Jak wrócić po urlopie do pracy?

Pierwszy dzień po urlopie w pracy nie należy do najłatwiejszych. Trudno jest z dnia na dzień przestawić się z trybu aktywnego wypoczynku w tryb pracy. Często towarzyszy nam w związku z tym stres i napięcie. Stres, który towarzyszy nam po powrocie do pracy, często związany jest z tym, że czeka na nas stos obowiązków, maili, kolejnych zadań i terminów, które nagle stały się bliskie, a nie jak jeszcze przed urlopem odległe.

Stres związany z powrotem do pracy po urlopie jest często efektem schematów myślowych zniekształcających percepcję. To, jak dana osoba postrzega rzeczywistość, ma ogromny wpływ na emocje, które odczuwa, dlatego warto pracować nad automatyzmami myślowymi. Często wydaje nam się, że nie poradzimy sobie z nawałem obowiązków, które nam towarzyszą.

Na pewno mi się nie uda…Nie będę w stanie tego zrobić…. To tylko przykłady przekonań zawierających zniekształcenia poznawcze, które wywołują kumulację negatywnych emocji i wzmacniają stres. Na szczęście można się przed nimi bronić i wypracować lepsze nawyki, które zniwelują negatywne monologi wewnętrzne. Wystarczą krótkie, proste, ale regularne ćwiczenia oparte na technikach terapii poznawczo-behawioralnej, które pomogą zamienić czarnowidztwo na pozytywne myślenie. Metodą małych kroków można odnieść wielki sukces – mówi psycholog, Agnieszka Jasińska, autorka fiszek „Efektywny trening antystresowy”.

Warto dać sobie dzień lub więcej na przestawienie się i odnalezienie w nowej rzeczywistości. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, że za oknem cały czas jest pogoda wakacyjna, dlatego zdradzamy 5 bezcennych rad, dzięki którym powrót do pracy będzie przyjemnością!