Na co należy zwrócić uwagę porównując oferty kredytowe?

Wybór kredytu gotówkowego musi być poprzedzony wnikliwą analizą własnych oczekiwań i wymagań, zwłaszcza w kontekście potrzebnej kwoty oraz optymalnego okresu kredytowania. Podstawowe znaczenie dla procesu decyzyjnego powinno mieć dokładne sprawdzenie kosztów związanych z pożyczeniem pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego, takich jak, między innymi: prowizja banku, oprocentowanie oraz ewentualne należności związane z wymaganymi ubezpieczeniami. Pamiętaj, że skupienie się wyłącznie na sprawdzeniu oprocentowania to duży błąd. W praktyce na koszt kredytu składa się wiele innych czynników. W związku z tym, koniecznie zwróć uwagę na to, czy bank nie wymaga dodatkowych opłat, chociażby opłaty przygotowawczej.

Podczas analizy propozycji kredytowych zwróć także uwagę na kwestię cross-sellingu. Czasami klienci mogą liczyć na promocyjne warunki kredytu gotówkowego, jeśli dodatkowo zdecydują się na jeden z produktów dostępnych w ramach konkretnej oferty cross-sellingowej danego banku, na przykład, na założenie konta osobistego. Jeżeli zamierzasz skorzystać z podobnej opcji, miej na uwadze koszty związane z korzystaniem z dodatkowych produktów oraz sprawdź, jak długo i na jakich zasadach zgodnie z umową będziesz musiał(a) je użytkować.

Nie zapominaj, że ofertę banku zawsze możesz spróbować negocjować! To częsta praktyka w przypadku kredytów hipotecznych, które zazwyczaj są zaciągane na kilkanaście/kilkadziesiąt lat, a kredytobiorcy decydują się na zobowiązania w wysokich kwotach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby podjąć negocjacje również w odniesieniu do kredytu gotówkowego, zwłaszcza jeśli zamierzasz pożyczyć większą sumę. Negocjacje mogą dotyczyć różnych parametrów kredytowych, na przykład prowizji.

Jeszcze zanim rozpoczniesz poszukiwania najbardziej adekwatnej oferty kredytowej, odpowiedz sobie na kilka pytań związanych z własnymi potrzebami. Zastanów się, jaka kwota kredytu to w Twoim przypadku konieczność oraz określ optymalną długość okresu spłaty. Pamiętaj, że im krótszy okres spłaty zobowiązania, tym wyższe będą raty, które musisz spłacać, ale jednocześnie całkowity koszt kredytu będzie niższy. Poza tym, zwróć uwagę także na kwestię oprocentowania. Oprocentowanie stałe oznacza, że przez cały okres spłaty kredytu, wysokość raty się nie zmieni. Inaczej działa oprocentowanie zmienne – jeżeli zmienią się stopy procentowe, zmieni się również wysokość raty.

Jak korzystać z RRSO?

Zastanawiając się nad wzięciem kredytu gotówkowego, musisz wiedzieć czym jest RRSO i jak korzystać z tego wskaźnika. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to, zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, całość kosztów kredytu, przedstawiona w procentach. RRSO jest bardzo pomocnym narzędziem w procesie decyzyjnym dotyczącym zaciągnięcia zobowiązania w postaci kredytu, ale zwróć uwagę na to, że jeśli chcesz porównywać RRSO kredytów, muszą to być produkty o takich samych parametrach: identyczna powinna być pożyczana suma, okres spłaty itp.  

Dlaczego warto korzystać z rankingów kredytów gotówkowych?

Ranking kredytów gotówkowych może okazać się bardzo dużym wsparciem podczas wybierania konkretnego produktu. Dlaczego? Wystarczy, że wybierzesz interesujące Cię własności kredytu – kwotę oraz okres spłaty, a w odpowiedzi otrzymasz listę propozycji, które możesz swobodnie porównać. Zrobisz to online, bez wychodzenia z domu, w dowolnym momencie, co jest gwarantem wygody. Dzięki rankingom na poszukiwanie odpowiedniego kredytu możesz poświęcić tyle czasu, ile potrzebujesz. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że ranking kredytów gotówkowych przedstawia wyłącznie przykładowe warunki, na których bazują oferty kredytowe. W rzeczywistości ostateczna oferta banku to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników.