaj, by była ona możliwie najlepsza.